Shanxay qirgʻoqlari yaqinida barpo etilgan ushbu noyob loyihaning umumiy qiymati 226 million dollarni tashkil etadi. Qurilish ishlari 2025-yilning iyun oyida boshlanib, oʻsha yilning oktyabr oyida yakuniga yetkazilgan edi.
Fevral oyida oʻtkazilgan muvaffaqiyatli sinovlardan soʻng, mazkur texnologik inshoot toʻliq quvvat bilan faoliyat yuritishni boshladi. Ushbu yangilik haqida xalqaro texnologik nashrlar xabar bermoqda.
Dengiz sathidan taxminan 35 metr chuqurlikda joylashgan ushbu markaz 24 megavatt quvvatga ega boʻlib, oʻz ichiga 2000 ga yaqin serverni qamrab oladi. Markaz tarkibida sunʼiy intellekt amallarini bajarish, beshinchi avlod aloqa tarmoqlari texnologiyalarini qoʻllab-quvvatlash va ulkan hajmdagi maʼlumotlarni qayta ishlash uchun moʻljallangan yuqori unumdorlikka ega grafik ishlov berish qurilmalari ham mavjud.
Tizimning eng asosiy ustunligi shundaki, u odatdagi sovutish uskunalaridan voz kechib, tabiiy dengiz suvidan foydalanadi. Bu usul issiqlikni samarali ravishda tarqatish imkonini beradi va elektr energiyasini sezilarli darajada tejaydi.
Mazkur loyiha qirgʻoqdan uzoqdagi shamol elektr stansiyalari bilan uzviy bogʻlangan. Bu esa maʼlumotlar markazini toʻliq qayta tiklanadigan energiya manbalari bilan taʼminlashga va umumiy shahar elektr tarmoqlariga tushadigan ogʻirlikni kamaytirishga xizmat qiladi.
Shunga qaramay, bunday texnologiyani amalga oshirish oʻziga xos murakkabliklarni keltirib chiqaradi. Suv ostidagi uskunalar yuqori bosimga va tuzli suvning yemiruvchi taʼsiriga chidamli boʻlishi shart.
Shu sababli, butun tizim mutlaqo germetik modullardan tashkil topgan boʻlib, masofadan boshqarish imkonini beruvchi yuqori darajadagi ehtiyot choralari va zaxira tizimlari bilan jihozlangan. Ushbu yutuq kelajakda ekologik toza va tejamkor raqamli infratuzilmani rivojlantirishda yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.

В Китае запущен первый в мире подводный центр обработки данных.
В Китае официально запущен первый в мире подводный центр обработки данных, работающий на энергии, вырабатываемой морскими ветровыми электростанциями. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Расположенный недалеко от берегов Шанхая уникальный проект общей стоимостью 226 миллионов долларов начал строиться в июне 2025 года и был завершен к октябрю того же года.
После успешных испытаний, проведенных в феврале, данная технологическая инновация начала функционировать на полную мощность. О данном событии сообщают международные технологические издания.
Расположенный на глубине около 35 метров под уровнем моря центр обладает мощностью 24 мегаватта и способен разместить около 2000 серверов. В состав центра входят высокопроизводительные графические процессоры, предназначенные для выполнения задач искусственного интеллекта, поддержки технологий сетей пятого поколения и обработки больших объемов данных.
Главное преимущество системы заключается в том, что вместо традиционных систем охлаждения она использует естественную морскую воду. Этот метод позволяет эффективно распределять тепло и значительно снижать потребление электроэнергии.
Центр данных соединен подводными кабелями с удаленными ветровыми электростанциями, что обеспечивает его питание исключительно возобновляемыми источниками энергии и снижает нагрузку на общую городскую электросеть.
Однако внедрение такой технологии сопряжено с уникальными сложностями. Подводное оборудование должно выдерживать высокое давление и коррозионно-активным воздействием соленой воды.
По этой причине вся система полностью построена из герметичных модулей, оснащена высоконадежными резервными системами и возможностью удаленного управления. Этот прорыв, как ожидается, открывает новую эру в развитии экологически чистой и энергоэффективной цифровой инфраструктуры.