Nvidia suniy intellekt uchun yangi ochiq kodli platforma taqdim etadi
Dunyoga mashhur kompyuter mikrosxemalari ishlab chiqaruvchi Nvidia kompaniyasi sun'iy intellekt asosida ishlaydigan maxsus dasturiy vositalar uchun yangi ochiq kodli platformani taqdim etishga tayyorgarlik ko'rmokda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NemoClaw nomli ushbu loyiha korxonalar o'z ish jarayonlarini avtomatlashtirish va turli vazifalarni bajaruvchi aqlli dasturlarni boshqarish imkonini beradi. Mutaxassislar ta'kidlashicha, ushbu platforma faqat Nvidia mikrosxemalaridan foydalanuvchilar uchun emas, balki boshqa ishlab chiqaruvchilarning jihozlaridan foydalanadigan tashkilotlar uchun ham ochiq bo'ladi.
Bu haqda xorijiy axborot vositalari xabar berishmoqda. Kompaniya ushbu yangilikni AQShning San-Xose shahrida bo'lib o'tadigan yillik dasturchilar konferensiyasi arafasida rasman e'lon qilishni rejalashtirmoqda.
Hozirda Nvidia Google, Adobe, Sisko va Salesforce kabi yirik texnologiya gigantlari bilan hamkorlik o'rnatish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda. Platformaning ochiq kodli ekanligi hamkorlarga loyihaga o'z hissasini qo'shish evaziga dastlabki bosqichda bepul foydalanish imkonini beradi.
Bu esa dasturlash jamiyatining rivojlanishiga katta yordam beradi. Yangi tizimning asosiy afzalligi shundaki, u korxonalar muhitida ma'lumotlarning xavfsizligi va maxfiyligini ta'minlovchi maxsus vositalar bilan jihozlangan.
Bu ayniqsa, avtonom rejimda ishlaydigan va odam nazoratisiz vazifalarni bajaradigan aqlli dasturlarning ishonchliligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Avvalroq Meta kabi kompaniyalar o'z xodimlariga bunday dasturlardan foydalanishni vaqtincha taqiqlagan edi, chunki ular ba'zan kutilmagan xatolarga yo'l qo'yishi mumkin edi.
Nvidia ushbu yangi qadam orqali o'zining dasturiy ta'minot strategiyasini yanada kengaytirmoqda. Kompaniya shu paytgacha asosan o'ziga xos dasturiy muhitga tayanib kelgan bo'lsa, endilikda ochiq kodli yechimlar orqali sun'iy intellekt infratuzilmasidagi o'z hukmronligini saqlab qolishni maqsad qilgan.
Shuningdek, yaqin kunlarda Nvidia tomonidan yangi hisoblash qobiliyatiga ega bo'lgan mikrosxemalar tizimi ham namoyish etilishi kutilmoqda. Bu esa raqamli texnologiyalar sohasidagi rivojlanishga yangi turtki bo'ladi.

Nvidia представляет новую платформу с открытым исходным кодом для искусственного интеллекта
Всемирно известная компания Nvidia, занимающаяся производством компьютерных микросхем, готовится представить новую платформу с открытым исходным кодом для специализированного программного обеспечения на базе искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Проект под названием NemoClaw позволит компаниям автоматизировать свои бизнес-процессы и управлять интеллектуальными программами, выполняющими различные задачи. По словам экспертов, эта платформа будет открыта не только для пользователей микросхем Nvidia, но и для организаций, использующих оборудование других производителей.
Об этом сообщают зарубежные СМИ. Компания планирует официально объявить об этой новости на пороге ежегодной конференции разработчиков, которая пройдет в американском городе Сан-Хосе.
В настоящее время Nvidia ведет переговоры о сотрудничестве с крупными технологическими гигантами, такими как Google, Adobe, Cisco и Salesforce. Открытый исходный код платформы позволит партнерам бесплатно использовать ее на начальном этапе в обмен на свой вклад в развитие проекта.
Это окажет значительную помощь развитию сообщества разработчиков. Основное преимущество новой системы заключается в том, что она оснащена специальными инструментами для обеспечения безопасности и конфиденциальности данных в корпоративной среде.
Это особенно важно для повышения надежности интеллектуальных программ, работающих в автономном режиме и выполняющих задачи без контроля человека. Ранее такие компании, как Meta, временно запретили своим сотрудникам использовать подобные программы, так как они иногда могли допускать неожиданные ошибки.
С помощью этого нового шага Nvidia расширяет свою стратегию программного обеспечения. Если до сих пор компания в основном опиралась на собственную уникальную программную среду, то теперь она стремится сохранить свое доминирование в инфраструктуре искусственного интеллекта с помощью решений с открытым исходным кодом.
Кроме того, в ближайшие дни ожидается презентация новой системы микросхем с повышенной вычислительной мощностью от Nvidia. Это станет новым импульсом для развития в сфере цифровых технологий.