Google 2026-yilda Android va Chrome OS birlashgan tizimini taqdim etadi
Google korporatsiyasi kelgusi yil, ya'ni 2026-yilda dunyoga o'zining yangi operatsion tizimini taqdim etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha hozircha Aluminium deb atalmoqda, biroq bu faqat vaqtinchalik ishchi nomdir. Tizimning rasmiy nomi keyinroq e'lon qilinadi.
Avvalroq internet foydalanuvchilari orasida yangi dasturiy ta'minotning chiqishi 2028-yilgacha kechikishi haqida turli taxminlar tarqalgan edi. Biroq, Barselona shahrida bo'lib o'tgan jahon mobil aloqa ko'rgazmasida Android tizimi bo'yicha yetakchi mutaxassis Samir Samat ushbu mish-mishlarni rad etdi.
U tizim belgilangan muddatda, ya'ni 2026-yilda ishga tushirilishini tasdiqladi. Yangi platforma Android va Chrome OSning eng kuchli tomonlarini o'zida jamlaydi.
Bu ikki tizimning imkoniyatlarini birlashtirish orqali Google noutbuklar va shaxsiy kompyuterlar bozorida o'z mavqeyini mustahkamlashga intilmokda. Sun'iy intellekt texnologiyalarining tez rivojlanishi insonlar uchun kompyuterdan foydalanishni tubdan o'zgartirmoqda.
Aluminium tizimi aynan shu yangi talablarga javob berish va foydalanuvchilarning kundalik hayotini yanada osonlashtirish uchun yaratilyapti. Tizimning eng asosiy afzalligi smartfon va kompyuterlar o'rtasidagi uzluksiz hamkorlikdir.
Hozirda Apple kompaniyasi ishlatuvchi qurilmalar o'rtasida boshlangan ishlarni davom ettirishga yordam beruvchi maxsus imkoniyat mavjud. Kelajakda ushbu xususiyat Android qurilmalarida ham to'liq amalga oshiriladi.

Google в 2026 году представит объединенную систему Android и Chrome OS
Корпорация Google планирует представить миру свою новую операционную систему в следующем году, то есть в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект пока называется Aluminium, но это лишь временное рабочее название. Официальное название системы будет объявлено позже.
Ранее среди пользователей интернета ходили различные предположения о том, что выпуск нового программного обеспечения может задержаться до 2028 года. Однако на всемирной выставке мобильной связи в Барселоне ведущий специалист по системе Android Самир Самат опроверг эти слухи.
Он подтвердил, что система будет запущена в установленный срок, то есть в 2026 году. Новая платформа объединит в себе сильные стороны Android и Chrome OS.
Объединяя возможности этих двух систем, Google стремится укрепить свои позиции на рынке ноутбуков и персональных компьютеров. Быстрое развитие технологий искусственного интеллекта кардинально меняет использование компьютеров людьми.
Система Aluminium создаётся именно для того, чтобы отвечать новым требованиям и облегчать повседневную жизнь пользователей. Главным преимуществом системы является бесшовное взаимодействие между смартфонами и компьютерами.
В настоящее время существует специальная функция, помогающая продолжать начатую работу между устройствами компании Apple. В будущем эта функция будет полностью реализована и на устройствах Android.
В результате пользователи смогут без каких-либо препятствий продолжать начатое на телефоне задание на компьютере. Хотя Google пока не планирует полностью отказаться от Chrome OS, ожидается, что в будущем все основные ресурсы и внимание будут сосредоточены на новой платформе.