Google Londonda sun’iy intellektga bag‘ishlangan Platform 37 ofisini ochdi
Google kompaniyasi Buyuk Britaniya poytaxti London shahrida yangi bosh ofisini ochdi va bu binoga Platform 37 deb nom berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu nomi tanlovi tasodifiy emas, balki u binoning eng yaqin qo‘nisini ifodalaydi. Binoning yonida mashhur Kins Kross temir yo‘l vokzali joylashgan bo‘lib, u yerda har kuni minglab sayohatchilar va qatnovchilar o‘tib turadi.
Platforma so‘zi temir yo‘l transportidagi turg‘unlik va harakat manzili ma’nolarini anglatadi. Shu bilan birga, uch yetti raqami ham sun’iy intellekt tarixidagi eng muhim voqealardan birini eslatadi.
Bu raqam DeepMind kompaniyasi tomonidan yaratilgan AlphaGo dasturining mashhur 37-yurishiga ishora qiladi. O‘shanda dastur Go o‘yini bo‘yicha jahon chempioni Li Se Dolga qarshi bahsda kutilmagan va o‘yin natijasini butunlay o‘zgartirgan yurish qilgan edi.
Ushbu harakat sun’iy aqlning inson mutaxassislari oldindan kutmagan ijodkorona yechimlar topa olishini ko‘rsatgan ramzga aylandi. Korporatsiya nom tanlash orqali ikkita muhim g‘oyani birlashtirishga intildi.
Birinchidan, yangi ofis mahalliy jamoa va tarixiy muhit bilan uyg‘unlikda bo‘lishini anglatadi. Ikkinchidan, bu nom texnologiya sohasidagi katta yutuqlar va kelajakka bo‘lgan ishonchni ifodalaydi.
Platform 37 nafaqat binoning manzili, balki Google kompaniyasining sun’iy intellekt sohasidagi keng ko‘lamli maqsadlarini aks ettiruvchi belgi hisoblanadi. Bu qadam Londondagi kompaniya faoliyatining yanada kuchayib borishini va tadqiqot ishlari ommaviy e’tiborga sazovor bo‘lgan muhim bosqichga o‘tganini ko‘rsatadi.
Yangi bosh ofis shunchaki ish joyi emas, balki innovatsiyalar va kreativ g‘oyalarning markaziga aylanadi. U yerda dunyoning eng yetuk olimlari va mutaxassislari sun’iy intellektning imkoniyatlarini oshirish uchun birgalikda mehnat qiladilar.
Bu nom tanlovi ham mahalliy ruhni, ham global texnologik yutuqlarni o‘zida mujassam etgan juda chuqur ma’noga ega bo‘lib, kelajakka yo‘naltirilgan ishonchli qadam hisoblanadi.

Google открыл в Лондоне офис Platform 37, посвященный искусственному интеллекту.
Компания Google открыла свой новый штаб-квартиру в столице Великобритании Лондоне и назвала это здание Platform 37. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выбор названия не случаен, он отражает ближайшую станцию здания. Рядом с ним находится известная железнодорожная станция Кингс-Кросс, где ежедневно проходят тысячи пассажиров и путешественников.
Слово «платформа» в железнодорожном транспорте означает место остановки и пункт назначения. При этом цифры три и семь напоминают об одном из самых значимых событий в истории искусственного интеллекта.
Эти цифры отсылают к знаменитому 37-му ходу программы AlphaGo, созданной компанией DeepMind. Тогда программа сделала неожиданный ход в матче против чемпиона мира по игре Го Ли Седоля, который полностью изменил исход игры.
Это действие стало символом способности искусственного интеллекта находить творческие решения, которые люди-эксперты не могли предвидеть. Корпорация, выбирая название, стремилась объединить две важные идеи.
Во-первых, новый офис будет гармонично вписываться в местное сообщество и историческую среду. Во-вторых, это название символизирует большие достижения в сфере технологий и уверенность в будущем.
Platform 37 — это не просто адрес здания, а символ широких целей компании Google в области искусственного интеллекта. Этот шаг свидетельствует о дальнейшем усилении деятельности компании в Лондоне и переходе исследований на важный этап, заслуживающий широкого общественного внимания.
Новая штаб-квартира станет не просто местом работы, а центром инноваций и креативных идей. Там лучшие ученые и специалисты со всего мира будут совместно трудиться над расширением возможностей искусственного интеллекта.
Выбор этого названия несет в себе глубокий смысл, воплощающий как местный дух, так и глобальные технологические достижения, являясь уверенным шагом в будущее.