Kompaniya 500 million dollarlik investitsiya yig‘ib, jami qiymati 10 milliard dollarni tashkil etgan. Bu haqda xorijiy axborot vositalari xabar bermoqda.
Moliyalashtirish jarayonini Iconiq fondi boshqargan bo‘lib, ushbu tashkilot kompaniyani avvalgi bosqichlarda ham qo‘llab-quvvatlagan edi. Faqat bir yildan kamroq vaqt ichida kompaniyaning bozor qiymati 4,5 milliard dollardan ikki baravarga oshib ketdi.
Bu esa soha rivojlanishining juda tez sur’atlari haqida guvohlik beradi. Quince kompaniyasi dastlab ijtimoiy tarmoqlarda arzon narxdagi kashmir sviterlari reklama qilish orqali e’tibor tortgan edi.
Hozirgi kunda u faqat kiyim-kechak bilan cheklanib qolmay, uy jihozlari, aksessuarlar va go‘zallik mahsulotlari keng assortimentini taklif etmoqda. An’anaviy savdo markazlaridan farqli o‘laroq, Quince mahsulotlarni o‘zi loyihalaydi va ishlab chiqaradi, so‘ngra to‘g‘ridan-to‘g‘ri xaridorga yetkazib beradi.
Bu usul orqali o‘rta sohalarni kamaytirish va narxlarni arzonlashtirishga erishilgan. Kompaniya 2020-yilda sinov rejimidan chiqqan va o‘z faoliyatini ishlab chiqaruvchidan to iste’molchigacha bo‘lgan yagona zanjir deb ta’riflaydi.
Texnologiya va dizaynni nazorat qilish orqali ular bozordagi talabni aniq bashorat qilib, chiqindilarni kamaytiradi va kichik hajmda mahsulot ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. Investorlar va rahbariyat bu modelning tez moda trendlaridan farqli o‘laroq, yuqori sifatli mahsulotlarni ko‘p sonli xaridorga yetkazishda samarali ekanligini ta’kidlaydilar.
Bir qancha brendlar Quince dizaynlarini nusxalashda ayblab, sud jarayonlari orqali hal qilishga harakat qilgan. Masalan, katta kompaniyalar tomonidan ko‘plab da’volar qo‘yilgan bo‘lsa-da, Quince ayrim ishlarida g‘alaba qozongan.
Shunga qaramay, xaridorlarning qiziqishi pasaymadi va kompaniya yillik daromadi bir milliard dollarni oshib ketganini e’lon qildi. Jumladan, kompaniya yanvar oyida Kanada bozoriga ham kirib kelgan.

Компания Quince привлекла 500 миллионов долларов инвестиций
Компания Quince, работающая в сфере электронной коммерции, успешно завершила новый раунд финансирования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания собрала 500 миллионов долларов инвестиций, и ее общая оценка достигла 10 миллиардов долларов. Об этом сообщают зарубежные СМИ.
Процесс финансирования возглавил фонд Iconiq, который поддерживал компанию и на предыдущих этапах. Менее чем за год рыночная стоимость компании удвоилась, достигнув 4,5 миллиардов долларов.
Это свидетельствует о чрезвычайно высоких темпах развития отрасли. Изначально компания Quince привлекла внимание, рекламируя в социальных сетях кашемировые свитера по низким ценам.
Сегодня она предлагает не только одежду, но и широкий ассортимент товаров для дома, аксессуаров и косметики. В отличие от традиционных торговых сетей, Quince сама проектирует и производит товары, а затем доставляет их напрямую покупателю.
Благодаря этому методу удалось сократить количество посредников и снизить цены. Компания вышла из тестового режима в 2020 году и определяет свою деятельность как единую цепочку от производителя до потребителя.
Контролируя технологии и дизайн, компания точно прогнозирует спрос на рынке, сокращает отходы и имеет возможность производить продукцию небольшими партиями. Инвесторы и руководство подчеркивают, что эта модель эффективна для доставки высококачественной продукции большому числу покупателей в отличие от быстрой моды.
Ряд брендов обвиняли Quince в копировании своих дизайнов и пытались решить вопрос через суд. Например, несмотря на множество исков со стороны крупных компаний, Quince выиграла некоторые дела.
Тем не менее интерес покупателей не ослаб, и компания объявила о том, что ее годовой доход превысил один миллиард долларов. В частности, в январе компания вышла на канадский рынок.