Vatikan joriy yilning 25-may kuni Rim papasi Lev XIV oʻzining Buyuk insoniyat deb nomlangan ilk rasmiy murojaatnomasini taqdim etishini maʼlum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muhim hujjat sunʼiy ong texnologiyalarining shiddat bilan rivojlanayotgan davrida inson qadr-qimmati va huquqlarini himoya qilish masalalariga bagʻishlangan. Oʻrnatilgan anʼanalardan farqli oʻlaroq, bu gal pontifik ushbu hujjatni jamoatchilikka shaxsan oʻzi tanishtiradi.
Ushbu tadbir xalqaro miqyosda katta qiziqish uygʻotmoqda. Taqdimot marosimida maxsus maʼruzachi sifatida Antropik kompaniyasi asoschilaridan biri Kristofer Olah ishtirok etishi kutilmoqda.
Olah neyron tarmoqlarining ishlash tamoyillarini oʻrganish hamda ularning yopiq tizim sifatidagi murakkab jarayonlarini tushunish boʻyicha dunyodagi yetakchi mutaxassislardan biri sanaladi. Shuningdek, tadbirda davlat kotibi kardinal Pietro Parolin va kardinal Viktor Manuel Fernandes kabi nufuzli diniy arboblar ham soʻzga chiqib, hujjatning ahamiyati haqida toʻxtalib oʻtadilar.
Xalqaro axborot agentliklarining xabar berishicha, ushbu murojaatnomada sunʼiy ong algoritmlaridan harbiy maqsadlarda va qurol-yarogʻ tizimlarida foydalanish keskin qoralanadi. Rim papasi neyron tarmoqlar yordamida olib borilayotgan zamonaviy urushlarni insoniyatni halokatga yetaklovchi xavfli jarayon deb atab, buni maʼnaviy tanazzul sifatida baholadi.
Shu bilan birga, hujjatda ishlab chiqarishni avtomatlashtirish oqibatida oddiy mehnatkashlarning huquqlari poymol etilishi va ishsizlik xavfi ortishi borasida jiddiy ogohlantirishlar berilgan. Lev XIV ushbu tarixiy hujjatni 15-may kuni imzolagan edi.
Ushbu sana bejiz tanlanmagan, chunki u 1891-yilda sanoat inqilobi davrida ishchilarning ijtimoiy himoyasiga bagʻishlangan mashhur murojaatnomaning 135 yilligiga toʻgʻri keladi. Pontifik hozirgi texnologik yuksalishni oʻtgan asrlardagi sanoat toʻntarishi bilan qiyoslar ekan, cherkovning inson huquqlari borasidagi qatʼiy va oʻzgarmas pozitsiyasini yana bir bor namoyish etmoqda.

Ватикан объявил, что 25 мая текущего года папа римский Лев XIV представит свое первое официальное обращение, названное «Великое человечество», как сообщает Zamin.uz.
Этот важный документ посвящён вопросам защиты достоинства и прав человека в условиях бурного развития искусственного интеллекта. В отличие от предыдущих энциклик, этот документ лично представляет народов событие привлекло широкое международного сообщества. Ожидается, что на церемонии представления выступить специальным спикером Кристофер Олах, один из основателей компании Anthropic Кристофер Олах.
Олах считается одним из ведущих мировых экспертов по изучению принципов работы нейронных сетей и пониманию сложных процессов, протекающих в них как в закрытых системах. Кроме того, в обращении примут участие влиятельные религиозные деятели, такие как государственный секретарь Ватикана кардинал Пьетро Паролин и кардинал Виктор Мануэль Фернандес, которые подчеркнут значимость документа.
Согласно сообщениям международных информационных агентств, в обращении резко осуждается использование алгоритмов искусственного интеллекта в военных целях и в системах оружия. Папа римский называет современные войны, ведённые с помощью нейронных сетей, опасным процессом, ведущим человечество к гибели, и оценивает это как моральное падение.
Кроме того, в документе содержатся серьёзные предупреждения о том, что автоматизация производства может привести к ухудшению прав простых трудящихся и росту безработицы. Папа Лев XIV подписал этот исторический документ 15 мая.
Выбор этой даты не случаен, поскольку он совпадает с 135-й годовщиной знаменитой энциклики, посвящённой социальной защите рабочих в эпоху промышленной революции, изданной в 1891 году. Папа проводит параллели между современным технологическим прогрессом и промышленными преобразованиями прошлых веков, вновь демонстрируя твёрдую и неизменную позицию Католической церкви в вопросах защиты прав человека.