Cloudflare kompaniyasi 2029 yilga borib o'z platformasini, jumladan foydalanuvchilarni tasdiqlash tizimlarini kvant hisoblashlari bilan bog'liq xavflardan to'liq himoya qilishni maqsad qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu tariqa, kompaniya kvantdan keyingi xavfsizlik rejasini tezlashtirish haqida e'lon qildi. Mazkur qaror hozirgi kunda qo'llanilayotgan shifrlash standartlari kutilganidan tezroq ishdan chiqishi mumkinligini ko'rsatuvchi yangi tadqiqotlar asosida qabul qilindi.
Google va Oratomic mutaxassislarining so'nggi izlanishlari RSA-2048 kabi keng tarqalgan himoya usullarini chetlab o'ta oladigan algoritmlar va texnik qurilmalarni yaratishda jiddiy natijalarga erishganini ko'rsatdi. Shu sababli Cloudflare zamonaviy shifrlash protokollarini yirik miqyosda buzishi mumkin bo'lgan kvant tizimlari davrining kelishiga tayyorgarlik ko'rmoqda.
Mutaxassislarning taxminlariga ko'ra, bunday xavf ushbu o'n yillik oxirigacha yuz berishi mumkin. Hozirgi kunda soha mutaxassislarining e'tibori uzoq muddatli ma'lumotlarni shifrlashdan ko'ra, joriy tasdiqlash tizimlarini himoya qilishga qaratilmoqda.
Kvant quvvatiga ega bo'lgan hujumchilar korporativ tarmoqlarga to'g'ridan-to'g'ri kirish uchun rasmiy hujjatlarni soxtalashtirish imkoniyatiga ega bo'lishlari mumkin. Kvantdan keyingi tasdiqlash tizimlarini joriy etish uzoq muddatli kalitlar va uchinchi tomon sertifikatlariga bog'liqligi sababli texnik jihatdan ancha murakkab jarayon hisoblanadi.
Shu bois kompaniyalar ishonchli himoyani ta'minlash uchun yangi standartlarni qabul qilishlari va eskirgan shifrlash tizimlarini bosqichma-bosqich bekor qilishlari lozim. Hozirgi vaqtda Cloudflare tarmoq trafigining yarmidan ko'pi kvantdan keyingi kalit almashish usullaridan foydalanmoqda.
Kompaniya 2026 yilga kelib tasdiqlash tizimlari uchun qo'llab-quvvatlashni kengaytirishni, 2028 yilga borib esa buni aksariyat mahsulotlariga tatbiq etishni rejalashtirgan. 2029 yilga kelib platformaning barcha xizmatlari mijozlar uchun hech qanday qo'shimcha to'lovsiz kvantdan keyingi xavfsizlik darajasiga ega bo'ladi.

Платформа Cloudflare полностью защищает от рисков квантовых вычислений
Компания Cloudflare стремится к 2029 году полностью защитить свою платформу, включая системы аутентификации пользователей, от рисков, связанных с квантовыми вычислениями. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Таким образом, компания объявила об ускорении плана по обеспечению постквантовой безопасности. Данное решение было принято на основе новых исследований, показывающих, что используемые в настоящее время стандарты шифрования могут выйти из строя быстрее, чем ожидалось.
Последние изыскания специалистов Google и Oratomic показали серьезные результаты в создании алгоритмов и технических устройств, способных обходить такие широко распространенные методы защиты, как RSA-2048. В связи с этим Cloudflare готовится к наступлению эры квантовых систем, которые могут взломать современные протоколы шифрования в крупных масштабах.
По прогнозам экспертов, такая угроза может возникнуть до конца этого десятилетия. В настоящее время внимание специалистов отрасли сосредоточено на защите текущих систем аутентификации больше, чем на долгосрочном шифровании данных.
Злоумышленники, обладающие квантовыми мощностями, могут получить возможность подделывать официальные документы для прямого доступа к корпоративным сетям. Внедрение постквантовых систем аутентификации считается технически довольно сложным процессом из-за зависимости от долгосрочных ключей и сертификатов сторонних организаций.
Поэтому компаниям необходимо принять новые стандарты и постепенно отказаться от устаревших систем шифрования для обеспечения надежной защиты. В настоящее время более половины сетевого трафика Cloudflare использует методы постквантового обмена ключами.
Компания планирует расширить поддержку систем аутентификации к 2026 году, а к 2028 году внедрить это в большинство своих продуктов. К 2029 году все сервисы платформы получат уровень постквантовой безопасности без каких-либо дополнительных платежей для клиентов.