Sun'iy intellekt yordamida dasturlash ishlari rivojlangani sari, mutaxassislar oldida yangi va jiddiy vazifalar paydo bo'lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, sun'iy aql tomonidan yozilgan dastur matnlarida mantiqiy xatolar hamda himoya tizimidagi bo'shliqlar soni ortib bormoqda. Aynan shu sababga ko'ra, Anthropic kompaniyasi o'zining Claude Code tizimiga maxsus kod tekshiruv funksiyasini qo'shdi.
Bu yangi vosita katta tashkilotlar va korporatsiyalarga sun'iy intellekt yozgan kodlarni avtomatik ravishda tahlil qilishga hamda xatolarni ularni hal qilishdan oldin aniqlash imkonini beradi. Yangi dasturiy tizim mashhur GitHub platformasi bilan to'liq integratsiya qilingan bo'lib, kodni birinchi navbatda joriy qilish jarayonida chuqur o'rganadi.
Tizim shunchaki yozish uslubidagi kichik kamchiliklarga emas, balki dastur ishlashiga bevosita ta'sir etuvchi mantiqiy xatolarga alohida e'tibor qaratadi. Bu yechim dasturchilarning mehnat unumdorligini oshirishga hamda kod sifatini nazorat qilishdagi qiyinchiliklarni bartaraf etishga xizmat qiladi.
Dastur topilgan muammolarni qizil, sariq va binafsha ranglar bilan belgilab beradi. Bu esa har bir xatoning qanday darajada xavfli ekanligini aniq ko'rsatib turadi va uning o'z vaqtida bartaraf etilishini ta'minlaydi.
Anthropic kompaniyasining mahsulot bo'yicha rahbari Ket Vu ta'kidlaganidek, ushbu yechim Uber, Salesforce va Accenture kabi yirik xalqaro kompaniyalar uchun ayniqsa muhimdir. Yangi tizim bir nechta sun'iy agentlar yordamida kodni turli tomondan tekshiradi va eng jiddiy muammolarni birinchi o'ringa qo'yadi.
Hozirgi kunda bu yangi funksiya jamoa va korxonalar uchun mo'ljallangan Claude versiyalari foydalanuvchilariga sinov tariqasida taklif qilinmoqda. Kelajakda bu vosita dasturlash sohasidagi sifatni oshirish va xavfsizlikni ta'minlashda hal qiluvchi rol o'ynashi kutilmoqda.

Anthropic представила систему проверки кода, написанного искусственным интеллектом
По мере развития программирования с помощью искусственного интеллекта перед специалистами возникают новые и серьезные задачи. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в программном коде, написанном искусственным интеллектом, увеличивается количество логических ошибок и уязвимостей в системах защиты. Именно по этой причине компания Anthropic добавила в свою систему Claude Code специальную функцию проверки кода.
Этот новый инструмент позволяет крупным организациям и корпорациям автоматически анализировать код, написанный искусственным интеллектом, а также выявлять ошибки до их устранения. Новая программная система полностью интегрирована с популярной платформой GitHub и проводит углубленный анализ кода на этапе его первоначального внедрения.
Система уделяет особое внимание не только мелким недостаткам в стиле написания, но и логическим ошибкам, напрямую влияющим на работу программы. Это решение способствует повышению производительности труда разработчиков и устранению трудностей в контроле качества кода.
Программа помечает найденные проблемы красным, желтым и фиолетовым цветами. Это четко указывает на степень опасности каждой ошибки и обеспечивает ее своевременное устранение.
Как отметил руководитель по продуктам компании Anthropic Кет Ву, это решение особенно важно для крупных международных компаний, таких как Uber, Salesforce и Accenture. Новая система с помощью нескольких искусственных агентов проверяет код с разных сторон, выводя наиболее серьезные проблемы на первое место.
В настоящее время эта новая функция предлагается в качестве теста пользователям версий Claude, предназначенных для команд и предприятий. В будущем ожидается, что этот инструмент сыграет решающую роль в повышении качества и обеспечении безопасности в сфере программирования.