Ilon Mask o‘zining boshqa shaxsiy kompaniyalari bilan ijtimoiy tarmoqni yanada yaqinroq bog‘lash maqsadida bir qator muhim kelishuvlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayonlar natijasida X platformasida xodimlarni qisqartirish ishlariga ham yo‘l qo‘yildi. Oxirgi oylar davomida Mask avval X tarmoqni sun’iy intellekt sohasidagi xAI startapi bilan birlashtirdi, keyinchalik esa ushbu yangi tuzilmani SpaceX kosmik kompaniyasi tarkibiga qo‘shib yubordi.
The Wall Street Journal nashriga ko‘ra, aynan so‘nggi tuzilish o‘zgarishlari X’da ishdan bo‘shatishlar boshlanganiga sabab bo‘ldi. Hisobotlarga asosan, oxirgi haftalarda yigirmadan ortiq xodim ish o‘rinlaridan ayrildi.
Asosan birlashuvlardan keyin vazifalari takrorlanib qolgan deb baholangan lavozimlarda ishlayotgan mutaxassislar ishdan chiqarildi. Hozircha xabarlarga ko‘ra, texnik jamoalarga bu jarayon deyarli ta’sir qilmagan.
Ishdan chiqqanlar orasida 2024 yil sentyabridan beri marketing bo‘yicha bosh direktor vazifasini bajarib kelayotgan Angela Zepeda ham bor. Ma’lum qilinishicha, xAI kompaniyasining daromadlar bo‘yicha bosh direktori va Valor Equity Partners hamkori Jon Shulkin X’da qolgan xodimlarni xarajatlarni kamaytirish va savdo hajmini oshirishga e’tibor qaratishga chaqirmoqda.
Mask guruhi ijtimoiy media va sun’iy intellekt sohalari bo‘yicha raqiblariga yetib olishga harakat qilayotgan bir paytda, reklama va katta tashkilotlar uchun xizmatlarni ko‘rsatish daromadni oshirishning asosiy yo‘llari sifatida qaralmoqda. Emarketer tadqiqot kompaniyasi X platformasining AQSHdagi reklama daromadi bir yarim foizga oshib, bitta milliard yuz yetmish million dollarga yetishini bashorat qilmoqda.
Global miqyosdagi reklama daromadi esa ikki va yarmi foizga ko‘tarilib, ikki milliard o‘n to‘qqiz million dollarga chiqishi kutilmoqda. Biroq, bu ko‘rsatkichlar Mask platformani sotib olishidan oldingi 2021 yilda Twitter ko‘rgan to‘rt milliard besh yuz o‘n bir million dollarlik daromaddan ancha past bo‘lib qolmoqda.
Shu bilan birga, X Money moliyaviy xizmati tartibga solish bilan bog‘liq muammolar tufayli biroz kechikkan bo‘lsa-da, Mask omma uchun foydalanishni keyingi oy boshlash mumkinligini ma’lum qilgan.

Илон Маск начал сокращение сотрудников на платформе X
Илон Маск достиг ряда важных соглашений с целью более тесной интеграции социальной сети со своими другими личными компаниями. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этих процессов на платформе X также начались сокращения сотрудников. За последние месяцы Маск сначала объединил сеть X со стартапом в области искусственного интеллекта xAI, а затем включил эту новую структуру в состав космической компании SpaceX.
По данным издания The Wall Street Journal, именно последние организационные изменения стали причиной начала увольнений в X. Согласно отчетам, за последние недели свои рабочие места потеряли более двадцати сотрудников.
В основном были уволены специалисты, занимавшие должности, которые после слияний были признаны дублирующими. Пока что, согласно сообщениям, технические команды практически не пострадали от этого процесса.
Среди уволенных оказалась и Анхела Зепеда, исполняющая обязанности главного директора по маркетингу с сентября 2024 года. Сообщается, что Джон Шулькин, главный директор по доходам компании xAI и партнер Valor Equity Partners, призывает оставшихся сотрудников X сосредоточиться на сокращении расходов и увеличении объема продаж.
В то время как группа Маска пытается догнать конкурентов в сферах социальных медиа и искусственного интеллекта, реклама и услуги для крупных организаций рассматриваются как основные пути увеличения доходов. Исследовательская компания Emarketer прогнозирует, что рекламные доходы платформы X в США вырастут на полтора процента и достигнут одной миллиарда семидесяти миллионов долларов.
Глобальные рекламные доходы, как ожидается, вырастут на два с половиной процента и достигнут двух миллиардов девятнадцати миллионов долларов. Однако эти показатели остаются значительно ниже дохода в четыре миллиарда пятисот одиннадцать миллионов долларов, который Twitter получил в 2021 году до покупки платформы Маском.
При этом, хотя финансовый сервис X Money несколько отстал из-за проблем с регулированием, Маск сообщил, что его запуск для широкой публики может начаться уже в следующем месяце.