«Microsoft» uglerod chiqindilarini kamaytirish bo'yicha yangi shartnoma imzoladi
Microsoft korporatsiyasi atrof-muhitni muhofaza qilish yo‘lidagi navbatdagi qadamini tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya BioCirc startapi bilan olti yuz ellik ming metrik tonna miqdoridagi uglerod chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Garchi bu kelishuv hajmi jihatidan juda ulkan bo‘lmasa-da, soha mutaxassislari uchun muhim ishoradir.
O‘tgan oyda ommaviy axborot vositalarida texnologiya giganti uglerodni yo‘qotish bo‘yicha yangi loyihalarni moliyalashtirishni to‘xtatgani haqida turli gap-so‘zlar tarqalgan edi. Biroq yangi shartnoma ushbu mish-mishlarning asossiz ekanini ko‘rsatdi.
BioCirc vakillari bergan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu kelishuv joriy yilning may oyida rasmiylashtirilgan. Hozirgi vaqtda Microsoft dunyo bo‘yicha uglerodni yo‘qotish kreditlari bozorining qariyb to‘qson foizidan ko‘prog‘ini nazorat qilmoqda.
Shu sababli, korporatsiyaning har bir qarori ushbu sohada faoliyat yuritayotgan yosh korxonalarning kelajagini belgilab beradi. Kompaniyaning barqaror rivojlanish masalalari bo‘yicha rahbari Melani Nakagava dastur to‘xtatilmaganini, aksincha, belgilangan maqsadlarga tezroq erishish uchun ish uslubi takomillashtirilayotganini ma’lum qildi.
Yangi loyihani amalga oshirishda BioCirc beshta biogaz zavodi imkoniyatlaridan foydalanadi. Mazkur korxonalar qishloq xo‘jaligidan qolgan chiqindilarni maxsus qurilmalarda qayta ishlab, metan va karbonat angidrid gazlarini hosil qiladi.
Jarayon davomida ajralib chiqqan karbonat angidrid ushlab qolinadi va dengiz tubidagi xavfsiz yerosti omborlariga joylashtiriladi. Hosil bo‘lgan metan gazidan esa elektr energiyasi ishlab chiqarishda foydalaniladi.
Bu usul havoga zararli moddalar tarqalishining oldini olishga xizmat qiladi. Shunga qaramay, Microsoft korporatsiyasining sun’iy intellekt sohasidagi jadal faoliyati uning ekologik rejalarini amalga oshirishni biroz qiyinlashtirmoqda.
Ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini uzluksiz energiya bilan ta’minlash maqsadida kompaniya Texas shtatida yirik elektr stansiyasini barpo etmoqda. Ushbu loyiha tabiiy gazda ishlashi sababli undan chiqadigan zararli gazlar miqdori BioCirc bilan tuzilgan bitim doirasida kamaytiriladigan miqdordan ancha ko‘p bo‘lishi mumkin.
Kompaniya rahbariyati ikki ming o‘ttizinchi yilga qadar atmosferaga chiqarilayotgan gazlardan ko‘ra ko‘proq miqdordagi uglerodni yo‘q qilish majburiyatini olgan. Sun’iy intellekt texnologiyalari tufayli elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyoj kundan-kunga ortib borayotgan bir sharoitda, Microsoft ekologik tozalikni saqlab qolish uchun uglerodni yo‘qotish bo‘yicha xaridlar hajmini yanada oshirishi kutilmoqda.

«Microsoft» подписывает новое соглашение по сокращению выбросов углерода
Корпорация Microsoft сделала следующий шаг в направлении защиты окружающей среды. Об этом сообщило Zamin.uz.
Компания заключила контракт со стартапом BioCirc на сокращение выбросов углерода в объеме 650 000 метрических тонн. Несмотря на то, что объем этого соглашения не является огромным, для специалистов отрасли это важный сигнал.
В прошлом месяце в СМИ распространялись слухи о том, что технологический гигант приостановил финансирование новых проектов по удалению углерода. Однако новый контракт опроверг эти домыслы.
По данным представителей BioCirc, это соглашение было оформлено в мае текущего года. В настоящее время Microsoft контролирует почти девяносто процентов рынка кредитов на удаление углерода по всему миру.
Поэтому каждое решение корпорации в этой области определяет будущее молодых компаний, работающих в этом секторе. Руководитель направления устойчивого развития Мелани Накагава сообщила, что программа не приостановлена, наоборот, методы работы улучшаются для более быстрого достижения поставленных целей.
При реализации нового проекта BioCirc будет использовать возможности пяти биогазовых заводов. Эти предприятия перерабатывают отходы сельского хозяйства в специальных установках, производя метан и углекислый газ.
В ходе процесса выделенный углекислый газ улавливается и помещается в безопасные подводные хранилища на дне океана. Полученный метан используется для выработки электроэнергии.
Этот метод помогает предотвратить распространение вредных веществ в атмосфере. Несмотря на это, активная деятельность корпорации Microsoft в области искусственного интеллекта немного усложняет реализацию её экологических планов.
С целью обеспечения центров обработки данных непрерывной энергией компания модернизирует крупную электростанцию в штате Техас. Поскольку эта станция работает на природном газе, объём выделяемых ею вредных газов может значительно превышать количество, которое сокращается в рамках соглашения с BioCirc.
Руководство компании взяло на себя обязательство удалять из атмосферы к 2030 году больше углерода, чем выделяется в неё. При условии растущего спроса на электроэнергию из-за развития технологий искусственного интеллекта ожидается, что Microsoft увеличит объём закупок по удалению углерода для поддержания экологической чистоты.