Xitoyning texnologiya sohasidagi yirik kompaniyalaridan biri bo‘lgan Alibaba’da kutilmagan kadrlar o‘zgarishi yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniyaning sun’iy aql bo‘yicha muhim loyihalaridan biri hisoblangan Qwen modellarini yaratishda yetakchi mutaxassislardan biri, Junyang Lin o‘z lavozimidan ketdi. Bu yangilik Qwen 3.5 nomli yangi kichik modellar taqdim etilganidan so‘ng e’lon qilindi.
Junyang Lin 2019-yildan beri Alibaba jamoasida faoliyat yuritib kelayotgandi va 2023-yil aprel oyidan boshlab aynan Qwen bo‘limiga rahbarlik qilayotgan edi. Uning ketishi kompaniya ichida va soha mutaxassislari orasida katta muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Loyihaning boshqa ishtirokchilaridan biri, Chen Cheng, ijtimoiy tarmoqlarda bu yangilik unga juda og‘ir bo‘lganini bildirgan hamda Junyang Linning ketishi uning shaxsiy qarori bo‘lmasligi mumkinligini ta’kidlagan. Alibaba’ning Qwen modellari hozirgi kunda sun’iy aql sohasida istiqbolli loyihalardan biri sifatida e’tirof etilmoqda.
Hatto Ilon Mask ham ushbu modellar yuqori samaradorlikka ega ekanini va ularning aql zichligi alohida ahamiyatga ega ekanini ta’kidlagan. Kompaniya OpenAI, Google va Anthropic kabi xalqaro raqobatchilar bilan raqobat olib borayotgan paytda yuzaga kelgan bu o‘zgarish ko‘plab savollarni keltirib chiqardi.

Руководитель искусственного интеллекта Alibaba Цзюньян Лин покинул свой пост
В Alibaba, одной из крупнейших технологических компаний Китая, произошли неожиданные кадровые изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Один из ведущих специалистов по созданию моделей Qwen, которые являются одним из ключевых проектов компании в области искусственного интеллекта, Цзюньян Линь покинул свой пост. Эта новость была объявлена после презентации новых компактных моделей под названием Qwen 3.5.
Цзюньян Линь работал в команде Alibaba с 2019 года и с апреля 2023 года возглавлял именно подразделение Qwen. Его уход вызвал широкие обсуждения как внутри компании, так и среди отраслевых экспертов.
Один из других участников проекта, Чэнь Чэнг, в социальных сетях сообщил, что эта новость стала для него очень тяжелой, и подчеркнул, что уход Цзюньяня Линя может быть не его личным решением. Модели Qwen от Alibaba в настоящее время признаны одним из перспективных проектов в области искусственного интеллекта.
Даже Илон Маск отметил высокую эффективность этих моделей и особую значимость их плотности интеллекта. Это изменение, произошедшее в период конкуренции компании с международными игроками такими как OpenAI, Google и Anthropic, породило множество вопросов.
На данный момент руководство Alibaba и сам Цзюньян Линь не сделали официальных заявлений по этому поводу.