Apple kompaniyasi yangilangan Siri yordamchisi va Sun’iy Intellekt imkoniyatlarini keng qamrovli joriy etish jarayonidagi kechikishlar tufayli hali ham turlicha savollarga javob qidirib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, bu jarayonlar davomida kompaniya App Store bozor maydoni orqali sun’iy intellekt sohasidan jiddi daromad olishga muvaffaq bo‘lmoqda. Jahon miqyosidagi tahlilchi kompaniyalar va moliyaviy nashrlar keltirgan ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, Apple ushbu yil davomida uchinchi tomon tomonidan ishlab chiqilgan sun’iy intellekt dasturlari uchun to‘langan komissiya pullaridan bir milliard dollardan oshiq tushum olishi kutilmoqda.
Ushbu daromadning asosiy qismi Apple o‘ziga xos raqamli muhiti ichida sotilayotgan obuna xizmatlaridan kelib chiqmoqda. Kompaniya odatda obuna xizmatlarining birinchi yilida qilingan to‘lovlarning o‘ttiz foizini, keyingi yillarda esa o‘n besh foizini komissiya sifatida o‘z hisobiga oladi.
Tahlilchilar xulosasiga ko‘ra, kelasi yilda sun’iy intellekt ilovalari obunalari Apple kompaniyasiga deyarli to‘qson million dollarlik komissiya daromadi keltirishi, shu miqdorning uchdan ikki qismi esa faqat ChatGPT tizimining hissasiga to‘g‘ri kelishi ehtimol. Xabarlarga ko‘ra, qo‘shimcha besh foizlik ulush xAI kompaniyasining Grok xizmatidan kelib chiqadi.
Hisobotlarda ta’kidlanishicha, Apple kompaniyasining sun’iy intellekt bilan bog‘liq oylik komissiya daromadi 2025 yilning yanvar oyida o‘ttiz besh million dollarni tashkil etgan bo‘lsa, avgust oyida bu ko‘rsatkich yuz bir million dollargacha oshgan. Garchi foydalanuvchilarning ChatGPT tizimiga bo‘lgan qiziqishi dastlabki cho‘qqisidan biroz pastlashgan bo‘lsa-da, bu soha Apple uchun tez rivojlanayotgan xizmatlar bo‘limida muhim o‘rinni egallab qolmoqda.
Ayniqsa, ba’zi raqobatchilar sun’iy intellekt infratuzilmasiga qilib turgan ulkan moliyaviy sarmoyalarga nisbatan, Apple ushbu model orqali ancha kam xarajat bilan natija olishga erishmoqda. Apple o‘z sun’iy intellekt yo‘nalishini rivojlantirishda hali ham hamkorlarga katta darajada tayanmoqda va yangi Siri tajribasini Google kompaniyasining Gemini tizimi qo‘llab-quvvatlashi kutilmoqda.
Shu bilan birga, OpenAI kompaniyasi sobiq Apple bosh dizayn rahbari Jonni Ive bilan bog‘liq startapni sotib olganidan so‘ng, jismoniy qurilmalar bozoriga yaqinlashmoqda. Bu jarayon oxir-oqibat OpenAI’ni Apple kompaniyasining asosiy qurilmalar bozorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri raqobatchiga aylantirishi mumkin bo‘lgan yangi holatni yaratadi.

Apple заработала один миллиард долларов на программах искусственного интеллекта
Компания Apple по-прежнему ищет ответы на различные вопросы из-за задержек в обновлении помощника Siri и широкомасштабном внедрении возможностей искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако в ходе этих процессов компания успешно получает значительный доход от сферы искусственного интеллекта через рынок App Store. Данные, приведенные мировыми аналитическими компаниями и финансовыми изданиями, показывают, что в течение этого года Apple ожидает получить более одного миллиарда долларов комиссионных от платежей за программы искусственного интеллекта, разработанные третьими сторонами.
Основная часть этого дохода поступает от подписных услуг, продаваемых в уникальной цифровой среде Apple. Компания обычно взимает тридцать процентов от платежей, совершенных в первый год подписки, и пятнадцать процентов — в последующие годы.
По мнению аналитиков, в следующем году подписки на приложения искусственного интеллекта принесут компании Apple почти девяносто миллионов долларов комиссионного дохода, причем две трети этой суммы могут приходиться на долю системы ChatGPT. Согласно сообщениям, дополнительные пять процентов доли приходятся от сервиса Grok компании xAI.
В отчетах отмечается, что ежемесячный комиссионный доход Apple, связанный с искусственным интеллектом, составил тридцать пять миллионов долларов в январе 2025 года и вырос до ста одного миллиона долларов к августу. Несмотря на то, что интерес пользователей к системе ChatGPT несколько снизился по сравнению с первоначальным пиком, эта область остается важной в быстро развивающемся секторе услуг для Apple.
Особенно учитывая огромные финансовые инвестиции, которые некоторые конкуренты вкладывают в инфраструктуру искусственного интеллекта, Apple достигает результатов с гораздо меньшими затратами благодаря этой модели. При развитии своего направления искусственного интеллекта Apple по-прежнему в значительной степени опирается на партнеров, и ожидается, что новый опыт Siri будет поддерживаться системой Gemini компании Google.
В то же время компания OpenAI, после приобретения стартапа, связанного с бывшим главным дизайнером Apple Джономни Айвом, приближается к рынку физических устройств. Этот процесс в конечном итоге может создать новую ситуацию, превратив OpenAI в прямого конкурента Apple на рынке основных устройств.