Dushanba kuni Rim papasi Leo XIV o‘zining ilk rasmiy murojaatnomasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt davrida inson shaxsini himoya qilish masalasiga bag‘ishlangan ushbu keng ko‘lamli hujjatda zamonaviy texnologiyalar bilan bir qatorda insoniyat oldida turgan jiddiy muammolar tahlil qilingan. Xususan, unda ijtimoiy tengsizlik, qurolli toqnashuvlar, demokratik qadriyatlarning zaiflashishi hamda hokimiyatning tor doiradagi shaxslar qo‘lida to‘planishi kabi masalalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Mazkur ma’lumotlar xalqaro texnologik nashrlarda keng yoritilmoqda. Papa ushbu hujjatni tayyorlashda soha mutaxassislari bilan hamkorlik qilib, texnologik jarayonlar ustidan nazoratning cheklangan guruh qo‘lida bo‘lishi umumiy manfaatlarga zid ekanini ta’kidladi.
Uning fikricha, bunday ulkan kuch bir necha kishi ixtiyorida toʻplansa, u shaffoflikni yoʻqotadi va jamiyat nazoratidan chiqib ketadi. Natijada odamlarning yangi turdagi qaramlikka tushib qolishi, ma’lumotlarning soxtalashtirilishi va ijtimoiy tabaqalanishning kuchayishi xavfi yuzaga keladi.
Murojaatnomada sun’iy intellekt texnologiyalari iqtisodiy resurslar va katta hajmdagi ma’lumotlarga ega bo‘lganlarning ta’sirini yanada oshirishi haqida jiddiy ogohlantirish berilgan. Hukmron doiralar bu imkoniyatlardan axborot oqimini o‘z foydasiga yo‘naltirish va demokratik jarayonlarga aralashish uchun foydalanishi mumkin.
Ushbu chiqish dunyoning yetakchi davlatlarida sun’iy intellekt modellarini davlat nazoratiga olish bo‘yicha huquqiy hujjatlar muhokama qilinayotgan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. Papa Leo XIV sun’iy intellekt sohasidagi shiddatli poygani to‘xtatishga va texnik ustunlik o‘z-o‘zidan boshqarish huquqini bermasligini tan olishga chaqirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hisoblash algoritmlari va ma’lumotlar to‘plami uchun kurash geosiyosiy yoki tijoriy manfaatlarga xizmat qiluvchi vositaga aylanmasligi lozim. Bugungi kunda yirik texnologik kompaniya rahbarlarining siyosatga ta’siri ortib borayotgani vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
Huquqshunos olimlar va ekspertlarning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt yordamida tarqatilayotgan yolg‘on ma’lumotlar hamda soxta tasvirlar haqiqatni anglash qobiliyatimizga putur yetkazmoqda. Insonlarga oid shaxsiy ma’lumotlarni yig‘ish va ularni qayta ishlash orqali ongni boshqarishga urinishlar shaxsning fikrlash erkinligiga jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Shu sababli, texnologik taraqqiyot inson qadr-qimmati va umumjamiyat manfaatlariga xizmat qilishi shart.

Папа Римский призвал защищать человеческую личность в эпоху искусственного интеллекта.
В понедельник папа римский Лев XIV объявил о своем первом официальном обращении. Об этом сообщило Zamin.uz.
В эпоху искусственного интеллекта этот всесторонний документ, посвящённый защите личности человека, анализирует серьёзные проблемы, стоящие перед человечеством наряду с современными технологиями. Особое внимание уделяется социальному неравенству, вооружённым конфликтам, ослаблению демократических ценностей и концентрации власти в руках правящих элит.
Эти сведения широко освещаются в международных технологических изданиях. Папа подчеркнул, что в подготовке этого документа он сотрудничал со специалистами в этой области и отметил, что помещение контроля за технологическими процессами в руки ограниченной группы противоречит общим интересам.
По его мнению, если такая огромная сила сосредоточится в руках нескольких людей, это приведёт к потере прозрачности и выходу из-под общественного контроля. В результате люди могут погрузиться в новый вид тьмы, возрастёт риск искажения информации и усиления социальной стратификации.
В обращении содержится серьёзное предупреждение о том, что технологии искусственного интеллекта ещё больше усиливают влияние тех, кто обладает экономическими ресурсами и большими объёмами данных. Правящие круги могут использовать эти возможности для перенаправления потока информации в свою пользу и вмешательства в демократические процессы.
Это заявление появилось в то время, когда в ведущих странах мира обсуждаются правовые акты о помещении моделей искусственного интеллекта под государственный контроль. Папа Лев XIV призвал остановить нарастающее давление в сфере ИИ и не предоставлять техническое превосходство правом самостоятельного управления.
Согласно его словам, алгоритмы вычислений и наборы данных не должны становиться инструментом, служащим геополитическим или коммерческим интересам. Растущее влияние руководителей крупных технологических компаний на политику усложняет ситуацию.
Как подчеркивают юристы-учёные и эксперты, ложная информация и глубокие фейки, распространяемые с помощью искусственного интеллекта, подрывают нашу способность понимать истину. Сбор и обработка личных данных людей в целях контроля сознания представляют серьёзную угрозу свободе мышления личности.
Поэтому технологический прогресс должен служить человеческому достоинству и общим интересам общества.