Apple kompaniyasining ko‘p yillik rahbari Tim Kuk yaqin vaqt ichida o‘z lavozimini tark etishi haqidagi xabarlar texnologiya olamida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya tomonidan e’lon qilingan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, u bosh ijrochi direktorlik vazifasidan ketadi. Uning o‘rnini egallashi kutilayotgan munosib nomzod sifatida korxonaning qurilmalar va texnik ta’minot yo‘nalishi bo‘yicha vitse-prezidenti Jon Ternus ko‘rsatilmoqda.
Ushbu tayinlov Apple ichki boshqaruv tizimida uzoq vaqtdan buyon rejalashtirilgan strategik o‘zgarishlarning bir qismidir. Tim Kuk kompaniyani butunlay tark etmaydi.
U o‘z tajribasi va bilimlarini direktorlar kengashining ijrochi raisi sifatida Apple ravnaqi uchun sarflashda davom etadi. Bunday yondashuv kompaniyadagi barqarorlikni saqlab qolish va yangi rahbariyatga silliq o‘tish jarayonini ta’minlashga xizmat qiladi.
Rejaga ko‘ra, rasmiy o‘zgarishlar va yangi tayinlovlar 2026-yilning 1-sentabridan boshlab to‘liq kuchga kiradi. Bu muddat yangi rahbar uchun barcha jarayonlarni o‘zlashtirish va mas’uliyatni to‘laqonli qabul qilish imkonini beradi.
Tim Kuk 2011-yilda Stiv Jobsdan boshqaruvni qabul qilib olganidan buyon Apple dunyodagi eng qimmat va nufuzli brendga aylandi. Uning rahbarligi davrida kompaniyaning bozor qiymati misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilib, 4 trillion dollarlik marrani zabt etdi.

Тим Кук покинет пост главы Apple
Сообщения о том, что многолетний руководитель Apple Тим Кук в ближайшее время покинет свой пост, вызвали большой резонанс в технологическом мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальной информации компании, он уйдет с должности генерального директора. В качестве наиболее подходящего кандидата на его место рассматривается Джон Тернус, вице-президент компании по разработке аппаратного обеспечения.
Это назначение является частью давно запланированных стратегических изменений во внутренней системе управления Apple. Тим Кук не покинет компанию окончательно.
Он продолжит вносить свой вклад в развитие Apple, используя свой опыт и знания в качестве исполнительного председателя совета директоров. Такой подход послужит сохранению стабильности в компании и обеспечит плавный переход к новому руководству.
Согласно плану, официальные изменения и новые назначения вступят в полную силу с 1 сентября 2026 года. Этот срок позволит новому руководителю освоить все процессы и полноценно принять на себя ответственность.
С тех пор как Тим Кук принял руководство от Стива Джобса в 2011 году, Apple стала самым дорогим и влиятельным брендом в мире. Под его руководством рыночная стоимость компании поднялась до беспрецедентного уровня, преодолев отметку в 4 триллиона долларов.
Кук не только добился финансовых успехов, но и значительно расширил линейку продуктов компании. Ожидается, что назначение Джона Тернуса откроет новую главу в истории Apple, так как он является опытным специалистом, принимавшим непосредственное участие в создании самых успешных устройств компании.