Cloudflare kompaniyasining bosh ijrochi direktori Matthew Prince internet tarmog‘ida katta o‘zgarishlar yuz berayotganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, 2027 yilga kelib sun’iy intellekt yordamida ishlovchi botlar odamlar yaratadigan onlayn trafikdan ko‘proq hajmni tashkil qilishi mumkin. Bu haqda u Austin shahrida o‘tgan SXSW konferensiyasida so‘zlab berdi.
Prince generativ sun’iy intellektning tez sur’atlarda rivojlanishi internetdan foydalanish usullarini o‘zgartirayotgani va raqamli infratuzilmaga tushayotgan yukni oshirayotganini aytdi. Unga ko‘ra, AI agentlari insonlardan ancha ko‘p faoliyat yuritishi mumkin.
Masalan, agar bir kishi raqamli kameralarni taqqoslash uchun beshta saytga kirsa, sun’iy intellekt yordamchisi shu vazifani bajarish uchun minglab sahifalarni bir necha ming sayt bo‘ylab ko‘rib chiqishi mumkin. Bu esa botlar trafigi endi faqat fon faoliyati emas, balki serverlar, tarmoqlar va veb-saytlarga tushayotgan real talab manbaiga aylanganini bildiradi.
Generativ sun’iy intellekt ommalashishidan oldin botlar internet trafigining taxminan 20 foizini tashkil etar edi. Shu jumladan, Google kompaniyasining veb-kraulerlari eng katta ulushga ega bo‘lgan.
Hozir esa, Prince ta’kidlaganidek, AI tizimlarining ma’lumotga doimiy ehtiyoji bu ko‘rsatkichning yanada tez o‘sishiga sabab bo‘lmoqda. U sohada yangi vositalarga ehtiyoj borligini, xususan, AI agentlari sayohatlarni rejalashtirish yoki onlayn so‘rovlarni amalga oshirish kabi vazifalarni xavfsiz bajarishi uchun vaqtinchalik sinov maydonchalari (sandbox) zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, Prince bu tendensiya ko‘proq ma’lumotlar markazlari va server quvvatini talab qilishiga olib kelishini ogohlantirdi. U hozirgi keskin o‘sishni COVID-19 pandemiyasi davridagi yuklama bilan solishtirdi, o‘sha paytda streaming xizmatlari internet tarmog‘iga katta bosim o‘tkazgan edi.
TollBit tadqiqot kompaniyasi ham sun’iy intellekt botlari trafigining tez sur’atda o‘sayotganini, shu bilan birga odamlarning veb-saytlarga tashriflar sonining kamayib borayotganini qayd etdi. Bu holat internet infratuzilmasida yangi muammolar va imkoniyatlarni yuzaga keltirmoqda.

Боты с искусственным интеллектом скоро превзойдут людей
Генеральный директор компании Cloudflare Мэтью Принс подчеркнул, что в интернет-сети происходят значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, к 2027 году боты, работающие на основе искусственного интеллекта, могут составлять больший объем онлайн-трафика, чем создаваемый людьми. Об этом он рассказал на конференции SXSW в городе Остин.
Принс отметил, что быстрое развитие генеративного искусственного интеллекта меняет способы использования интернета и увеличивает нагрузку на цифровую инфраструктуру. По его словам, AI-агенты могут выполнять гораздо больше действий, чем люди.
Например, если человек заходит на пять сайтов, чтобы сравнить цифровые камеры, помощник на базе искусственного интеллекта может просмотреть тысячи страниц на нескольких тысячах сайтов для выполнения этой задачи. Это означает, что трафик ботов теперь является не просто фоновым процессом, а реальным источником спроса на серверы, сети и веб-сайты.
До массового распространения генеративного искусственного интеллекта боты составляли примерно 20 процентов интернет-трафика. В том числе веб-краулеры компании Google занимали наибольшую долю.
Сейчас, как отметил Принс, постоянная потребность AI-систем в данных приводит к еще более быстрому росту этого показателя. Он подчеркнул необходимость новых инструментов в этой области, в частности, временных испытательных площадок (sandbox), чтобы AI-агенты могли безопасно выполнять задачи, такие как планирование путешествий или проведение онлайн-опросов.
Кроме того, Принс предупредил, что эта тенденция приведет к увеличению требований к центрам обработки данных и мощности серверов. Он сравнил нынешний резкий рост с нагрузкой во время пандемии COVID-19, когда стриминговые сервисы создавали значительную нагрузку на интернет-сеть.
Исследовательская компания TollBit также отметила быстрое увеличение трафика ботов с искусственным интеллектом, при этом количество посещений веб-сайтов людьми снижается. Эта ситуация создает новые проблемы и возможности для интернет-инфраструктуры.