Zamonaviy mikrochiplarning keskin taqchilligi sababli Amerika Qo‘shma Shtatlari Milliy xavfsizlik agentligi Pentagon tomonidan qo‘yilgan taqiqqa qaramasdan, Anthropic kompaniyasi modellaridan foydalanishni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Maxfiy ma’lumotlar bilan ishlash jarayonida hozircha boshqa muqobil variant mavjud emas, chunki amaldagi ma’lumotlar markazlarining quvvati eng ilg‘or modellarni shaxsiy qurilmalarda ishga tushirish imkonini bermayapti. Ushbu vaziyat soha mutaxassislari va nufuzli nashrlar e’tiborida turibdi.
New York Times nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Oq uy razvedka va harbiy idoralar uchun ixtisoslashgan ma’lumotlar markazlarini barpo etish maqsadida shoshilinch ravishda 9 milliard dollar mablag‘ ajratishni ma’qulladi. Mazkur markazlar maxsus elektr ta’minoti va suyuqlik yordamida sovutish tizimini talab qiluvchi NVIDIA Grace Blackwell superchiplari bilan jihozlanishi ko‘zda tutilgan.
Zarur infratuzilma to‘liq tayyor bo‘lguniga qadar, Milliy xavfsizlik agentligi rasmiy cheklovlarga qaramay Anthropic ishlanmalaridan foydalanishga majbur bo‘lmoqda. Bugungi kunda sun’iy intellekt tizimlari ulkan hajmdagi ma’lumotlarni, jumladan, sun’iy yo‘ldosh tasvirlari, tutib olingan xabarlar va inson ko‘zi ilg‘ay olmaydigan xavf-xatarlarni tahlil qilish uchun o‘ta zarur hisoblanadi.
Chiplar tanqisligi milliy xavfsizlikka nisbatan jiddiy tahdid sifatida baholanmoqda. Shu sababli AQSH hukumati hisoblash quvvatlarini sotib olish uchun boshqa davlat dasturlari byudjetidan 800 million dollarni zudlik bilan ushbu sohaga yo‘naltirdi.
Vaziyatning o‘ziga xos tomoni shundaki, Anthropic kompaniyasi o‘zining mulkchilik tuzilmasi va xorijiy sarmoyalari tufayli ta’minot zanjiri uchun xavfli deb topilgan bo‘lsa-da, baribir almashtirib bo‘lmas darajada muhim bo‘lib qolmoqda. Kompaniyaning Claude modeli tahdidlarni tahlil qilish borasida eng ilg‘or ishlanmalardan biri sanaladi.
Masalan, ushbu kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan Glasswing loyihasi bir oy ichida maxsus xizmatlar uchun 10 mingdan ortiq o‘ta muhim zaifliklarni aniqlashga muvaffaq bo‘ldi. Mazkur muammo nafaqat razvedka sohasini, balki butun dunyo texnologiya bozorini qamrab olmoqda.
Samsung, SK Hynix va Micron kabi xotira chiplari ishlab chiqaruvchi yirik korxonalar o‘z resurslarini maishiy texnika vositalaridan ko‘ra ko‘proq sun’iy intellekt yo‘nalishiga sarflamoqda. Anthropic daromadining bir yil ichida bir necha barobar o‘sishi va uning aksiyalari bozorga chiqarilishi kutilayotgani kompaniyaning noyob mavqeini tasdiqlaydi.
U bir vaqtning o‘zida ham rasmiy taqiq ostida, ham davlat tuzilmalari uchun o‘ta zaruriy hamkor bo‘lib qolmoqda.

Разведка США, несмотря на расследование, использует искусственный интеллект Anthropic.
Из-за высокой плотности современных микросхем Национальное агентство безопасности США Пентагон не смог наложить ограничения на использование моделей компании Anthropic, несмотря на проводимое расследование. Об этом сообщил Zamin.uz.
В процессе работы с конфиденциальными данными пока нет других жизнеспособных альтернатив, поскольку мощности действующих центров обработки данных недостаточны для запуска самых передовых моделей на персональных устройствах. Эта ситуация привлекает внимание специалистов отрасли и влиятельных изданий.
Согласно данным издания New York Times, администрация Обамы одобряет выделение огромной суммы в 9 миллиардов долларов на модернизацию специализированных центров обработки данных для разведки и военных ведомств. Эти центры, как ожидается, будут оснащены суперчипами NVIDIA Grace Blackwell, требующими специального электроснабжения и системы охлаждения жидкостью.
Пока необходимая инфраструктура не будет полностью готова, Национальное агентство безопасности вынуждено продолжать использовать продукцию Anthropic, несмотря на официальные ограничения. В настоящее время системы искусственного интеллекта считаются крайне необходимыми для анализа огромных объемов данных, включая синтетические изображения, перехваченные сообщения и угрозы, незаметные для человеческого глаза.
Недостаток чипов рассматривается как серьезная угроза национальной безопасности. Из-за этого правительство США оперативно перенаправило 800 миллионов долларов из бюджетов других государственных программ на закупку вычислительной мощности.
Особенностью ситуации является то, что несмотря на то, что цепочка поставок компании Anthropic считается рискованной из-за её структуры собственности и иностранных инвестиций, она остаётся критически важной и незаменимой. Модель Claude компании считается одной из самых передовых в анализе угроз.
Например, проект Glasswing, разработанный этой компанией, за один месяц успешно выявил более десяти тысяч критических уязвимостей для специализированных сервисов. Эта проблема затрагивает не только сферу разведки, но и весь глобальный технологический рынок.
Крупные производители памяти чипов, такие как Samsung, SK Hynix и Micron, перенаправляют свои ресурсы с бытовой техники на направление искусственного интеллекта в значительно больших объёмах. Ожидается, что доход Anthropic за год увеличится в несколько раз, а её акции будут выведены на биржу, что подтверждает её уникальное положение на рынке.
Она одновременно находится под официальным расследованием и остаётся критически важным партнёром для государственных структур.