Amerikalik Antropik kompaniyasi o'zining Klod sun'iy intellekt xabar almashish dasturini jiddiy yangiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik sun'iy intellektga suhbat jarayonida maxsus sxemalar, diagrammalar va boshqa interaktiv tasvirlarni to'g'ridan-to'g'ri matn ichida yaratish imkonini beradi. Theverge nashrining xabariga ko'ra, dastur suhbat mavzusini tahlil qilib, agar vizual ma'lumot foydalanuvchi uchun tushunarliroq bo'lsa, avtomatik ravishda kerakli tasvirlarni hosil qiladi.
Shu bilan birga, inson ham istalgan vaqtda ma'lum jadvallar yoki tushuntirish rasmlarini so'rashi mumkin. Masalan, agar suhbat kimyodagi davriy jadvalga bag'ishlansa, Klod elementlarni bosib batafsil ma'lumot olish mumkin bo'lgan interaktiv jadvallarni taqdim etadi.
Arxitektura yoki fizika bo'yicha savol berilganida esa binoning yuklamani qanday taqsimlashini ko'rsatuvchi aniq sxemalar chiziladi. Bu yangi imkoniyat dasturda mavjud bo'lgan artefakt funksiyasidan farq qiladi.
Artefakt alohida yon oynada hujjatlar yoki ilovalar kabi doimiy obyektlarni yaratadi, suhbat ichidagi vizualizatsiyalar esa muloqot davomida o'zgarib turadi yoki yo'qolishi mumkin, lekin ularni qayta ishlash uchun sun'iy intellektga so'rov yuborish oson. Ushbu yangilanish hozirgi kunda barcha Klod foydalanuvchilari uchun avtomatik tarzda yoqilgan holda ishga tushirilmoqda.
Bu jarayon Opendey va Google kompaniyalarining raqobatchi sun'iy intellekt vositalarida shunga o'xshash vizuallashtirish imkoniyatlari joriy etilganidan hozirgina o'tibdi. Natijada, murakkab g'oyalar va ma'lumotlarni tushunish ancha osonlashmoqda.
Foydalanuvchilar endi faqat matn o'qibgina emas, balki ko'z oldida shakllanayotgan tasvirlar orqali ma'lumotni tezroq va chuqurroq qabul qilishlari mumkin bo'ladi. Bu texnologik yutuq inson va mashina o'rtasidagi muloqot sifatini yanada yuksaltiradi.

Claude — искусственный интеллект, который автоматически строит интерактивные схемы в ходе диалога
Американская компания Antropic серьезно обновила свой мессенджер на базе искусственного интеллекта Claude. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение позволяет искусственному интеллекту создавать специальные схемы, диаграммы и другие интерактивные изображения непосредственно внутри текста в процессе разговора. По данным издания Theverge, программа анализирует тему беседы и автоматически генерирует необходимые изображения, если визуальная информация будет понятнее для пользователя.
При этом человек также может в любой момент запросить конкретные таблицы или пояснительные иллюстрации. Например, если разговор посвящен периодической таблице элементов в химии, Claude предоставит интерактивные таблицы, где можно нажать на элемент и получить подробную информацию.
Если же задан вопрос по архитектуре или физике, будут построены точные схемы, показывающие распределение нагрузок в здании. Эта новая возможность отличается от функции артефактов, уже существующей в программе.
Артефакты создают постоянные объекты, такие как документы или приложения, в отдельном боковом окне, тогда как визуализации внутри разговора могут изменяться или исчезать в ходе общения, но их легко переработать, отправив запрос искусственному интеллекту. Это обновление уже автоматически включено для всех пользователей Claude.
Этот процесс произошел вскоре после внедрения аналогичных возможностей визуализации в конкурирующих инструментах искусственного интеллекта от OpenAI и Google. В результате понимание сложных идей и данных значительно упрощается.
Пользователи теперь могут не только читать текст, но и быстрее и глубже воспринимать информацию благодаря изображениям, формирующимся перед глазами. Это технологическое достижение еще больше повышает качество общения между человеком и машиной.