Sun’iy intellektga bo‘lgan umidlar va dunyo aholisi fikri
Anthropic kompaniyasi sun’iy intellektga nisbatan dunyo aholisining fikr-munosabatini o‘rganish bo‘yicha eng katta tadqiqot natijalarini e’tiboriga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hisobot o‘n besh yuz to‘qqizta mamlakatdan kelgan yetmish tilda so‘zlashuvchi sakkiz yuz mingdan ortiq foydalanuvchilar bilan o‘tkazilgan suhbatlar asosida tayyorlangan. Tadqiqotda oddiy savol-javob shakli o‘rniga, foydalanuvchilar sun’iy intellekt suhbatdoshi bilan real vaqt rejimida muloqot qilib, o‘z fikrlarini erkin ifodalashdi.
Natijalar shuni ko‘rsatadiki, odamlarning eng asosiy umidi ish jarayonini yaxshilash va samaradorlikni oshirishdir. Respondentlarning yarmi yaqin takroriy va oddiy vazifalarni sun’iy intellektga topshirish orqali murakkabroq va ijodiy ishlar bilan shug‘ullanmoqchi ekanligini ta’kidlashdi.
Shaxsiy rivojlanish va kundalik hayotni tartibga solish ham foydalanuvchilar uchun muhim ahamiyat kasb etmoqda. Umumiy ko‘rsatkichlarga ko‘ra, sakkiz yuz foizdan ortiq inson sun’iy intellekt ularning maqsadlariga erishishda yordam berganini aytdi va eng katta foyda sifatida vaqt tejalishini qayd etdi.
Garchi umidlar yuqori bo‘lsa-da, xavotirlar ham o‘z o‘rni bilan qolmoqda. Foydalanuvchilar eng ko‘p ishonchsiz javoblar, ish o‘rinlari sonining qisqarishi va odamlarning mustaqilligini yo‘qotish xavfidan qo‘rqsalar.
O‘rganuvchilar o‘rtacha hisobda ikkidan ortiq jiddiy tashvishni bildirishdi. Bu esa jamoatchilik ishonchining sun’iy intellektni to‘liq qabul qilishdagi eng katta to‘siq ekanligini anglatadi.
Ta’lim sohasida ham fikrlar ikki xil bo‘lib turibdi. Ko‘pchilik sun’iy intellektni foydali o‘quv vositasi deb bilishsa, ba’zilar talabalarning mustaqil fikrlash qobiliyatining zaiflashib ketishidan bezor.
Shunday bo‘lsa ham, umuman olganda, ishtirokchilar uchdan ikki qismi sun’iy intellektga ijobiy qarashadi. Odamlar ushbu texnologiyani hayotni o‘zgartiruvchi kuch deb bilishsa-da, uning kelajakdagi ta’siri va inson tafakkuriga oqibatlari borasida ehtiyotkorlikni saqlab turishmoqda.

Компания Anthropic представила результаты крупнейшего исследования общественного мнения о искусственном интеллекте. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный отчет был подготовлен на основе бесед с более чем 800 тысячами пользователей, говорящих на 70 языках из 159 стран. В ходе исследования вместо обычной формы вопрос-ответ пользователи общались с собеседником на базе искусственного интеллекта в режиме реального времени, свободно выражая свои мысли.
Результаты показывают, что главная надежда людей заключается в улучшении рабочих процессов и повышении эффективности. Почти половина респондентов отметили, что хотели бы делегировать искусственному интеллекту повторяющиеся и простые задачи, чтобы сосредоточиться на более сложных и творческих работах.
Личностное развитие и организация повседневной жизни также имеют важное значение для пользователей. Согласно общим показателям, более 80 процентов людей заявили, что искусственный интеллект помог им достичь своих целей, при этом в качестве главной пользы они отметили экономию времени.
Несмотря на высокие ожидания, опасения также остаются. Пользователи больше всего беспокоятся о ненадежных ответах, сокращении количества рабочих мест и риске потери самостоятельности людьми.
В среднем респонденты выразили более двух серьезных опасений. Это означает, что доверие общественности является главным препятствием для полного принятия искусственного интеллекта.
Мнения в сфере образования также разделились. Большинство считает искусственный интеллект полезным учебным инструментом, однако некоторые опасаются ослабления способности студентов к самостоятельному мышлению.
Тем не менее, в целом две трети участников относятся к искусственному интеллекту положительно. Хотя люди считают эту технологию силой, меняющей жизнь, они сохраняют осторожность в отношении ее будущего влияния и последствий для человеческого мышления.