Yangi Mac mini kompyuterlariga talab ortib narxlar keskin ko‘tarildi
Apple kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan yangi avlod Mac mini ixcham kompyuterlari jahon bozorida misli ko‘rilmagan qiziqish uyg‘otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kichik hajmli, ammo yuqori unumdorlikka ega qurilmalarga bo‘lgan talabning keskin ortishi natijasida rasmiy savdo do‘konlarida mahsulot taqchilligi yuzaga keldi. Vaziyatdan unumli foydalanishga urunayotgan ayrim shaxslar onlayn savdo maydonchalarida ushbu kompyuterlarni rasmiy narxidan bir necha barobar qimmatga taklif qilmoqda.
Nufuzli texnologik nashrlarning xabar berishicha, ayni paytda eBay kabi platformalarda Mac mini qurilmalari haddan tashqari yuqori narxlarda sotilmoqda. Soha mutaxassislarining fikricha, yangi kompyuterlarga bo‘lgan bunday yuqori talabning asosiy sababi zamonaviy sun’iy intellekt texnologiyalarining jadal rivojlanishi bilan bog‘liqdir.
Foydalanuvchilar ushbu ixcham va quvvatli qurilmalardan shaxsiy sun’iy intellekt tizimlarini hamda murakkab raqamli dasturlarni ishga tushirish uchun samarali vosita sifatida foydalanmoqda. Qurilmaning texnik imkoniyatlari va uning hajmi nisbati foydalanuvchilar uchun juda jozibador bo‘lib tuyulmoqda.
Bu esa o‘z navbatida bozorda taklifga nisbatan talabning keskin oshib ketishiga sabab bo‘ldi. Hozirgi vaqtda erkin savdo maydonchalarida Mac mini uchun belgilangan narxlar Apple tomonidan tavsiya etilgan chakana narxlardan sezilarli darajada balanddir.
Apple kompaniyasi ishlab chiqarish hajmini oshirish va mahsulot yetkazib berish tizimini tartibga solish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rayotganini ma’lum qilgan bo‘lsa-da, bozordagi taqchillik yana bir muddat davom etishi prognoz qilinmoqda. Yetkazib berish zanjiridagi uzilishlar va xaridorlarning to‘xtovsiz qiziqishi sababli, texnologiya ixlosmandlari ushbu qurilmani tezroq qo‘lga kiritish uchun qo‘shimcha mablag‘ sarflashga majbur bo‘lishmoqda.

Спрос на новые компьютеры Mac mini вырос, цены резко поднялись
Компактные компьютеры Mac mini нового поколения, представленные компанией Apple, вызывают на мировом рынке невиданный интерес. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате резкого роста спроса на эти небольшие по габаритам, но обладающие высокой производительностью устройства, в официальных магазинах возник дефицит товара. Некоторые лица, пытающиеся извлечь из ситуации выгоду, предлагают эти компьютеры на онлайн-торговых площадках в несколько раз дороже официальной цены.
По сообщениям авторитетных технологических изданий, в настоящее время на платформах вроде eBay устройства Mac mini продаются по чрезмерно высоким ценам. По мнению экспертов отрасли, основной причиной столь высокого спроса на новые компьютеры является стремительное развитие современных технологий искусственного интеллекта.
Пользователи применяют эти компактные и мощные устройства как эффективный инструмент для запуска персональных систем искусственного интеллекта и сложных цифровых программ. Соотношение технических возможностей устройства и его размеров кажется пользователям очень привлекательным.
Это, в свою очередь, привело к резкому росту спроса по сравнению с предложением на рынке. В настоящее время цены, установленные на свободных торговых площадках для Mac mini, значительно превышают розничные цены, рекомендованные Apple.
Хотя компания Apple сообщила, что принимает необходимые меры по увеличению объёма производства и упорядочиванию системы поставок продукции, прогнозируется, что дефицит на рынке продлится ещё некоторое время. Из-за перебоев в цепочке поставок и неослабевающего интереса покупателей любителям технологий приходится тратить дополнительные средства, чтобы быстрее получить это устройство.