Maykrosoft to‘lov evaziga xodimlarini o‘z xohishi bilan ishdan bo‘shatmoqda
Maykrosoft korporatsiyasi o‘z faoliyati davomida ilk bor Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi 9 mingga yaqin xodimiga maxsus to‘lovlar evaziga o‘z xohishi bilan ishdan ketishni taklif qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus kompaniya biznesini keng ko‘lamli qayta qurish va sun’iy idrok texnologiyalarini jadal joriy etishga qaratilgan yangi strategiyaning muhim qismi hisoblanadi. Infratuzilma xarajatlarining keskin ortishi korporatsiya rahbariyatidan shtat birliklarini maqbullashtirish va mavjud resurslardan samarali foydalanishni talab etmoqda.
Yangi ishlab chiqilgan dastur barcha ishchilarga emas, balki faqat ma’lum mezonlarga javob beradigan mutaxassislarga mo‘ljallangan. Unga ko‘ra, lavozimi katta direktor darajasidan yuqori bo‘lmagan hamda yoshi va kompaniyadagi ish staji yig‘indisi 70 yil yoki undan ortiqni tashkil etgan xodimlar ixtiyoriy ravishda nafaqaga chiqishlari mumkin.
Mazkur taklif asosan korporatsiyada uzoq yillar davomida sadoqat bilan faoliyat yuritgan tajribali kadrlar qatlamiga qaratilgani bilan ahamiyatlidir. Soha mutaxassislarining ta’kidlashicha, texnologiya olami giganti ushbu qadam orqali moliyaviy va insoniy resurslarni sun’iy idrok yo‘nalishiga qayta yo‘naltirishni ko‘zlamoqda.
Hozircha ushbu imtiyozli taklifni qancha xodim qabul qilishi va bu jarayon kompaniyaning kelgusi moliyaviy ko‘rsatkichlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida aniq ma’lumotlar ochiqlanmagan. Kompaniya rahbariyati ushbu chorani biznes samaradorligini oshirish va raqobatbardoshlikni saqlab qolish uchun zaruriy qadam deb baholamoqda.
Ushbu jarayon texnologiya sohasidagi global o‘zgarishlarning natijasi bo‘lib, ko‘plab yirik korporatsiyalar an’anaviy ish o‘rinlarini qisqartirib, bor e’tiborini yangi avlod texnologiyalariga qaratmoqda. Maykrosoft tomonidan taklif etilayotgan kompensatsiya paketi xodimlarning ijtimoiy himoyasini ta’minlash va ularga munosib sharoitda mehnat faoliyatini yakunlash imkonini beradi.

Microsoft предлагает сотрудникам добровольное увольнение с выплатой компенсаций
Корпорация Microsoft впервые в своей истории предлагает примерно 9 тысячам сотрудников в США добровольно покинуть компанию в обмен на специальные выплаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная инициатива является важной частью новой стратегии, направленной на масштабную реструктуризацию бизнеса и ускоренное внедрение технологий искусственного интеллекта. Резкий рост инфраструктурных затрат требует от руководства корпорации оптимизации штатных единиц и эффективного использования имеющихся ресурсов.
Новая программа предназначена не для всех работников, а только для специалистов, соответствующих определенным критериям. Согласно ей, сотрудники, чья должность не выше уровня старшего директора, а сумма возраста и стажа работы в компании составляет 70 лет и более, могут добровольно выйти на пенсию.
Данное предложение примечательно тем, что оно ориентировано в основном на опытные кадры, на протяжении многих лет преданно работавшие в корпорации. Эксперты отрасли отмечают, что этим шагом технологический гигант намерен перенаправить финансовые и человеческие ресурсы в сферу искусственного интеллекта.
На данный момент не раскрывается точная информация о том, сколько сотрудников примут это льготное предложение и как этот процесс повлияет на будущие финансовые показатели компании. Руководство компании расценивает эту меру как необходимый шаг для повышения эффективности бизнеса и сохранения конкурентоспособности.
Этот процесс является результатом глобальных изменений в технологическом секторе, где многие крупные корпорации сокращают традиционные рабочие места, сосредотачивая все внимание на технологиях нового поколения. Пакет компенсаций, предлагаемый Microsoft, обеспечивает социальную защиту сотрудников и позволяет им завершить трудовую деятельность на достойных условиях.
Ожидается, что подобная оптимизация продолжится и в других крупных технологических компаниях в будущем.