Suniy intellekt maslahatlari soglik uchun xavfli bo lishi mumkin
Atlantic nashrining xabariga ko'ra, sun'iy intellekt vositalari orqali sog'liq bilan bog'liq muammolarni muhokama qilish kutilmagan salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So'nggi paytlarda ko'plab foydalanuvchilar o'z salomatligi haqida ma'lumot olish va maslahatlar izlash uchun ushbu texnologiyalarga murojaat qilayotganliklari kuzatilmoqda. Biroq tibbiyot va psixologiya sohasidagi mutaxassislarning fikricha, bunday muloqotlar insonlarda ortiqcha xavotir uyg'otishi va o'zini kasal deb his qilish holatlarini kuchaytirishi mumkin.
Ayniqsa, tizim tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlarning noto'g'ri talqin qilinishi ruhiy bosimni oshirish ehtimolini yuqori darajaga ko'taradi. Bu esa bemorning umumiy holatini yaxshilash o'rniga, uni yanada chuqurroq stress holatiga soladi.
OpenAI kompaniyasi taqdim etgan ma'lumotlarga ko'ra, har kuni 40 milliondan ortiq foydalanuvchi sog'liq bilan bog'liq savollarga javob topish uchun ushbu dasturdan foydalanmoqda. Bu raqamlar zamonaviy texnologiyalarning jamiyatda qanchalik keng ommalashganini va odamlarning ularga bo'lgan ishonchi ortib borayotganini ko'rsatadi.
Shu bilan birga, mutaxassislar sun'iy intellekt bilan haddan tashqari uzoq muddatli muloqot qilishning xavfliligi haqida ogohlantirmoqda. Bunday bog'liqlik vaqt o'tishi bilan ruhiy qaramlikka olib kelishi, doimiy xavotirni kuchaytirish va hatto og'ir ruhiy tushkunlik holatlarini keltirib chiqarishi mumkin.

Советы искусственного интеллекта могут быть опасны для здоровья
По сообщению издания Atlantic, обсуждение проблем со здоровьем с помощью инструментов искусственного интеллекта может привести к неожиданным негативным последствиям. Об этом сообщило Zamin.uz.
В последнее время наблюдается, что многие пользователи обращаются к этим технологиям для получения информации о своем здоровье и поиска советов. Однако, по мнению специалистов в области медицины и психологии, такие диалоги могут вызвать у людей излишнее беспокойство и усилить ощущение болезни.
В частности, неправильная интерпретация данных, предоставленных системой, значительно повышает вероятность усиления психологического давления. Это, вместо улучшения общего состояния пациента, вводит его в еще более глубокое состояние стресса.
Согласно данным компании OpenAI, ежедневно более 40 миллионов пользователей используют эту программу для поиска ответов на вопросы, связанные со здоровьем. Эти цифры показывают, насколько широко современные технологии стали популярны в обществе и как растет доверие людей к ним.
В то же время специалисты предупреждают об опасности чрезмерно длительного общения с искусственным интеллектом. Такая привязанность со временем может привести к психологической зависимости, усилению постоянной тревоги и даже вызвать состояния тяжелой депрессии.