Yupiterning Yevropa yo‘ldoshidagi suv bug‘lari haqidagi xulosa noto‘g‘ri chiqdi
2014-yilda nufuzli nashrlardan biri bo‘lgan Science jurnalida e’lon qilingan tadqiqot Quyosh tizimidagi muzlagan yo‘ldoshlarni o‘rganish borasida katta umidlar uyg‘otgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘shanda olimlar Hubble kosmik teleskopi ma’lumotlariga tayanib, Yupiterning yo‘ldoshi bo‘lgan Yevropaning muz qobig‘i ostidan 200 kilometr balandlikka suv bug‘lari otilib chiqayotganini ma’lum qilishgan edi. Biroq so‘nggi ilmiy izlanishlar bu xulosalar yanglish ekanini va o‘sha paytdagi shov-shuvli kashfiyot aslida texnik xatolik mahsuli bo‘lganini ko‘rsatmoqda.
Astronomy and Astrophysics jurnalida chop etilgan yangi maqolada qayd etilishicha, ushbu rad etish ishiga 2014-yildagi o‘sha maqola muallifi, Shvetsiya Qirollik texnologiya instituti doktori Lorenz Rot boshchilik qildi. Uning jamoasi Hubble teleskopi tomonidan o‘n to‘rt yil davomida to‘plangan barcha ma’lumotlarni o‘ta sinchkovlik bilan qayta tahlil qilib chiqdi.
Olingan natijalar shuni ko‘rsatdiki, ilgari ulkan geyzerlar deb qabul qilingan hodisa teleskop datchigidagi koordinatalarning noto‘g‘ri bog‘lanishi natijasida yuzaga kelgan. Tadqiqotchilarning tushuntirishicha, yo‘ldosh diskining tasvirdagi o‘rni atigi bir-ikki nuqtaga surilishi spektr tahlilini butunlay o‘zgartirib yuborgan.
To‘g‘ri hisob-kitoblar amalga oshirilganda, koinotga otilayotgan deb o‘ylangan 200 kilometrlik ulkan favvoralar aslida oddiy statistik xatolik ekani oydinlashdi. Bu yangilik NASA tomonidan yaqinda uchirilgan Europa Clipper zondi uchun kutilmagan zarba bo‘ldi.
2031-yilda Yupiter tizimiga yetib boradigan ushbu apparat aynan o‘sha geyzerlar orqali okean tarkibini burg‘ulashsiz o‘rganishni rejalashtirgan edi. Endilikda kosmik missiyaning ilmiy dasturiga jiddiy o‘zgartirishlar kiritilishi mumkin, chunki okean namunalari ochiq kosmosga otilib chiqmayotgani ma’lum bo‘ldi.
Shunga qaramay, olimlar Yevropada muz osti okeani mavjudligini butunlay inkor etishmayapti. Geologik dalillar hali ham muz qatlamlari ostida suyuq suv borligidan dalolat beradi, biroq uni o‘rganish jarayoni avvalroq taxmin qilinganidan ko‘ra ancha murakkab kechishi aniq bo‘lib qoldi.
Ushbu bahsli masalaga yakuniy nuqtani besh yildan so‘ng o‘z manziliga yetib boradigan Europa Clipper apparati qo‘yadi.

Вывод о водяном паре на спутнике Юпитера Европе оказался ошибочным
Исследование, опубликованное в 2014 году в одном из престижных изданий — журнале Science, пробудило большие надежды в изучении ледяных спутников Солнечной системы. Об этом сообщило Zamin.uz.
Тогда ученые, опираясь на данные космического телескопа «Хаббл», сообщили, что из-под ледяного панциря Европы, спутника Юпитера, на высоту 200 километров выбрасываются пары воды. Однако последние научные изыскания показывают, что эти выводы были ошибочными, а то сенсационное открытие того времени на самом деле стало результатом технической ошибки.
В новой статье, опубликованной в журнале Astronomy and Astrophysics, отмечается, что работу по опровержению возглавил автор той самой статьи 2014 года, доктор Королевского технологического института Швеции Лоренс Рот. Его команда с предельной тщательностью переанализировала все данные, собранные телескопом «Хаббл» за четырнадцать лет.
Полученные результаты показали, что явление, которое ранее принимали за гигантские гейзеры, возникло в результате неправильной привязки координат в датчике телескопа. По объяснению исследователей, смещение положения диска спутника на изображении всего на одну-две точки полностью изменило спектральный анализ.
Когда были проведены верные расчеты, выяснилось, что огромные 200-километровые фонтаны, которые считались выбрасываемыми в космос, на самом деле были обычной статистической ошибкой. Эта новость стала неожиданным ударом для зонда Europa Clipper, недавно запущенного NASA.
Этот аппарат, который достигнет системы Юпитера в 2031 году, планировал изучить состав океана именно через эти гейзеры без необходимости бурения. Теперь в научную программу космической миссии могут быть внесены серьезные изменения, так как стало известно, что образцы океана не выбрасываются в открытый космос.
Несмотря на это, ученые не отрицают полностью существование подледного океана на Европе. Геологические доказательства по-прежнему указывают на наличие жидкой воды под ледяными слоями, однако процесс ее изучения, очевидно, окажется гораздо сложнее, чем предполагалось ранее.
Окончательную точку в этом спорном вопросе поставит аппарат Europa Clipper, который достигнет своей цели через пять лет.