Kaliforniyadagi yong‘inlar fonida yangi sarmoyadorlik jamg‘armasi tashkil etildi
Kaliforniya shtatida o‘rmon yong‘inlari mavsumi joriy yilda kutilganidan ancha erta boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olov shiddat bilan Los-Anjeles shahri yaqinidagi sobiq yadroviy sinov maydoniga yaqinlashib kelmoqda. Yer yuzida tabiiy ofatlar sonining keskin ortishi nafaqat keng jamoatchilik e’tiborini, balki Silikon vodiysidagi yirik sarmoyadorlarning mablag‘larini ham ushbu sohaga jalb etmoqda.
Bill Kleriko rahbarligidagi Konvektiv Kapital jamg‘armasi payshanba kuni 85 million dollarlik yangi fond tashkil etilganligini rasman ma’lum qildi. Bu haqdagi ma’lumotlar nufuzli texnologik nashrlar tomonidan e’lon qilindi.
Dastlabki bosqichdagi istiqbolli loyihalarga yo‘naltirilgan ushbu jamg‘arma 2022-yilda tashkil etilgan 35 million dollarlik fondning mantiqiy davomi hisoblanadi. Agar birinchi fond asosan boy jismoniy shaxslar tomonidan moliyalashtirilgan bo‘lsa, yangi kapital sug‘urta kompaniyalari va aktivlarni boshqaruvchi yirik muassasalar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Mazkur jamg‘arma o‘z faoliyatini yong‘inlarni erta aniqlash uchun sun’iy intellekt texnologiyasidan foydalanuvchi Pano hamda mustaqil boshqariladigan o‘t o‘chirish samolyotlarini ishlab chiquvchi Reyn kabi yong‘inga qarshi texnologik loyihalardan boshlagan edi. Yangi fond yordamida Konvektiv Kapital o‘z qamrovini kengaytirib, nafaqat yong‘inlarga qarshi kurashish, balki umumiy chidamlilik va jismoniy dunyodagi xavf-xatarlarni boshqarishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Bill Kleriko o‘z intervyusida hozirgi vaqtda 60 trillion dollarlik ko‘chmas mulk ob’ektlari tabiiy ofatlar xavfi ostida qolayotganini ta’kidladi. Amerika Qo‘shma Shtatlari har yili ofatlar oqibatlarini yumshatish va vayronagarchiliklarni tiklash uchun trillionlab dollar sarflamoqda.
Shu sababli, ushbu muammolarga nisbatan mutlaqo yangicha yondashuv talab etiladi. Yangi fondning dastlabki to‘rtta sarmoyasi o‘rmon xo‘jaligini iqtisodiy jihatdan samarali qilish, uy dizaynida sun’iy intellektni qo‘llash, elektr uzatish liniyalarini tekshiruvchi uchuvchisiz uchish apparatlari hamda sug‘urta mahsulotlarini rivojlantirishga yo‘naltirildi.
Jamg‘arma portfelidagi kompaniyalarning qariyb 80 foizi boshlang‘ich bosqichdan o‘sib, keyingi rivojlanish darajasiga muvaffaqiyatli o‘tgan. Bu ko‘rsatkich sohadagi o‘rtacha raqamlardan ancha yuqori ekanligi bilan ahamiyatlidir.
Klerikoning so‘zlariga ko‘ra, sun’iy intellekt vositalari nafaqat yong‘inlarni maxsus datchiklar orqali aniqlash yoki ularning harakatini bashorat qilishda, balki qutqaruv jamoalari samaradorligini oshirishda ham muhim rol o‘ynamoqda. Shu bilan birga, butun dunyoda ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini qurish poygasi ushbu yangi texnologik loyihalar taqdim etayotgan xizmatlarga bo‘lgan talabni yanada oshirmoqda.
Zero, zamonaviy infratuzilmani himoya qilish bugungi kunda har qachongidan ham dolzarb masalaga aylangan.

На фоне пожаров в Калифорнии создан новый инвестиционный фонд
В штате Калифорния сезон лесных пожаров начался значительно раньше ожидаемого в этом году. Об этом сообщил Zamin.uz.
Огонь с высокой интенсивностью приближается к бывшему полигону ядерных испытаний вблизи города Лос-Анджелес. Резкое увеличение количества природных катастроф на Земле привлекает не только широкое общественное внимание, но и капиталы крупных инвесторов из Силиконовой долины в этот сектор.
Конвективный капитал под руководством Билла Клерико официально объявил о создании нового фонда объемом 85 миллионов долларов в пятницу. Эта информация была опубликована влиятельными технологическими изданиями.
Этот фонд, ориентированный на многообещающие проекты на ранней стадии, является логическим продолжением фонда в размере 35 миллионов долларов, созданного в 2022 году. Если первый фонд в основном финансировался физическими лицами, то новый капитал поддержан страховыми компаниями и крупными учреждениями, управляющими активами.
Указанный фонд начал свою деятельность с технологических проектов против пожаров, таких как Pano, использующий искусственный интеллект для раннего обнаружения пожаров, и Reyn, разрабатывающий автономные пожарные самолеты. Благодаря новому фонду Конвективный капитал расширяет свой охват, уделяя особое внимание не только борьбе с пожарами, но и общему устойчивому развитию и управлению рисками в физическом мире.
В своем интервью Билл Клерико подчеркнул, что в настоящее время 60 трлн долларов объектов недвижимости находятся под угрозой природных катастроф. Соединенные Штаты Америки тратят триллионы долларов ежегодно на смягчение последствий катастроф и восстановление после них.
Поэтому для решения этих проблем требуется совершенно новый подход. Первые четыре инвестиции нового фонда направлены на экономически эффективное управление лесным хозяйством, применение искусственного интеллекта в дизайне жилья, разработку беспилотных летательных аппаратов для мониторинга линий электропередачи и страховых продуктов.
Около 80 процентов компаний в портфеле фонда успешно прошли начальный этап и перешли на следующую стадию развития. Этот показатель значительно выше средних значений в отрасли, что подчеркивает его значимость.
Согласно словам Клерико, инструменты искусственного интеллекта играют важную роль не только в обнаружении пожаров с помощью специальных датчиков или прогнозировании их движения, но и в повышении эффективности спасательных команд. Кроме того, глобальная тенденция строительства центров обработки данных дополнительно увеличивает спрос на услуги, предлагаемые этими новыми технологическими проектами.
Нулевой, защита современной инфраструктуры сегодня превратилась в финансовую проблему независимо от времени.