Eclipse kompaniyasi muvaffaqiyatli sarmoya ortidan ulkan daromad ko'rdi
Lior Susan 2015-yilda Eclipse Ventures kompaniyasiga asos solgan vaqtda moddiy dunyoni raqamlashtirish g‘oyasi Silikon vodiysida hali unchalik ommalashmagan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘sha davrlarda asosan xizmat ko‘rsatuvchi dasturiy ta’minotlar va korporativ tizimlar ustuvorlik qilgan bo‘lsa-da, Susan o‘z qarashlariga sodiq qolishni afzal bildi. Bugungi kunga kelib, Eclipse kompaniyasi texnologiya olamining haqiqiy markaziga aylandi.
Bu haqda nufuzli nashrlar batafsil ma’lumot berib o‘tgan. Kompaniyaning Cerebras Systems loyihasiga yo‘naltirgan 147 million dollarlik sarmoyasi o‘zini to‘liq oqladi va ulkan natija berdi.
Mazkur korxonaning aksiyalari birjada ochiq savdoga chiqarilgach, Eclipse 2,5 milliard dollarlik katta daromadga ega bo‘ldi. Ushbu muvaffaqiyat Susan uchun shunchaki dastlabki qadam bo‘lib, u jahon yalpi ichki mahsulotining 85 foizi bevosita moddiy dunyo bilan bog‘liqligini alohida ta’kidlaydi.
Uning fikricha, aynan real ishlab chiqarish va jismoniy infratuzilma sohalariga sarmoya kiritish ancha foydaliroqdir. Hozirgi vaqtda bozor ishtirokchilari va yangi loyiha asoschilari texnik qurilmalar hamda dasturiy ta’minot uyg‘unligida yaratilgan texnologiyalarga juda katta qiziqish bildirmoqda.
Susan dasturiy ta’minot sohasidagi raqobat ustunligi tobora pasayib borayotganini qayd etdi. Buning asosiy sababi shundaki, zamonaviy sun’iy intellekt modellari yordamida murakkab kodlarni yozish jarayoni sezilarli darajada osonlashdi.
Biroq yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarish va murakkab muhandislik jarayonlarini sun’iy intellekt yordamida shunchaki yuzaki usullar bilan almashtirib bo‘lmaydi. Eclipse kompaniyasi boshqaruvidagi robototexnika, energetika va mudofaa sohalarida faoliyat yurituvchi korxonalar o‘tgan yilning o‘zida qariyb 15 milliard dollar miqdorida sarmoya jalb qilishga muvaffaq bo‘ldi.
Bu ko‘rsatkich kompaniya ish boshlagan dastlabki yillardagi natijalardan keskin farq qiladi. Bunday o‘sish jismoniy dunyo texnologiyalariga bo‘lgan talab butun dunyo bo‘ylab jadal ortib borayotganini yaqqol isbotlamoqda.

Компания Eclipse получила огромную прибыль благодаря успешным инвестициям
Лиор Сьюзан в 2015 году основала компанию Eclipse Ventures с идеей цифровизации материального мира, которая в то время в Силиконовой долине ещё не была широко распространена. Об этом сообщил Zamin.uz.
В те годы доминировали сервисные программные продукты и корпоративные системы, но Сьюзан предпочла оставаться верной своим взглядам. К сегодняшнему дню компания Eclipse превратилась в настоящий центр технологического мира.
Об этом подробно писали влиятельные издания. Инвестиции компании в размере 147 миллионов долларов в проект Cerebras Systems полностью оправдали себя и принесли огромные результаты.
Как только акции этой корпорации были выведены на открытый рынок, Eclipse получила доход в размере 2,5 миллиарда долларов. Этот успех для Сьюзан — лишь первый шаг, и она подчеркивает, что 85% мирового внутреннего продукта напрямую связано с материальным миром.
По её мнению, инвестиции в реальное производство и физическую инфраструктуру гораздо более выгодны. В настоящее время участники рынка и основатели новых проектов проявляют огромный интерес к технологиям, созданным с учётом совместимости аппаратного обеспечения и программного обеспечения.
Сьюзан отметила, что преимущество в программном обеспечении постепенно исчезает. Основная причина в том, что благодаря современным моделям искусственного интеллекта процесс написания сложного кода значительно упростился.
Однако полупроводниковые производители и сложные инженерные процессы не могут быть полностью заменены простыми алгоритмами с помощью искусственного интеллекта. Компании, работающие в сфере робототехники, энергетики и обороны под управлением Eclipse, за прошлый год успешно привлекли инвестиции в размере почти 15 миллиардов долларов.
Этот показатель резко контрастирует с результатами первых лет работы компании. Такой рост подтверждает, что спрос на технологии физического мира растёт по всему миру и становится предметом жарких дискуссий.
Модернизация реальных экономических сетей с помощью современных технологий стала сегодня одной из главных задач.