DeepSeek yangi sun’iy intellektini yashirin sinovdan o‘tkazmoqda
O‘n bir mart kuni OpenRouter xizmatida Hunter Alpha va Healer Alpha degan ikkita sun’iy intellekt modeli hech qanday katta e’lonlar va rasmiy bayonotlarsiz paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Platforma ularni faqat yashirin modellar ro‘yxati ostida taqdim etgan bo‘lib, ularning yaratuvchisi haqida, shuningdek, tafsilotlari haqida hech qanday ma’lumot berilmagan. Shunga qaramay, ushbu xuddi suv ostida o‘tkazilgan ishga tushirish tez orada keng jamoatchilik va mutaxassislarning e’tiborini tortdi.
Sababi shundaki, Hunter Alpha modeli faqat bir hafta davomida 160 milliarddan ortiq tokenni, ya’ni ma’lumot birligini qayta ishladi. Bu juda katta hajm bo‘lib, u dasturchilarni DeepSeek kompaniyasining yangi va asosiy modelini rasmiy taqdimotdan oldin sinovdan o‘tkazayapti, degan fikrga undadi.
OpenRouter saytidagi ma’lumotlarga ko‘ra, Hunter Alpha modeli bir trillion parametrga ega bo‘lib, uning eslash qobiliyati yoki kontekst oynasi bir million tokenni o‘z ichiga oladi. U murakkab rejalashtirish, chuqur mantiqiy tahlil qilish va bir nechta bosqichli vazifalarni bajarish uchun maxsus yaratilgan agent sifatida ta’riflanadi.
Healer Alpha modeli esa matn, rasm va ovoz kabi turli xil ma’lumot turlarini qayta ishlashga qodir ko‘p o‘lchamli yordamchi hisoblanadi va uning kontekst oynasi 262 ming tokenni tashkil etadi. Reuters axborot agentligi xabar berishicha, ushbu chatbot o‘zini asosan xitoy tilida o‘rgatilgan va bilimlar bazasi 2025 yil may oyiga to‘g‘ri keladigan xitoylik sun’iy intellekt deb taqdim etgan.
Ba’zi tadqiqotchilar uning fikrlash uslubi va tizim buyruqlari, jumladan Xitoy qonunlariga qat’iy rioya qilish haqidagi ifodalar orqali bu model Xitoyda yaratilgan ekanligini ta’kidlaydilar. Bu fikr ayrim mahalliy ommaviy axborot vositalarining aprel oyida kutayotgan DeepSeek V4 modeliga oid taxminlarini tasdiqlashga o‘xshaydi.
Biroq, boshqa mutaxassislar hali ham bunga shubha bilan qarashmoqda. Mustaqil sinovchilar modelning ma’lumotlar bilan ishlash xatti-harakati, senzura me’yorlari va matematikada ko‘rsatilgan nisbatan sust natijalar avvalgi DeepSeek tizimlariga to‘liq mos kelmasligini aytishadi.
Yana bir nazariya Zhipu AI kompaniyasiga ishora qilmoqda, chunki OpenRouter’dagi bu anonim ta’minotchi avval Pony Alpha modelini chiqargan va keyinchalik u GLM-5 modeli ekanligi ma’lum bo‘lgan. Hozircha Hunter Alpha va Healer Alpha modellari orqasida kim turganligi aniq tasdiqlanmagan va bu savol o‘z javobini kutmoqda.

DeepSeek проводит скрытое тестирование своего нового искусственного интеллекта
Одиннадцатого марта на сервисе OpenRouter появились две модели искусственного интеллекта под названиями Hunter Alpha и Healer Alpha без каких-либо громких анонсов и официальных заявлений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Платформа представила их только в списке скрытых моделей, не предоставив никакой информации об их создателе и деталях. Тем не менее, этот тихий запуск вскоре привлек внимание широкой общественности и специалистов.
Причина в том, что модель Hunter Alpha за одну неделю обработала более 160 миллиардов токенов, то есть единиц данных. Это очень большой объем, который заставил разработчиков предположить, что DeepSeek тестирует новую основную модель компании перед официальной презентацией.
Согласно информации на сайте OpenRouter, модель Hunter Alpha имеет триллион параметров, а её память или контекстное окно включает в себя миллион токенов. Она описывается как агент, специально созданный для сложного планирования, глубокого логического анализа и выполнения многоэтапных задач.
Модель Healer Alpha является многомерным помощником, способным обрабатывать различные типы данных, такие как текст, изображения и звук, а её контекстное окно составляет 262 тысячи токенов. По данным информационного агентства Reuters, этот чатбот в основном обучен на китайском языке и представлен как китайский искусственный интеллект с базой знаний, актуальной на май 2025 года.
Некоторые исследователи отмечают, что стиль мышления и системные команды, включая выражения о строгом соблюдении китайских законов, указывают на то, что эта модель создана в Китае. Это мнение похоже подтверждает предположения некоторых местных СМИ об ожидаемой в апреле модели DeepSeek V4.
Однако другие специалисты относятся к этому с сомнением. Независимые тестировщики отмечают, что поведение модели при работе с данными, нормы цензуры и относительно слабые результаты в математике не полностью соответствуют предыдущим системам DeepSeek.
Ещё одна теория указывает на компанию Zhipu AI, поскольку анонимный поставщик на OpenRouter ранее выпустил модель Pony Alpha, которая позже была идентифицирована как модель GLM-5. Пока что не подтверждено, кто стоит за моделями Hunter Alpha и Healer Alpha, и этот вопрос остаётся открытым.