Microsoft inson salomatligi uchun yangi Copilot Health xizmatini taqdim etdi
Microsoft kompaniyasi inson sog'lig'i sohasida yangi va muhim innovatsiya bo'lgan Copilot Health xizmatini tanishtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu dastur odatiy chatbot ichida shaxsiy salomatlik bilan bog'liq savollarni hal qilish uchun maxsus va xavfsiz hududni yaratadi. Yangi imkoniyat foydalanuvchilarga laboratoriya tahlili natijalari haqida ma'lumot olish, tibbiy hujjatlarni ko'rib chiqish, shifokorlarni qidirish va kiyim ustiga taqiladigan aqlli qurilmalardan kelgan ma'lumotlarni tahlil qilish imkonini beradi.
Xalqaro Theverge nashri ushbu yangilik haqida batafsil xabar berdi. Bosqichma-bosqich ishga tushirilayotgan ushbu vosita hozircha dastlabki bosqichda bo'lib, qiziquvchilar kutish ro'yxatiga yozilishi mumkin.
Foydalanuvchilar HealthEx va Function kabi maxsus xizmatlar orqali Amerika Qo'shma Shtatlaridagi ellik mingdan ortiq shifoxona va sog'liqni saqlash tashkilotlaridan tibbiy ma'lumotlarni ulash huquqiga ega bo'ladilar. Shuningdek, dastur Apple, Oura va Fitbit kabi qirqtaga yaqin turdagi aqlli soat va fitnes qurilmalari bilan to'liq moslashadi.
U har kuni bosilgan qadamlar soni va kelasi tibbiy ko'rik eslatmalari kabi muhim tafsilotlarni ko'rsatib turadi. Copilot Health foydalanuvchilarga mutaxassislik sohasi, joylashuvi, gaplashadigan tillari va qabul qiladigan sug'urta rejalari asosida haqiqiy vaqt rejimida tibbiyot mutaxassislarini topishda yordam beradi.
Kompaniya vakillari ushbu sun'iy intellekt shifokorni to'liq almashtirmasligini, tashxis qo'yish yoki davolash jarayoniga bevosita aralashmasligini ta'kidladi. Uning asosiy vazifasi insonlarga o'z salomatlik ma'lumotlarini chuqurroq tushunishda yordam berishdir.
Microsoft kompaniyasi besh yuzdan ortiq davlatdagi ishonchli sog'liqni saqlash tashkilotlaridan olingan ma'lumotlarga tayanib, javob sifatini yanada yaxshiladi. Dastur bergan javoblarda manbalar ko'rsatilgan bo'lib, ular Harvard sog'liqni saqlash markazi mutaxassislari tomonidan yozilgan ma'lumot kartalariga asoslanadi.
Barcha suhbatlar oddiy Copilotdan alohida saqlanib, qo'shimcha maxfiylik nazoratiga ega bo'ladi va sun'iy intellekt modellarini o'qitish uchun ishlatilmaydi. Foydalanuvchilar o'z shaxsiy salomatlik ma'lumotlarini istalgan vaqtda o'chirish yoki ulangan manbalarni uzish imkoniyatiga ega.
Ushbu xizmatning taqdimoti OpenAI kompaniyasi o'z ChatGPT salomatlik funksiyasini chiqarganidan ko'p o'tmay amalga oshirildi. Ba'zi raqobatchi salomatlik sun'iy intellekt vositalaridan farqli o'laroq, Microsoftning bu versiyasi hozircha to'g'ridan-to'g'ri foydalanuvchilar uchun HIPAA standartlariga to'liq mos kelmasligi aniqlandi.

Microsoft представила новый сервис Copilot Health для здоровья человека
Компания Microsoft представила новый сервис Copilot Health, ставший важным инновационным решением в сфере здравоохранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта программа создает специальное и безопасное пространство внутри обычного чатбота для решения вопросов, связанных с личным здоровьем. Новая функция позволяет пользователям получать информацию о результатах лабораторных анализов, просматривать медицинские документы, искать врачей и анализировать данные с носимых умных устройств.
Детальную информацию об этом нововведении предоставило международное издание Theverge. Этот инструмент, запускаемый поэтапно, находится на начальном этапе, и заинтересованные лица могут записаться в список ожидания.
Пользователи получат возможность получать медицинские данные от более чем пятидесяти тысяч больниц и организаций здравоохранения в Соединенных Штатах через специальные сервисы, такие как HealthEx и Function. Кроме того, программа полностью совместима с почти сорока типами умных часов и фитнес-устройств, включая Apple, Oura и Fitbit.
Она ежедневно отображает важные детали, такие как количество пройденных шагов и напоминания о предстоящих медицинских осмотрах. Copilot Health помогает пользователям находить медицинских специалистов в режиме реального времени на основе их специализации, местоположения, языков общения и принимаемых страховых планов.
Представители компании подчеркнули, что этот искусственный интеллект не заменит полностью врачей и не будет напрямую вмешиваться в процесс постановки диагноза или лечения. Его основная задача — помочь людям глубже понять свои медицинские данные.
Компания Microsoft улучшила качество ответов, опираясь на данные от надежных организаций здравоохранения в более чем пятистах странах. В ответах программы указываются источники, основанные на информационных картах, составленных экспертами Гарвардского центра здравоохранения.
Все разговоры хранятся отдельно от обычного Copilot, имеют дополнительный контроль конфиденциальности и не используются для обучения моделей искусственного интеллекта. Пользователи могут в любое время удалить свои личные медицинские данные или отключить подключенные источники.
Презентация этого сервиса состоялась вскоре после того, как компания OpenAI выпустила свою функцию здоровья для ChatGPT. В отличие от некоторых конкурирующих инструментов искусственного интеллекта в сфере здравоохранения, было установлено, что эта версия Microsoft пока полностью не соответствует стандартам HIPAA для прямого использования конечными пользователями.