Starlink foydalanuvchilari soni bir yil ichida ikki baravar ortdi
Apptopia tahlilchilarining ma’lumotlariga ko‘ra, xizmatdan foydalanuvchilar va mobil ilovani yuklab olganlar soni o‘tgan yilning birinchi choragiga nisbatan ikki baravardan ko‘proq ko‘paydi. Bunday ijobiy o‘sish tendensiyasi ketma-ket to‘rt chorak davomida kuzatilayotgani qayd etildi.
Xizmatning kengayishi ham rivojlangan, ham rivojlanayotgan mamlakatlar bozorlari hisobiga amalga oshirilmoqda. Xususan, Braziliya bozori juda katta o‘sish ko‘rsatib, faol foydalanuvchilar bazasini besh baravar oshirdi.
Hozirgi kunda barcha obunachilarning 13 foizini aynan ushbu mamlakat vakillari tashkil etmoqda. Argentinada ham foydalanuvchilar soni 159 foizga ko‘paydi.
Amerika Qo‘shma Shtatlarida esa ilovani yuklab olishlar birinchi chorakda rekord darajaga yetib, 1,2 millionni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilgi natijalardan uch baravar yuqoridir.
Ushbu keskin o‘sish SpaceX kompaniyasining aksiyalarini ommaviy sotishga tayyorgarlik ko‘rayotgan davrga to‘g‘ri keldi. Moliyaviy tahlilchilar va investorlar Starlink loyihasini kompaniyaning umumiy qiymatini oshiruvchi asosiy omil deb hisoblamoqdalar.
Hozirda SpaceX kompaniyasi taxminan 1,75 trillion dollarga baholanmoqda. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, aloqa operatorining o‘tgan yilgi jami daromadi 11,4 milliard dollarni tashkil etdi.
Joriy yilning fevral oyidagi ma’lumotlarga ko‘ra, umumiy obunachilar soni 10 milliondan oshdi. Shu sababli, investorlar SpaceX rivojlanishining keyingi bosqichida koinotda maxsus ma’lumotlar markazlarini tashkil etish rejalashtirilgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishmoqda.
Bu esa kelajakda internet aloqasi tezligini yanada oshirish va xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash imkonini beradi.

Число пользователей Starlink удвоилось за год
Количество пользователей спутникового оператора связи Starlink, принадлежащего компании SpaceX под руководством Илона Маска, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным аналитиков Apptopia, число пользователей сервиса и скачиваний мобильного приложения выросло более чем в два раза по сравнению с первым кварталом прошлого года. Отмечается, что такая положительная тенденция роста наблюдается на протяжении четырех кварталов подряд.
Расширение сервиса осуществляется за счет рынков как развитых, так и развивающихся стран. В частности, рынок Бразилии показал очень большой рост, увеличив базу активных пользователей в пять раз.
На сегодняшний день представители этой страны составляют 13 процентов всех подписчиков. В Аргентине число пользователей также увеличилось на 159 процентов.
В Соединенных Штатах Америки количество скачиваний приложения в первом квартале достигло рекордного уровня, составив 1,2 миллиона. Этот показатель в три раза выше результатов прошлого года.
Этот резкий рост совпал с периодом подготовки компании SpaceX к массовой продаже акций. Финансовые аналитики и инвесторы считают проект Starlink основным фактором, повышающим общую стоимость компании.
В настоящее время компания SpaceX оценивается примерно в 1,75 триллиона долларов. По расчетам экспертов, совокупный доход оператора связи за прошлый год составил 11,4 миллиарда долларов.
Согласно данным за февраль текущего года, общее число подписчиков превысило 10 миллионов. В связи с этим инвесторы предполагают, что на следующем этапе развития SpaceX может быть запланировано создание специальных центров обработки данных в космосе.
Это позволит в будущем еще больше увеличить скорость интернет-соединения и улучшить качество обслуживания.