Ilon Mask o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida tasvirlar va videolavhalar yaratishga ixtisoslashgan Grok Imagine sun’iy intellekt modelining yangilangan talqini taqdim etilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tizim endilikda nutq jarayonida lab harakatlarini ovoz bilan yanada aniqroq moslashtirish hamda tasvirlarga hayotiy tovushlarni qo‘shish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Mazkur yangilik natijasida sun’iy intellekt yordamida tayyorlangan soxta videolarni asl tasvirlardan ajratib olish deyarli imkonsiz darajaga yetdi.
Bu boradagi ma’lumotlar xalqaro texnologik nashrlarda keng yoritilmoqda. Mask o‘zi e’lon qilgan videolavhada birorta ham haqiqiy kadr mavjud emasligini, barcha tasvirlar to‘liq neyrotarmoq mahsuli ekanini alohida qayd etib o‘tdi.
Bir necha kun avval Grok Imagine modeliga tasvirlarni harakatga keltirish va ularni yagona yaxlit sahnaga birlashtirish imkoniyati qo‘shilgan edi. Shuningdek, xAI kompaniyasi videolavhalarni mantiqiy tarzda davom ettirish funksiyasini ham joriy etdi.
Bu foydalanuvchilarga qisqa lavhalardan uzoqroq va mazmunli videolar yaratish imkonini beradi. Bundan tashqari, xAI jamoasi Grok tizimining navbatdagi yangilanishini taqdim etib, unda asosiy e’tiborni amaliy ish qurollarini takomillashtirishga qaratdi.
Kompaniya nutqni matnga aylantirish bo‘yicha o‘zining dasturiy interfeysini barcha uchun ochiq deb e’lon qildi. Joriy yilning aprel oyi boshida Grok Imagine tizimi qisqa matnli so‘rovlar asosida yuqori sifatli va kinematografik uslubdagi videolar yaratishni o‘zlashtirgan edi.
Ushbu texnologik yutuqlar raqamli kontent yaratish sohasida yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda. Yangi modelning imkoniyatlari nafaqat tasvir sifati, balki ovoz va harakat uyg‘unligi bilan ham mutaxassislarni hayratda qoldirmoqda.
Endilikda foydalanuvchilar murakkab tahrirlash dasturlaridan foydalanmasdan, faqatgina matnli buyruqlar berish orqali professional darajadagi videolarni tayyorlashlari mumkin. Bu kabi texnologiyalar kelajakda kino sanoati va reklama sohasida tub burilish yasashi shubhasizdir.
Shu bilan birga, bunday aniqlikdagi tasvirlarning ko‘payishi axborot xavfsizligi masalasini ham kun tartibiga chiqarmoqda.

Илон Маск представил обновлённую модель искусственного интеллекта Grok Imagine
Илон Маск на своей странице в социальной сети объявил о представлении обновлённой версии модели искусственного интеллекта Grok Imagine, специализирующейся на создании изображений и видеороликов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система отныне получила возможность ещё точнее синхронизировать движения губ с голосом во время речи, а также добавлять к изображениям жизненные звуки. В результате этого нововведения отличить поддельные видео, созданные с помощью искусственного интеллекта, от реальных изображений стало практически невозможно.
Эта информация широко освещается в международных технологических изданиях. Маск в опубликованном им видеоролике особо отметил, что в нём отсутствует хотя бы один настоящий кадр, и что все изображения являются полностью продуктом нейросети.
Несколько ранее в модель Grok Imagine была добавлена возможность приводить изображения в движение и объединять их в единую целостную сцену. Также компания xAI ввела функцию логического продолжения видеороликов.
Это даёт пользователям возможность создавать из коротких роликов более длинные и содержательные видео. Кроме того, команда xAI представила очередное обновление системы Grok, в котором основное внимание было уделено совершенствованию практических рабочих инструментов.
Компания объявила свой программный интерфейс по преобразованию речи в текст открытым для всех. В начале апреля текущего года система Grok Imagine освоила создание высококачественных видео в кинематографическом стиле на основе кратких текстовых запросов.
Ожидается, что эти технологические достижения откроют новую эру в сфере создания цифрового контента. Возможности новой модели поражают специалистов не только качеством изображения, но и гармонией звука и движения.
Отныне пользователи могут готовить видео профессионального уровня, не пользуясь сложными программами для редактирования, лишь подавая текстовые команды. Подобные технологии, без сомнения, в будущем произведут коренной переворот в киноиндустрии и сфере рекламы.
Вместе с тем рост числа изображений с такой точностью также ставит на повестку дня вопрос информационной безопасности.