Valve Counter-Strike 2 da qalloblikka qarshi rekord operatsiya o‘tkazdi
Valve kompaniyasi Counter-Strike 2 o‘yinidagi qalloblikka qarshi kurashni kengaytirish maqsadida yirik operatsiya o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniyaning ma’lum qilishicha, bir kun ichida o‘yin ichidagi kalitlarni va boshqa buyumlarni yig‘ish uchun ishlatiladigan botlar tizimi qurilgan 960 ming ta akkaunt bloklangan. Bu chora VAC degan noqulaylik tizimi orqali amalga oshirildi va bugungi kunga qadar o‘yinda qayd etilgan eng kattaroq jazolash harakatlaridan biri hisoblanadi.
O‘yin mualliflaridan biri bo‘lgan Ido Magal bu ma’lumotni tasdiqlab, operatsiya o‘yinchilardan kelgan ko‘plab xabarlar asosida tashkil etilganini aytdi. U shubhali harakatlar haqida bilib bergan foydalanuvchilarga minnatdorlik bildirgan va asosiy e’tibor guruhlar ichida bekor yotadigan yoki mukofotlarni to‘plash paytida ekran oldida turmaydigan maxsus dasturlarga qaratilganini ta’kidladi.
Bunday botlar o‘yin jamoatchiligi uchun yillar davomida jiddiy muammo bo‘lib kelgan. Garchi noqonuniy dasturlar hali ham katta tashvish bo‘lib qolsa-da, boshqariladigan akkauntlar oddiy o‘yinchilar tajribasiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi va ular ko‘pincha qimmatbaho kalitlar hamda buyumlarni yig‘ib, keyinchalik haqiqiy pulga sotish uchun ishlatiladi.
VAC tizimiga ko‘ra berilgan blokirovkalar odatda doimiy bo‘ladi va Steam xizmat ko‘rsatish markazi orqali bekor qilinmaydi. Faqatgina juda kam hollarda, masalan, joriy yil boshida kompaniya oz sonli foydalanuvchilar xato sabab bloklanganini tan olgan edi.
Bu qadam Valve Nyu-Yorkda ham huquqiy bosim ostida turgan bir paytda qo‘yildi. U yerda bosh prokuror Letitia James kompaniyani o‘yin ichidagi kalitlar tizimi orqali noqonuniy qimor o‘yinlarini rivojlantirishda ayblagan edi.
Valve esa ushbu da’volarni qat’iyan rad etadi va o‘yin muhitini tozalashga qaratilgan sa’y-harakatlarini davom ettirmoqda.

Valve провела рекордную античит-операцию в Counter-Strike 2
Компания Valve провела крупную операцию по усилению борьбы с читерством в игре Counter-Strike 2. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным компании, за один день было заблокировано 960 тысяч аккаунтов, на которых были созданы боты для сбора внутриигровых ключей и других предметов. Эта мера была реализована через систему античита VAC и считается одним из крупнейших наказательных действий в истории игры.
Один из создателей игры Идо Магал подтвердил эту информацию, отметив, что операция была организована на основе многочисленных сообщений от игроков. Он выразил благодарность пользователям, сообщившим о подозрительных действиях, и подчеркнул, что основное внимание было уделено специальным программам, которые либо простаивают в группах, либо не находятся перед экраном во время сбора наград.
Такие боты годами являлись серьезной проблемой для игрового сообщества. Хотя нелегальные программы по-прежнему вызывают большую обеспокоенность, управляемые аккаунты также негативно влияют на опыт обычных игроков и часто используются для сбора ценных ключей и предметов с последующей продажей за реальные деньги.
Блокировки, наложенные системой VAC, обычно являются постоянными и не могут быть отменены через службу поддержки Steam. Лишь в очень редких случаях, например, в начале текущего года компания признала ошибочную блокировку небольшого числа пользователей.
Этот шаг был сделан в то время, когда Valve также находилась под юридическим давлением в Нью-Йорке. Там генеральный прокурор Летития Джеймс обвинила компанию в развитии нелегальных азартных игр через систему внутриигровых ключей.