Ilon Mask Tesla kompaniyasining uzoq muddatli rivojlanish rejalaridan hamda biz o‘rgangan anʼanaviy quyosh energiyasidan voz kechdimi degan savol bugun ko‘pchilikni o‘ylantirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
SpaceX tomonidan taqdim etilgan so‘nggi moliyaviy hujjatlar milliarderning qarashlari keskin o‘zgarganidan dalolat bermoqda. Tesla asoschisi ko‘p yillar davomida iqtisodiyotni to‘liq elektrlashtirish va zararli yoqilg‘ilardan quyosh energiyasiga o‘tishni faol targ‘ib qilib kelgan edi.
Biroq uning yangi tashkil etilgan sunʼiy intellekt kompaniyasi ayni paytda maʼlumotlar markazlarini uzluksiz quvvat bilan taʼminlash uchun tabiiy gaz turbinalaridan foydalanmoqda. Eʼtiborli jihati shundaki, yillar davomida toza energiya imperiyasini qurgan tadbirkor endilikda yana qazib olinadigan yoqilg‘i manbalariga tayanmoqda.
Uning yangi loyihasi so‘nggi ikki yil ichida Tesla tomonidan ishlab chiqarilgan yirik batareya tizimlari uchun qariyb etti yuz million dollar sarflagan bo‘lsa-da, quyosh panellarini sezilarli miqdorda sotib olmagan. Kompaniya hujjatlarida quyosh energiyasi haqida so‘z boradi, biroq bu texnologiya asosan koinot kengliklariga yo‘naltirilgan.
Maskning jamoasi koinotga o‘rnatiladigan quyosh panellarini kelajakdagi maʼlumotlar markazlarining asosiy manbai deb hisoblamoqda. SpaceX mutaxassislarining taʼkidlashicha, koinotdagi quyosh qurilmalari doimiy yoritish tufayli Yerdagi tizimlarga qaraganda besh baravar ko‘proq energiya ishlab chiqarish imkoniyatiga ega.
Sunʼiy intellekt markazlari Yer yuzida turli ekologik va infratuzilmaviy to‘siqlarga duch kelayotgan bir paytda, Mask serverlarni koinotga joylashtirish g‘oyasini ilgari surmoqda. Bu orqali u hisoblash qurilmalarini doimiy va tuganmas quyosh nuri bilan taʼminlashni ko‘zlamoqda.
Bunday yondashuv tadbirkorning murakkab muammolarni eng sodda va asosiy tamoyillar darajasida hal qilish uslubiga to‘la mos keladi. Shunga qaramay, ushbu ulkan rejaning iqtisodiy va texnik jihatlari juda murakkab ekani ko‘rinib turibdi.
Sunʼiy yo‘ldoshlar orqali olinadigan energiya narxi hozircha Yerdagi markazlar sarfidan ancha yuqori hisoblanadi. Shuningdek, nozik mikrosxemalarni koinotning qattiq nurlanishidan himoya qilish ham katta mablag‘ talab etadi.
Biroq Ilon Mask sunʼiy intellektning hisoblash quvvatiga bo‘lgan ehtiyoj tez orada Yerdagi mavjud imkoniyatlardan oshib ketishidan xavotirda. Taxminlarga ko‘ra, dunyo har yili ulkan miqdordagi qo‘shimcha hisoblash quvvatiga muhtoj bo‘ladi va bu ehtiyojni faqat koinot texnologiyalari yordamida qondirish mumkin bo‘ladi.

Илон Маск перешел от чистой энергии к использованию газа
Илон Маск: долгосрочные планы развития Tesla и традиционной солнечной энергии — это совместимо? Этот вопрос сегодня волнует многих. Об этом сообщил Zamin.uz.
Последние финансовые отчёты, представленные SpaceX, указывают на то, что взгляды миллиардеров резко изменились. Основатель Tesla годами активно продвигал идею полной электрификации экономики и перехода от вредных топлив к солнечной энергии.
Однако его недавно созданная компания по искусственному интеллекту в то же время использует газовые турбины для обеспечения бесперебойного питания центров обработки данных. Поразительно то, что предприниматель, который годами строил империю чистой энергии, теперь вновь обращается к возобновляемым источникам топлива.
Его новый проект, несмотря на то, что за последние два года Tesla потратила около ста миллионов долларов на разработку крупных аккумуляторных систем, не привёл к значительной закупке солнечных панелей. В документах компании упоминается солнечная энергия, но эта технология в основном ориентирована на удалённые населённые пункты.
Команда Маска считает, что солнечные панели, установленные в населённых пунктах, могут стать основным источником энергии для будущих центров обработки данных. По словам специалистов SpaceX, солнечные установки в населённых пунктах, благодаря непрерывному освещению, способны вырабатывать в пять раз больше энергии, чем наземные системы.
Центры искусственного интеллекта на Земле сталкиваются с различными экологическими и инфраструктурными ограничениями, но Маск продвигает идею размещения серверов в населённых пунктах. Таким образом, он стремится обеспечить вычислительные устройства постоянным и неисчерпаемым солнечным светом.
Такой подход полностью соответствует стилю предпринимателя, который решает сложные проблемы на самом простом и фундаментальном уровне. Однако, несмотря на это, экономические и технические аспекты этого грандиозного плана выглядят крайне сложными.
Стоимость энергии, получаемой из космоса, пока значительно выше, чем у наземных центров. Кроме того, защита чувствительных микросхем от интенсивного освещения в населённых пунктах требует значительных затрат.
Однако Илон Маск обеспокоен тем, что растущая потребность в вычислительной мощности искусственного интеллекта скоро превысит существующие возможности на Земле. Согласно прогнозам, миру ежегодно потребуется огромное количество дополнительной вычислительной мощности, и удовлетворить этот спрос можно будет только с помощью технологий в населённых пунктах.