Apple Siri sun’iy intellektga asoslangan yangi yondashuvni sinovdan o‘tkazmoqda
Apple kompaniyasi sun’iy intellekt sohasidagi o‘z mavqeini yanada mustahkamlash maqsadida, mashhur virtual yordamchisi Siri uchun so‘nggi yillardagi eng jiddiy va keng ko‘lamli o‘zgarishlarni amalga oshirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, texnologiya gigantining mutaxassislari alohida ilova hamda barcha dasturiy platformalarda ishlaydigan yangi So‘roq Siri funksiyasini sinovdan o‘tkazmoqdalar. Bu yangilik yordamchiga Apple qurilmalari ichida ancha katta va hal qiluvchi rol o‘ynash imkonini beradi.
Yangilangan Siri an’anaviy faqat ovozli buyruqlarga asoslangan tizimdan voz kechib, odamlar bilan suhbatlashishga qaratilgan zamonaviy interfeysni qabul qilishi kutilmoqda. Kompaniya uni butun tizim bo‘ylab aylanib yuradigan sun’iy intellekt agentiga aylantirmoqda.
Bu yangi yondashuv murakkab savollarga javob berish, suhbat kontekstini tushunish va turli ilovalar bilan qurilmalar o‘rtasida yanada silliq hamda tez ishlash imkonini yaratadi. Kuzatuvchilar va tahlilchilarning fikriga ko‘ra, yangi versiya yaqin kelajakda Applening dasturchilar uchun o‘tkaziladigan yillik anjumanida taqdim etilishi mumkin.
Ushbu tadbir doirasida kompaniya operatsion tizimlarining yangi versiyalari bilan birga sun’iy intellekt bo‘yicha so‘nggi yutuqlarini namoyish etadi. Apple bu boradagi rejalarini hali rasman tasdiqlamagan bo‘lsa-da, tadbir asosan sun’iy intellekt yutuqlariga bag‘ishlanishi ma’lum.
Bu katta yangilanish Apple kompaniyasi raqobatchilar bosimi ostida turgan bir paytda amalga oshmoqda. Chunki OpenAI va Google kabi kompaniyalarning sun’iy intellekt vositalari dunyo bo‘ylab katta qiziqish uyg‘otgan.
Agar Apple o‘z rejalari bo‘yicha muvaffaqiyatga erisha olsa, Siri shunchaki oddiy topshiriqlarni bajaruvchi yordamchidan ko‘ra, butun Apple ekotizimidagi markaziy sun’iy intellekt mahsulotiga aylanadi va foydalanuvchilar hayotini tubdan o‘zgartirishi mumkin.

Apple тестирует новый подход на основе искусственного интеллекта для Siri
Компания Apple с целью дальнейшего укрепления своих позиций в сфере искусственного интеллекта внедряет самые серьезные и масштабные изменения за последние годы для своего популярного виртуального помощника Siri. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним данным, специалисты технологического гиганта тестируют новую функцию Ask Siri, которая будет работать как в отдельном приложении, так и на всех программных платформах. Это нововведение позволит помощнику играть значительно более важную и решающую роль внутри устройств Apple.
Ожидается, что обновленная Siri откажется от традиционной системы, основанной исключительно на голосовых командах, и перейдет к современному интерфейсу, ориентированному на общение с людьми. Компания превращает её в агента искусственного интеллекта, который будет работать во всей системе.
Этот новый подход позволяет отвечать на сложные вопросы, понимать контекст разговора и обеспечивает более плавную и быструю работу между различными приложениями и устройствами. По мнению наблюдателей и аналитиков, новая версия может быть представлена в ближайшем будущем на ежегодной конференции Apple для разработчиков.
В рамках этого мероприятия компания продемонстрирует последние достижения в области искусственного интеллекта вместе с новыми версиями операционных систем. Хотя Apple пока официально не подтвердила свои планы, известно, что мероприятие будет посвящено преимущественно достижениям в сфере искусственного интеллекта.
Это крупное обновление происходит на фоне того, что компания Apple находится под давлением конкурентов. Ведь инструменты искусственного интеллекта таких компаний, как OpenAI и Google, вызывают огромный интерес по всему миру.
Если Apple сможет достичь успеха в соответствии со своими планами, Siri превратится из простого помощника для выполнения задач в центральный продукт искусственного интеллекта во всей экосистеме Apple и сможет кардинально изменить жизнь пользователей.