Anthropic suniy intellekt agentlari o‘rtasida mustaqil savdoni sinovdan o‘tkazdi
Suniy intellekt texnologiyalari sohasida jahonning yetakchi tashkilotlaridan biri hisoblangan Anthropic kompaniyasi yaqinda o‘ziga xos ilmiy tajriba o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya mutaxassislari suniy intellekt agentlari bir-biri bilan mustaqil ravishda savdo-sotiq aloqalarini olib borishi mumkin bo‘lgan maxsus yopiq bozor maydonchasini ishlab chiqdi. Ushbu loyiha doirasida neyrotarmoqlar ham sotuvchi, ham xaridor vazifasini bajarib, iqtisodiy munosabatlarga kirishdi.
Bu haqda nufuzli texnologik nashrlar batafsil malumot berdi. Tajriba jarayonida aqlli tizimlar aniq tovarlar va xizmatlar uchun haqiqiy pul mablag‘laridan foydalangan holda o‘zaro bitimlar imzoladi.
Eiborga molik jihati shundaki, ushbu jarayon inson aralashuvisiz, boshidan oxirigacha to‘liq avtomatlashtirilgan tarzda amalga oshirildi. Sohaga oid mutaxassislarning fikricha, bunday tizimning muvaffaqiyatli sinovdan o‘tishi kelajakda iqtisodiy munosabatlarning butunlay yangi va zamonaviy bosqichini boshlab berishi mumkin.
Anthropic vakillari ushbu sinov orqali suniy intellektning murakkab iqtisodiy vaziyatlarda tahliliy qaror qabul qilish qobiliyatini chuqur o‘rganishni maqsad qilgan. Mazkur texnologiyaning izchil rivojlanishi natijasida yaqin kelajakda kundalik xaridlar, korxonalararo shartnomalar tuzish va hatto murakkab biznes muzokaralarini to‘liq robotlarga topshirish imkoniyati yuzaga keladi.
Bu esa insoniyat uchun vaqtni tejash va iqtisodiy jarayonlardagi xatoliklarni kamaytirishga xizmat qiladi. Shuni ham alohida taidlash joizki, bunday texnologik yutuqlar moliya tizimini tubdan o‘zgartirishi kutilmoqda.
Suniy intellekt agentlari bozor konyunkturasini tezkor tahlil qilib, eng maqbul narxlarni taklif etish va resurslarni oqilona taqsimlash borasida inson imkoniyatlaridan o‘zib ketishi mumkin. Mazkur tajriba nafaqat texnologik sohada, balki iqtisodiy nazariya va amaliyotda ham yangi davr boshlanayotganidan dalolat beradi.

Anthropic протестировала независимую торговлю между ИИ-агентами
Компания Anthropic, считающаяся одной из ведущих в мире организаций в сфере технологий искусственного интеллекта, недавно провела особый научный эксперимент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты компании разработали специальную закрытую рыночную площадку, на которой агенты искусственного интеллекта могли самостоятельно вести торговые отношения друг с другом. В рамках этого проекта нейронные сети выполняли как роль продавца, так и роль покупателя и вступали в экономические отношения.
Об этом подробно сообщили авторитетные технологические издания. В ходе эксперимента интеллектуальные системы заключали взаимные сделки на конкретные товары и услуги, используя при этом реальные денежные средства.
Достойно внимания то, что этот процесс осуществлялся без участия человека, в полностью автоматизированном виде с начала до конца. По мнению специалистов отрасли, успешное прохождение испытаний такой системы может в будущем открыть совершенно новый и современный этап экономических отношений.
Представители Anthropic поставили целью посредством этого испытания глубоко изучить способность искусственного интеллекта принимать аналитические решения в сложных экономических ситуациях. В результате последовательного развития данной технологии в ближайшем будущем появится возможность полностью передать роботам повседневные покупки, заключение договоров между предприятиями и даже сложные деловые переговоры.
Это, в свою очередь, послужит экономии времени для человечества и сокращению ошибок в экономических процессах. Также особо стоит отметить, что подобные технологические достижения, как ожидается, в корне изменят финансовую систему.
Агенты искусственного интеллекта могут превзойти возможности человека в оперативном анализе рыночной конъюнктуры, в предложении оптимальных цен и в рациональном распределении ресурсов. Этот эксперимент свидетельствует о том, что новая эра начинается не только в технологической сфере, но и в экономической теории и практике.
Не исключено, что в будущем подобные автономные системы превратятся в основных участников глобального торгового оборота.