Jorjiya texnologiya instituti olimlari polimerlar dizaynini yaratishda sun’iy intellektdan foydalanish bo‘yicha yangi va muhim yutuqga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular ishlab chiqqan zamonaviy dasturiy tizim laboratoriya sharoitida o‘tkazilgan sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tib, amaliy samaradorligini isbotladi. Bu yangi vosita foydalanuvchilarga kerakli materialning xususiyatlarini kiritish imkonini beradi.
Tizim esa shu talablarga to‘liq javob beradigan kimyoviy tuzilmalarni taklif qiladi. Loyihani materialshunoslik sohasining yetakchi mutaxassisi Rampi Ramprasad boshqargan bo‘lib, natijalarning xalqaro npj Sun’iy Intellekt jurnalida e’lon qilindi.
POLYT5 deb nomlangan yangi dastur kimyoning o‘ziga xos qonuniyatlarini va mantiqiy tuzilishini chuqur tushunish uchun yaratildi. Bu jarayon tabiiy til modellari gaplarni qanday tuzishini o‘rganishi bilan solishtiriladi.
Olimlar fikricha, ushbu yondashuv sun’iy intellektga kimyoviy jihatdan imkonsiz yoki noto‘g‘ri formulasiz birikmalarni taklif qilish xatosini kamaytiradi. Tadqiqot guruhining ta’kidlashicha, avvalgi sun’iy intellekt usullari ko‘pincha nazariy jihatdan to‘g‘ri, lekin amalda laboratoriya sharoitida hosil qilib bo‘lmaydigan polimer variantlarini taklif qilardi.
Yangi model esa minglab haqiqiy polimerlar va yuz millionlab faraziy namzodlar asosida o‘qitildi. Bunda ishlab chiqarish jarayoni jihatidan real va amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan tuzilmalarga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, polyBART nomli yordamchi model ham ushbu ish doirasida yaratildi. Yangi metodikani sinovdan o‘tkazish uchun olimlar sun’iy intellektga elektr transport vositalari va defibrillyatorlarda ishlatiladigan dielektrik materiallarni loyihalashni topshirdilar.
Keyinchalik tadqiqotchilar laboratoriyada sun’iy intellekt taklif qilgan materialni haqiqatan ham sintez qilib, uning xususiyatlarini tasdiqladilar. Bu natija sun’iy intellekt yaratgan dizaynlar faqat kompyuterda emas, balki jismoniy dunyoda ham to‘liq ishlashi mumkinligini ko‘rsatuvchi yorqin dalil bo‘ldi.

Грузинские ученые с помощью искусственного интеллекта обновили дизайн полимеров
Ученые Технологического института Джорджии достигли нового и важного успеха в использовании искусственного интеллекта для создания дизайна полимеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Разработанная ими современная программная система успешно прошла лабораторные испытания и доказала свою практическую эффективность. Этот новый инструмент позволяет пользователям вводить необходимые характеристики материала.
Система же предлагает химические структуры, полностью соответствующие этим требованиям. Проект возглавил ведущий специалист в области материаловедения Рампи Рампрасад, а результаты были опубликованы в международном журнале npj Artificial Intelligence.
Новая программа под названием POLYT5 была создана для глубокого понимания специфических закономерностей и логической структуры химии. Этот процесс сравнивают с тем, как модели естественного языка изучают построение предложений.
По мнению ученых, такой подход снижает вероятность того, что искусственный интеллект предложит химически невозможные или неправильные формулы соединений. По словам исследовательской группы, предыдущие методы искусственного интеллекта часто предлагали теоретически правильные, но на практике в лабораторных условиях неосуществимые варианты полимеров.
Новая модель была обучена на тысячах реальных полимеров и сотнях миллионов гипотетических кандидатов. Особое внимание уделялось структурам, которые являются реальными и осуществимыми с точки зрения производственного процесса.
Кроме того, в рамках этой работы была создана вспомогательная модель под названием polyBART. Для тестирования новой методики ученые поручили искусственному интеллекту разработать диэлектрические материалы, используемые в электротранспорте и дефибрилляторах.
Позже исследователи действительно синтезировали предложенный искусственным интеллектом материал в лаборатории и подтвердили его характеристики. Этот результат стал ярким доказательством того, что дизайны, созданные искусственным интеллектом, могут полноценно работать не только в компьютере, но и в физическом мире.