OpenAI kompaniyasi GPT-5.4 mini va GPT-5.4 nano modellarini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularni hozirgacha yaratilgan eng kuchli kichik sun’iy intellekt modellari sifatida baholadi. Yangi modellar tezlik, samaradorlik va og‘ir yuklamalar uchun mo‘ljallangan arxitektura xususiyatlariga ega.
GPT-5.4 mini modeli dasturlash, mantiqiy fikrlash, multimodal tahlil va turli vositalardan foydalanish imkoniyatlari bilan ajralib turadi. Kompaniya bu modelning GPT-5 mini versiyasidan ancha ustun ekanini, ikki barobardan ko‘proq tez ishlashini ma’lum qildi.
Benchmark sinovlarida GPT-5.4 mini SWE-bench Pro testida 53,40 foiz, Terminal-Bench 2.0’da 59,30 foiz va OSWorld-Verified testida 70,60 foiz natija ko‘rsatdi. Bu ko‘rsatkichlar uning to‘liq GPT-5.4 modeliga yaqin ekanligini ko‘rsatadi.
Kompaniya mini modelni past kechikishli sun’iy intellekt yordamchilari, yengil subagentlar, skrinshotlarni tahlil qiluvchi interfeys boshqaruv tizimlari va real vaqt rejimidagi multimodal ilovalar uchun ishlab chiqqanini ta’kidladi. OpenAI fikricha, bunday holatlarda eng katta model har doim ham eng yaxshi yechim emas.
Asosiy e’tibor darhol javob berish va vositalar bilan ishonchli ishlashga qaratiladi. GPT-5.4 nano esa ushbu qatorning eng kichik va eng tezkor modeli sifatida taqdim etildi.
U tezlik va xarajat muhim bo‘lgan vazifalar, jumladan tasniflash, ma’lumotlarni ajratib olish, reytinglash hamda oddiy yordamchi ish jarayonlari uchun mo‘ljallangan. OpenAI nano modeli uchun dastlabki benchmark natijalarini ham e’lon qildi.
Ular orasida SWE-bench Pro testida 52,39 foiz va GPQA Diamond testida 82,83 foiz natija qayd etilgan. Kompaniya mijozlarining har ikki modelni ishlab chiqarish muhitida sinovdan o‘tkazayotgani haqida ham ma’lumot berdi.

Компания OpenAI представила модели GPT-5.4 mini и GPT-5.4 nano. Об этом сообщил Zamin.uz.
Их оценили как самые мощные маленькие модели искусственного интеллекта, созданные на сегодняшний день. Новые модели обладают архитектурными особенностями, предназначенными для скорости, эффективности и тяжелых нагрузок.
Модель GPT-5.4 mini выделяется возможностями программирования, логического мышления, мультимодального анализа и использования различных инструментов. Компания заявила, что эта модель значительно превосходит версию GPT-5 mini, работая более чем в два раза быстрее.
В бенчмарках GPT-5.4 mini показала результаты 53,40% в тесте SWE-bench Pro, 59,30% в Terminal-Bench 2.0 и 70,60% в тесте OSWorld-Verified. Эти показатели свидетельствуют о близости к полной модели GPT-5.4.
Компания подчеркнула, что мини-модель разработана для помощников искусственного интеллекта с низкой задержкой, легких субагентов, систем управления интерфейсом, анализирующих скриншоты, и мультимодальных приложений в реальном времени. По мнению OpenAI, в таких случаях самая большая модель не всегда является лучшим решением.
Основное внимание уделяется мгновенному ответу и надежной работе с инструментами. GPT-5.4 nano представлена как самая маленькая и самая быстрая модель в этой линейке.
Она предназначена для задач, где важны скорость и затраты, включая классификацию, извлечение данных, ранжирование и простые вспомогательные рабочие процессы. OpenAI также опубликовала первые результаты бенчмарков для модели nano.
Среди них 52,39% в тесте SWE-bench Pro и 82,83% в тесте GPQA Diamond. Компания также сообщила, что клиенты проводят тестирование обеих моделей в производственной среде.