Amerika Qo‘shma Shtatlari Milliy aeronavtika va koinotni tadqiq qilish boshqarmasi Yerning tabiiy yo‘ldoshiga amalga oshiriladigan koinot parvozlari sonini keskin ko‘paytirishni maqsad qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur idora vakili Jared Ayzekmanning Fox News telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qilishicha, 2027-yildan e’tiboran Oyga deyarli har oyda uchuvchisiz koinot qurilmalarini jo‘natish rejalashtirilmoqda. Bu boradagi ma’lumotlar xalqaro axborot manbalarida keng yoritilmoqda.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, uchuvchisiz kemalarning dastlabki sinov parvozlari joriy yilning o‘zidayoq boshlanishi mumkin. Ushbu muntazam ravishda amalga oshiriladigan robotlashtirilgan qo‘nishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad Oyning janubiy qutbi hududida joylashadigan doimiy Amerika bazasini barpo etishdir.
Buning uchun muhandislik va texnik tayyorgarlik ko‘rish hamda zaruriy infratuzilmani kengaytirish ishlari olib boriladi. Jared Ayzekman Oy yuzasida infratuzilmani qurish jarayonida ishlab chiqiladigan va sinovdan o‘tkaziladigan texnologiyalar butun boshqariladigan koinotshunoslik kelajagi uchun o‘ta muhim ahamiyatga ega ekanini alohida qayd etdi.
Avtomatik qurilish sohasida orttirilgan tajriba va ko‘nikmalar insoniyat tarixidagi Mars sayyorasiga ilk uzoq muddatli safarni tashkil etish uchun mustahkam poydevor vazifasini o‘taydi. Artemida dasturining uchinchi bosqichi jadvaliga muvofiq, amerikalik fazogirlarning Oy yuzasiga qo‘nishi 2028-yilda amalga oshirilishi kutilmoqda.
Qizil sayyora deb ataluvchi Marsga ilk boshqariladigan kemalarni jo‘natish esa taxminan 2030-yillarning o‘rtalariga rejalashtirilgan. Ushbu ulkan loyihalar insoniyatning koinotni o‘rganish borasidagi imkoniyatlarini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

США с 2027 года будет отправлять лунные поселения каждый месяц.
Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства США планирует резко увеличить количество космических полётов к естественному спутнику Земли. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как сообщил представитель управления Джаред Айзекман в интервью телеканалу Fox News, начиная с 2027 года планируется отправлять почти каждый месяц беспилотные космические аппараты на Луну. Эти данные широко освещаются в международных информационных источниках.
По словам специалиста, первые испытательные полёты беспилотных кораблей могут начаться уже в этом году. Основная цель регулярных автоматизированных посадок — создание постоянной американской базы на южном полюсе Луны.
Для этого проводятся инженерные и технические подготовки, а также расширение необходимой инфраструктуры. Джаред Айзекман особо отметил, что технологии, разрабатываемые и тестируемые в процессе строительства инфраструктуры на поверхности Луны, имеют огромное значение для будущего управляемого космического полёта.
Накопленный опыт и навыки в области автоматического строительства выполняют важную задачу по созданию прочной основы для первого длительного полёта человечества к Марсу.
Согласно графику третьего этапа программы Артемида, высадка американских астронавтов на поверхность Луны ожидается в 2028 году.
Отправка первых управляемых кораблей на Марс, называемый Красная планета, запланирована на середину 2030-х годов. Ожидается, что эти масштабные проекты выведут возможности человечества по исследованию космоса на новый уровень.