Xiaomi kompaniyasi o‘z uyining xavfsizligini yanada mustahkamlash va kirish jarayonini soddalashtirish uchun yangi aqlli eshik qulfini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qurilma G100 nomli bo‘lib, uning asosiy maqsadi foydalanuvchilarga qulaylik va ishonchlilikni ta’minlashdir. Yangi model maxsus C-darajali silindrli mexanizmga ega bo‘lib, bu eshikni majburan ochish yoki burg‘ulashga qarshi samarali himoya vazifasini bajaradi.
Qulfning tarkibida eshik uzoq vaqt ochiq turganda egasini darhol ogohlantiruvchi sensorlar ham o‘rnatilgan. Shuningdek, qurilma buzib ochishga qarshi maxsus himoya tizimiga ega bo‘lib, favqulodda holatlarda yashirin ogohlantirish signali yuboradigan maxsus barmoq izi funksiyasini ham o‘z ichiga oladi.
Yangi qurilmaning eng ajralib turuvchi xususiyati sun’iy intellekt asosida ishlaydigan zamonaviy barmoq izini aniqlash tizimidir. Kompaniya vakillari ta’kidlashicha, bu tizim barmoq izini atigi yarim soniyada yettish foizdan yuqori aniqlikda tanib oladi.
Tizim vaqt o‘tishi bilan o‘zini rivojlantirib boradi, bu esa uning tezligi va ishonchliligini yanada oshirishga xizmat qiladi. Foydalanuvchilar uchun qulfni ochishning to‘qqizta turli xil usuli mavjud.
Ularga Bluetooth va NFC texnologiyalari, jismoniy oddiy kalitlar hamda turli xil parollar kiradi. Parollar orasida doimiy, vaqtinchalik hamda faqat bir marta ishlatiladigan variantlar bor.
G100 qulfi NFC texnologiyasi orqali Xiaomi kompaniyasining smartfonlari, aqlli soatlari va fitnes bilaguzuklarini ham qo‘llab-quvvatlaydi. U HyperOS Connect ekotizimiga ulanadi va Mijia dasturi orqali to‘liq boshqarilishi mumkin.
Bu dastur yordamida foydalanuvchilar eshikka qilingan tashriflar tarixini ko‘rish, kirish huquqini boshqa odamlarga uzatish hamda eshik ochilganda yo‘lak chiroqlarini avtomatik ravishda yoqish kabi qulay funksiyalarni sozlashlari mumkin. Xiaomi ta’kidlaganidek, qurilma moliyaviy muassasalar darajasidagi xavfsizlik chipidan foydalanadi, bu esa ma’lumotlarning shifrlangan aloqa va mahalliy saqlashini ta’minlaydi.

Компания Xiaomi представила новый умный дверной замок для усиления безопасности дома и упрощения процесса доступа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Устройство получило название G100, и его основная цель — обеспечить пользователям удобство и надежность. Новая модель оснащена специальным цилиндровым механизмом класса C, который эффективно защищает дверь от принудительного открытия или высверливания.
В состав замка входят датчики, которые немедленно уведомляют владельца, если дверь остается открытой слишком долго. Кроме того, устройство обладает специальной системой защиты от взлома и включает функцию скрытого сигнала тревоги при нажатии специального отпечатка пальца в чрезвычайных ситуациях.
Отличительной особенностью нового устройства является современная система распознавания отпечатков пальцев, работающая на основе искусственного интеллекта. По словам представителей компании, эта система распознает отпечаток пальца всего за полсекунды с точностью более 97%.
Система со временем совершенствуется, что способствует дальнейшему повышению ее скорости и надежности. Для пользователей доступно девять различных способов открытия замка.
К ним относятся технологии Bluetooth и NFC, физические обычные ключи, а также различные типы паролей. Среди паролей есть постоянные, временные и одноразовые варианты.
Замок G100 поддерживает смартфоны, умные часы и фитнес-браслеты компании Xiaomi через технологию NFC. Он подключается к экосистеме HyperOS Connect и может полностью управляться через приложение Mijia.
С помощью этого приложения пользователи могут просматривать историю посещений двери, передавать права доступа другим людям и настраивать удобные функции, такие как автоматическое включение света в коридоре при открытии двери. Как отмечает Xiaomi, устройство использует чип безопасности уровня финансовых учреждений, что обеспечивает шифрование данных при передаче и локальном хранении.
Замок работает непрерывно до двенадцати месяцев от четырех батареек типа AA. Если заряд батарейки иссякнет, в чрезвычайной ситуации его можно подключить через порт USB-C.