O‘zbekiston Fanlar akademiyasi olimlari havoni va suvni samarali tozalashga mo‘ljallangan yangi avlod materialni yaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqotchilar nanosellyuloza asosida tayyorlangan gibrid aerogelni ixtiro qildilar. Bu material ekologik jihatdan xavfsiz bo‘lib, tabiiy muhitga zarar yetkazmaydi.
Yangi materialning g‘ovakli tuzilishi zaharli moddalarni tezda o‘ziga singdiradi. Shu sababli havodagi zararli gazlar va suvdagi og‘ir metallarni samarali ushlab qoladi.
Bu xususiyatlari bilan u ekologik filtrlash tizimlarida hamda sanoat sohasida keng qo‘llanishi mumkin. Fanlar akademiyasining rasmiy xabarida aytilishicha, ushbu ixtiro nafaqat havodagi toksik gazlarni filtrlashda, balki suvni og‘ir metallaridan tozalashda ham juda samarali.
Bundan tashqari, bu material qurilish sohasida ham keng qo‘llaniladi. Uylarni issiq va sovuqdan izolyatsiya qiladi, shovqinni kamaytiradi hamda engil bo‘lishiga qaramay mustahkamlikni saqlaydi.
Olimlar ta’kidlaganidek, ushbu innovatsiya ekologik texnologiyalarni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab beradi. Shu bilan birga sanoat va uy-joy qurilishida keng qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan samarali yechim hisoblanadi.

Узбекские ученые создали новый материал для экологической очистки
Учёные Академии наук Узбекистана создали материал нового поколения, предназначенный для эффективной очистки воздуха и воды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Исследователи изобрели гибридный аэрогель на основе наноселлюлозы. Этот материал экологически безопасен и не наносит вреда природной среде.
Пористая структура нового материала быстро впитывает токсичные вещества. Поэтому он эффективно удерживает вредные газы в воздухе и тяжёлые металлы в воде.
Благодаря этим свойствам он может широко применяться в системах экологической фильтрации и промышленности. В официальном сообщении Академии наук говорится, что это изобретение очень эффективно не только при фильтрации токсичных газов в воздухе, но и при очистке воды от тяжёлых металлов.
Кроме того, этот материал широко используется в строительстве. Он изолирует дома от жары и холода, снижает шум и при этом сохраняет прочность, несмотря на лёгкость.
Как отметили учёные, эта инновация открывает новую ступень в развитии экологических технологий. При этом это эффективное решение, которое может широко применяться в промышленности и жилищном строительстве.