Zendesk suniy intellekt sohasida yetakchi bo'lgan Forethoughtni sotib oldi
Ushbu hamkorlik mart oyining oxirigacha to'liq yakunlanishi kutilmoqda va ikki tashkilotni birlashtirish orqali mijozlar tajribasini zamonaviy texnologiyalar asosida yanada sifati yuqori darajaga olib chiqishni maqsad qilgan. Xabarotga ko'ra, Forethought sun'iy intellekt sohasida haligi yillar oldin ajralib turdi va 2018-yilda nufuzli TechCrunch Battlefield tanlovida g'oliblikni qo'lga kiritdi.
Bu yutuq ChatGPT kabi mashhur vositalar dunyo miqyosida tarqalishidan bir necha yil oldin amalga oshirilgan edi. Kompaniya Upwork, Grammarly, Airtable va Datadog kabi yirik xalqaro tashkilotlarga xizmat ko'rsatib, o'z obro'sini mustahkamlagan holda 2025-yilga kelib oyiga milliarddan ortiq mijozlar bilan aloqa qismlarini boshqara oladigan darajaga yetib keldi.
Yetti yildan ortiq vaqt oldin tashkil topgan Forethought sun'iy intellektning mijozlarga xizmat ko'rsatish sohasida qanday o'zgarishlarni keltirib chiqarishi mumkinligini amalda ko'rsatishga intildi. Kompaniya hammuassisi va raisi Deon Nicholas ushbu sotib olishni muhim bosqich deb baholadi va sun'iy intellekt agentlari endi nafaqat mijozlar tajribasini, balki butun dunyodagi ko'plab sohalarni chuqur o'zgartirayotganini ta'kidladi.
Zendesk Forethoughtning hozirgi mijozlarini to'liq qo'llab-quvvatlashni rejalashtirmoqda va uning ilg'or texnologiyalarini o'z mahsulotlariga integratsiya qilish jarayonini boshladi. Bu yondashuv yanada ixtisoslashgan sun'iy intellekt agentlarini, o'z-o'zidan rivojlanuvchi tizimlarni, ovozli avtomatlashtirish vositalarini va kattaroq mustaqillikka ega bo'lgan yechimlarni yaratishni o'z ichiga oladi.
Ushbu harakatlar Zendeskning yangi mahsulotlarni ishlab chiqish jarayonini bir yildan ortiq vaqtga tezlashtirishi kutilmoqda. Sotib olishning moliyaviy tafsilotlari hozircha e'lon qilinmagan bo'lsa-da, Forethought ilgari turli investorlardan jami 115 million dollar mablag' jalb qilgan edi.
Zendeskning o'zi esa 2022-yilda 10,2 milliard dollarlik bitim doirasida xususiy kompaniya maqomiga o'tgan edi.

Zendesk приобрел Forethought, лидера в области искусственного интеллекта
Компания Zendesk договорилась о покупке стартапа Forethought, автоматизирующего процессы обслуживания клиентов с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz
Ожидается, что это партнерство будет полностью завершено к концу марта, и объединение двух организаций направлено на повышение качества обслуживания клиентов до нового уровня на основе современных технологий. По данным источника, Forethought выделялась в сфере искусственного интеллекта несколько лет назад и одержала победу на престижном конкурсе TechCrunch Battlefield в 2018 году.
Это достижение было сделано за несколько лет до глобального распространения популярных инструментов, таких как ChatGPT. Компания, обслуживающая крупные международные организации, такие как Upwork, Grammarly, Airtable и Datadog, укрепившая свою репутацию, к 2025 году достигла уровня управления более чем миллиардом взаимодействий с клиентами в месяц.
Основанная более семи лет назад, Forethought стремилась продемонстрировать на практике, какие изменения может принести искусственный интеллект в сфере обслуживания клиентов. Сооснователь и председатель компании Дион Николас оценил эту покупку как важный этап и подчеркнул, что агенты искусственного интеллекта теперь глубоко трансформируют не только клиентский опыт, но и множество отраслей по всему миру.
Zendesk планирует полностью поддерживать текущих клиентов Forethought и уже начал процесс интеграции его передовых технологий в свои продукты. Этот подход включает создание более специализированных агентов искусственного интеллекта, саморазвивающихся систем, инструментов голосовой автоматизации и решений с большей степенью автономности.
Ожидается, что эти действия ускорят процесс разработки новых продуктов Zendesk более чем на год. Хотя финансовые детали сделки пока не объявлены, ранее Forethought привлекла от различных инвесторов в общей сложности 115 миллионов долларов.
Сама Zendesk перешла в статус частной компании в рамках сделки на 10,2 миллиарда долларов в 2022 году.