Windows 11 besh ming gigertsli ekranlarni ham qo‘llab-quvvatlaydi
Yaqinda Microsoft kompaniyasi Windows 11 operatsion tizimi uchun muhim yangilanish chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarish asosan juda yuqori tezlikdagi monitorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, tizim bir soniyada ming marta yangilanadigan displeylarni ham to‘liq ishlatish imkonini beradi.
Biroq, ekspertlar e’tiborini tortadigan eng qiziqarli fakt shundaki, ushbu operatsion tizimning ichki imkoniyatlari ancha kengroq ekan. Ixbt.com sayti xabar berishicha, Windows 11 kelajakda hayratlanarli besh ming gigerts chastotali ekranlarni ham muammosiz qabul qilishga tayyor bo‘libdi.
Microsoft korporatsiyasi ushbu katta potentsialni rasmiy ravishda e’lon qilmagan bo‘lsa-da, tahlilchilar va mutaxassislar bu borada aniq dalillar topgan. Blur Busters tashkilotining vakili Mark Rejhon bu jarayonda hal qiluvchi rol o‘ynagan deb taxmin qilinmoqda.
U texnologiya gigantini ekran yangilanish chegarasini sezilarli darajada oshirishga ko‘ndira olgan. Hozirgi kunda dunyo bozorida ming gigertslik monitorlar endigina paydo bo‘lmoqda va ularning aksariyati pastroq rasm sifriga ega.
Prognozlar shuni ko‘rsatadiki, ikki ming gigertslik displeylar odatiy foydalanuvchilar uchun 2030-yilga qadar yetib kelishi kutilmoqda. Shu bois, besh ming gigertslik ekranlar hozircha uzoq kelajakning orzusi bo‘lib qolmoqda.
Yana bir muhim holat shundaki, Windows 11 ning barqaror versiyasi o‘tgan yilning mart oyida ming gigertsdan yuqori chastotalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birinchi yangilanishni olgan edi. Afsuski, o‘rnatish jarayonida bir qancha texnik muammolar yuzaga kelganligi sababli, Microsoft kompaniyasi yangilanishni ertasi kuni qaytarib olishga majbur bo‘lgan.
Kompaniya mutaxassislari ushbu xatolarni bartaraf etgan va yaqin kelajakda yangilangan versiyani qaytadan taqdim etishini va’da qilgan. Bu hodisa zamonaviy texnologiyalar rivojlanishining qanchalik tez va murakkab ekanligini yana bir bor isbotlab beradi.

Windows 11 поддерживает даже экраны с частотой пять тысяч герц
Недавно компания Microsoft выпустила важное обновление для операционной системы Windows 11. Об этом сообщило агентство Zamin.uz.
Это изменение в основном направлено на поддержку мониторов с очень высокой частотой обновления. По предварительным данным, система теперь позволяет в полной мере использовать дисплеи с частотой обновления до тысячи герц.
Однако самым интересным фактом, привлекающим внимание экспертов, является то, что внутренние возможности этой операционной системы гораздо шире. Как сообщает сайт Ixbt.com, Windows 11 готова без проблем принимать в будущем удивительные экраны с частотой пять тысяч герц.
Хотя корпорация Microsoft официально не объявила об этом большом потенциале, аналитики и специалисты нашли четкие доказательства в этой области. Предполагается, что решающую роль в этом процессе сыграл представитель организации Blur Busters Марк Рейджон.
Ему удалось убедить технологического гиганта значительно повысить предел частоты обновления экрана. На сегодняшний день на мировом рынке только начинают появляться мониторы с частотой один тысяч герц, и большинство из них имеют более низкое качество изображения.
Прогнозы показывают, что дисплеи с частотой два тысяч герц для обычных пользователей ожидаются к 2030 году. Поэтому экраны с частотой пять тысяч герц пока остаются мечтой далекого будущего.
Еще один важный момент заключается в том, что стабильная версия Windows 11 получила первое обновление по поддержке частот выше тысячи герц в марте прошлого года. К сожалению, из-за возникновения ряда технических проблем в процессе установки компания Microsoft была вынуждена отозвать обновление на следующий день.
Специалисты компании устранили эти ошибки и пообещали представить обновленную версию в ближайшем будущем. Этот случай еще раз доказывает, насколько быстро и сложно развиваются современные технологии.