Singapur olimlari havo va issiqlikdan elektr ishlab chiqaruvchi qurilma yaratdi
Singapur Milliy universiteti olimlari atrof-muhitdagi havo va issiqlikdan foydalangan holda, kun va kechasi uzluksiz elektr energiyasini ishlab chiqaradigan yangi qurilmani yaratishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu loyiha an'anaviy quyosh panellariga kuchli raqobatchi sifatida ko'rilmoqda va kelajakda uy xo'jaliklarining elektr energiyasi uchun to'laydigan xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirishi kutilmoqda. Tadqiqotchilar tomonidan taqdim etilgan bu texnologiya atigi 0,3 millimetr qalinlikdagi maxsus mato asosida ishlab chiqilgan bo'lib, juda nozik va yengildir.
Ushbu qurilma havodagi namlikni va issiqlikni yutib uni to'g'ridan-to'g'ri elektr energiyasiga aylantirish xususiyatiga ega. O'tkazilgan sinovlar davomida qurilma bir necha haftadan ortiq vaqt mobaynida doimiy ravishda 0,7 volt kuchlanish hosil qilishga muvaffaq bo'ldi.
Qurilmaning asosiy ishlash prinsipi gigroskopik ionli gidrogel deb ataladigan maxsus materialga asoslangan. Bu modda havo namligini o'ziga tortib, uni elektr zaryadiga aylantiradi.
Hozirda ushbu texnologiya sinov bosqichida bo'lsa-da, uning kelajakda energetika sohasida katta o'zgarishlar yaratishi aniq. Energetika bozoridagi raqobat kuchayib, muqobil yechimlar soni ham ortmoqda.
Masalan, Kanadaning Aurea Technologies kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan Shine 2.0 nomli portativ shamol turbinasi ham katta e'tibor qozonmoqda. Bu turbinaning o'lchami juda kichik bo'lib, uni oddiy ryuksak ichiga joylashtirish mumkin.
Ushbu qurilma hatto kuchsiz shamol tashqarisida ham 50 vattgacha quvvat ishlab chiqaradi va hosil bo'lgan energiyani o'z ichki batareyasida saqlab turadi. Bunday yangi innovatsiyalar kelajakda energiya ta'minotini yanada qulay, arzon va bardoshli qilishga xizmat qiladi.
Insoniyat tabiatdan foydalanib, o'z ehtiyojlarini qondirish yo'lida jiddiy qadamlar tashlamoqda. Bu yangiliklar har bir oila uchun elektr to'lovlarini kamaytirish imkonini yaratadi va atrof-muhitga zarar yetkazmaydigan toza energiya manbalarini rivojlantirishga yordam beradi.
Ilg'or texnologiyalarning rivojlanishi hammasi uchun yorug' va issiq kechayu kundarni ta'minlashga qaratilgan bo'lib, bu kelajak avlodlar uchun katta imkoniyatdir. Olimlarning sa'y-harakatlari natijasida energiya inqilobi boshlanib, xalqaro miqyosda yangi yechimlar paydo bo'lmoqda.

Ученые из Сингапура создали устройство, вырабатывающее электричество из воздуха и тепла
Ученые Национального университета Сингапура создали новое устройство, способное непрерывно вырабатывать электричество днем и ночью, используя воздух и тепло окружающей среды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект рассматривается как сильный конкурент традиционным солнечным панелям и, как ожидается, в будущем значительно снизит расходы домохозяйств на электроэнергию. Представленная исследователями технология разработана на основе специальной ткани толщиной всего 0,3 миллиметра и отличается крайней тонкостью и легкостью.
Данное устройство обладает свойством поглощать влажность воздуха и тепло, преобразуя их непосредственно в электрическую энергию. В ходе проведенных испытаний устройство на протяжении нескольких недель стабильно генерировало напряжение 0,7 вольта.
Основной принцип работы устройства основан на специальном материале, называемом гигроскопическим ионным гидрогелем. Это вещество притягивает влагу из воздуха, превращая ее в электрический заряд.
Хотя на данный момент эта технология находится на стадии испытаний, ясно, что в будущем она способна вызвать значительные изменения в энергетической отрасли. Конкуренция на рынке энергетики усиливается, и количество альтернативных решений также растет.
Например, большой интерес вызывает портативная ветровая турбина Shine 2.0, разработанная канадской компанией Aurea Technologies. Размеры этой турбины очень малы, и ее можно поместить в обычный рюкзак.
Данное устройство способно вырабатывать до 50 ватт мощности даже при слабом ветре и сохраняет полученную энергию во встроенной батарее. Такие новые инновации будут способствовать тому, чтобы энергоснабжение в будущем стало более удобным, дешевым и надежным.
Человечество делает серьезные шаги на пути использования природы для удовлетворения своих потребностей. Эти новинки создают возможность снижения расходов на электроэнергию для каждой семьи и способствуют развитию чистых источников энергии, не наносящих вреда окружающей среде.
Развитие передовых технологий направлено на обеспечение светлых и теплых дней и ночей для всех, что представляет собой огромную возможность для будущих поколений. Благодаря усилиям ученых начинается энергетическая революция, и на международном уровне появляются новые решения.