Amazon kompaniyasi dushanba kuni o‘zining aqlli yordamchisi uchun yangi imkoniyatni taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik foydalanuvchilarga istalgan mavzu bo‘yicha mustaqil ravishda audioeshittirishlar, ya’ni podkast epizodlarini yaratish imkonini beradi. Hozircha mazkur xizmat Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi foydalanuvchilar uchun ishga tushirildi.
Endilikda odamlar hech qanday ssenariy yozmasdan yoki qo‘shimcha hujjatlar yuklamasdan, shunchaki o‘zlarini qiziqtirgan mavzuni aytish orqali tayyor audio mahsulotga ega bo‘lishlari mumkin. Tizim foydalanuvchi so‘rovi asosida internetdagi ma’lumotlarni to‘playdi va ularni qisqa sharh ko‘rinishidagi epizodga aylantiradi.
Tinglovchilar audioeshittirishning davomiyligi, undagi nutq ohangi va mavzu yo‘nalishini o‘z xohishlariga ko‘ra sozlashlari mumkin. Jarayon yakunlangach, sun’iy intellekt asosida shakllantirilgan ovozlar matnni o‘qib beradi.
Tayyor bo‘lgan kontent haqida foydalanuvchining maxsus qurilmasiga yoki mobil ilovasiga xabar yuboriladi. Ushbu qadam Amazon kompaniyasining o‘z ovozli yordamchisini oddiy ko‘makchidan shaxsiy kontent yaratuvchi vositaga aylantirish borasidagi strategiyasining muhim qismidir.
Biroq, sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan ovozlar va avtomatlashtirilgan ma’lumotlar axloqiy me’yorlar hamda ma’lumotlarning qay darajada to‘g‘riligi borasida turli bahslarni keltirib chiqarishi kutilmoqda. Ma’lumotlar ishonchliligini ta’minlash va xatolarning oldini olish maqsadida Amazon dunyoning nufuzli axborot agentliklari bilan hamkorlik qilmoqda.
Kelgusida kompaniya shaxsiy yangiliklar to‘plamini shakllantirish va foydalanuvchining shaxsiy hujjatlari asosida audio kontent yaratish kabi yangi imkoniyatlarni ham joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu kabi texnologiyalar kelajakda axborotni iste’mol qilish madaniyatini butunlay o‘zgartirib yuborishi mumkin.

Amazon пользователям возможность самостоятельно создавать подкасты.
Компания Amazon в понедельник представила новую возможность для своего умного помощника. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это нововведение позволяет пользователям самостоятельно создавать аудиозаписи по любой теме, то есть эпизоды подкастов. На данный момент услуга запущена для пользователей в Соединённых Штатах Америки.
Теперь люди могут получить готовый аудиопродукт, не написав ни одного сценария и не загрузив дополнительных документов, просто рассказав о теме, которая их интересует. Система собирает информацию из интернета на основе запроса пользователя и преобразует её в эпизод в виде краткого комментария.
Слушатели могут регулировать продолжительность аудиозаписи, тон голоса и направление темы в соответствии со своими пожеланиями. После завершения процесса голоса, сгенерированные на основе искусственного интеллекта, зачитывают текст.
О готовом контенте пользователю отправляется уведомление на его специальное устройство или в мобильное приложение. Этот шаг является важной частью стратегии Amazon по превращению своего голосового помощника из простого помощника в средство создания персонального контента.
Однако ожидается, что голоса, созданные искусственным интеллектом, и автоматизированные данные вызовут дискуссии по этическим нормам и степени достоверности информации. Для обеспечения точности данных и предотвращения ошибок Amazon сотрудничает с влиятельными новостными агентствами по всему миру.
В будущем компания планирует также внедрить такие возможности, как формирование персональной ленты новостей и создание аудиоконтента на основе личных документов пользователя. Такие технологии могут полностью изменить культуру потребления информации в будущем.