SpaceX Starship kemasining muvaffaqiyatli qo'nish jarayoni tasvirlarini e'lon qildi
Yuqori aniqlikdagi videolavhalarda kema suv yuzasiga qo‘nishidan oldingi so‘nggi soniyalar aks etgan. Dastlabki bosqichda kema ikkita dvigatel yordamida tezligini pasaytirgan bo‘lsa, suvga tegishiga oz qolganda bitta dvigatel rejimiga o‘tgan.
Ushbu uslub kema harakatini boshqarishda va uning turg‘unligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday texnik yondashuv qo‘nish jarayonini yanada aniqroq nazorat qilish imkonini beradi.
Kompaniya rahbari Ilon Mask kelajakda ushbu turdagi kemalarni yiliga o‘n ming martadan ko‘proq uchirishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Uning tushuntirishicha, zamonaviy raketalar uchun tortish kuchining kema vazniga nisbati yuqori bo‘lishi o‘ta zarur omillardan biridir.
To‘liq va ko‘p marotaba foydalanishga mo‘ljallangan tizimlarning joriy etilishi koinotga parvoz qilish xarajatlarini sezilarli darajada kamaytiradi. Bu esa soha iqtisodiyotini butunlay yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
Oxirgi sinov parvozi davomida SpaceX o‘ziga xos natijani qayd etdi. Raketa orbitaga qariyb qirq besh tonna og‘irlikdagi yukni, ya’ni sun’iy yo‘ldoshlar vaznini ifodalovchi maxsus qurilmalarni olib chiqdi.
Hozirgi vaqtda AQSh Federal aviatsiya boshqarmasi amalga oshirilgan parvoz natijalari bo‘yicha o‘z xulosalarini tayyorlamoqda. Tekshiruvlar yakuniga ko‘ra navbatdagi sinovlar uchun ruxsatnomalar berilishi ko‘zda tutilgan.
Kompaniya tomonidan e’lon qilingan drondan olingan yangi tasvirlar koinot texnologiyalari sohasidagi yutuqlarni yana bir bor namoyish etdi.

SpaceX Starship космический корабль успешной посадки процесс изображения объявил
В высокоточных видеозаписях зафиксированы последние секунды перед посадкой корабля на водную поверхность. На начальном этапе корабль снижал скорость с помощью двух двигателей, а при приближении к воде переключился на режим работы одного двигателя.
Такой подход имеет важное значение для управления движением корабля и обеспечения его устойчивости. Как отмечают специалисты, такая техническая реализация позволяет более точно контролировать процесс посадки.
Руководитель компании Илон Маск заявил, что планирует в будущем запускать такие корабли более десяти тысяч раз в год. По его словам, для современных ракет высокое соотношение тяги к массе корабля является крайне важным фактором.
Полное и многократное использование систем значительно снижает стоимость запусков для общества, что, как ожидается, переведет отраслевую экономику на совершенно новый уровень.
Во время последнего испытательного полета SpaceX достигла уникального результата: ракета доставила на орбиту груз весом около сорока пяти тонн — то есть эквивалентный массе искусственных спутников.
В настоящее время Федеральное управление гражданской авиации США готовит выводы по результатам проведенного полета. Ожидается, что после завершения проверок будут выданы разрешения на последующие испытания.
Новые изображения, полученные с дрона, объявленного компанией, еще раз продемонстрировали достижения в области авиационных технологий.