Spotify kompaniyasi mualliflar uchun mo‘ljallangan maxsus platformasi doirasida sun’iy intellekt yordamida audiokitoblar yaratish imkonini beruvchi yangi vositani taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
ElevenLabs texnologiyasiga asoslangan ushbu yangilik investorlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda e’lon qilindi. Mazkur funksiya joriy yilning iyun oyidan boshlab sinov tariqasida ishga tushiriladi.
Dastlabki bosqichda undan faqat maxsus taklifnoma olgan mualliflar ingliz tilida foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Muhim jihati shundaki, ushbu vosita yordamida tayyorlangan audiokitoblar faqat bitta platformaga bog‘lanib qolmaydi, ya’ni ijodkorlar o‘z asarlarini boshqa tarmoqlarda ham bemalol nashr etishlari mumkin.
Ushbu loyiha Spotify va ElevenLabs o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikning samarali natijasidir. Avvalari mualliflar mazkur startap xizmatidan foydalanib yaratgan kontentlarini platformaga qo‘lda yuklashlari kerak edi, endi esa bu jarayon to‘liq integratsiya qilindi.
Garchi kompaniya ilgari raqamli ovozlashtirish bo‘yicha boshqa yirik texnologik korporatsiyalar bilan ishlagan bo‘lsa-da, yangi hamkorlik doirasidagi ovoz modellari o‘zining tabiiyligi va his-tuyg‘ularni aniq yetkazib berishi bilan ajralib turadi. Bu esa tinglovchilar uchun asarning ta’sirchanligini oshirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, mualliflar uchun mo‘ljallangan platforma o‘z qamrovini kengaytirib, yana o‘nta xorijiy tilni, jumladan, fransuz, nemis va ispan tillarini qo‘llab-quvvatlay boshladi. Kompaniya foydalanuvchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida maxsus tarif rejalarini ham takomillashtirmoqda.
Kelajakda talabalar va oilaviy foydalanuvchilar uchun arzonlashtirilgan obuna turlari joriy etilishi kutilmoqda. Hozirgi kunda platformaning audiokitoblar yo‘nalishidagi obunachilari soni bir milliondan oshib ketgan.
Tizimda qidiruv jarayonlarini osonlashtirish maqsadida oddiy matnli so‘rovlar yordamida mundarijalar va pleylistlar tuzish funksiyasi ham yo‘lga qo‘yilmoqda. Oxirgi yillarda kompaniya o‘zining audiokitoblar xazinasini sezilarli darajada boyitib, asarlar sonini yetti yuz mingtaga yetkazdi.
Bunday islohotlar natijasida platformada kitob tinglashga sarflanadigan vaqt o‘tgan yilga nisbatan oltmish foizga oshgan. Bu ko‘rsatkich raqamli kitobxonlik madaniyati jahon miqyosida jadal rivojlanayotganidan dalolat beradi.

Spotify представил возможность создания аудиокниг с помощью искусственного интеллекта
Spotify sun'iy intellekt yordamida audiokitoblar yaratish imkonini taqdim etdiКомпания Spotify представила новый инструмент, позволяющий создавать аудиокниги с помощью искусственного интеллекта в рамках специальной платформы для авторов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Это объявление, основанное на технологии ElevenLabs, было сделано на встрече с инвесторами. Указанная функция начнет работать в тестовом режиме с июня текущего года.
На начальном этапе ею смогут пользоваться только авторы, получившие специальное приглашение, и только на английском языке. Важно то, что аудиокниги, созданные с помощью этого инструмента, не будут привязаны к одной платформе — авторы смогут легко публиковать свои произведения и на других сервисах.
Этот проект является результатом успешного долгосрочного сотрудничества между Spotify и ElevenLabs. Ранее авторы должны были вручную загружать контент, созданный с использованием сервиса стартапа, на платформу, теперь же этот процесс полностью интегрирован.
Хотя компания ранее сотрудничала с другими крупными технологическими корпорациями в области цифровой озвучки, голосовые модели в рамках этого партнерства отличаются своей естественностью и точностью передачи эмоций, что повышает воздействие произведений на слушателей.
Кроме того, платформа для авторов расширяет свой охват, добавляя поддержку еще десяти иностранных языков, включая французский, немецкий и испанский. Компания также улучшает специальные тарифные планы с целью повышения удобства для пользователей.
В будущем ожидается введение доступных подписок для студентов и семейных пользователей. На сегодняшний день количество подписчиков на аудиокниги на платформе превысило один миллион.
Для упрощения процесса поиска в системе внедряется функция создания подборок и плейлистов с помощью простых текстовых запросов. В последние годы компания значительно расширила свою аудиокнижную библиотеку, увеличив количество произведений до семисот тысяч.
В результате этих изменений время, потраченное на прослушивание книг на платформе, увеличилось по сравнению с прошлым годом на шестьдесят процентов. Этот показатель свидетельствует о том, что культура цифрового чтения активно развивается по всему миру.