«Rostex» davlatni boshqarish uchun yangi raqamli tizimni taqdim etdi
Birinchi Xalqaro xavfsizlik forumida Rostex davlat korporatsiyasi Davlatchilik deb nomlangan yangi dasturiy va texnik majmuani ommaga tanishtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Loyiha mualliflarining taʼkidlashicha, ushbu tizim turli joylarda tarqalgan axborot bazalari va maʼlumotlar toʻplamini yaxlit raqamli muhitga birlashtirishga xizmat qiladi. Bu esa oʻz navbatida alohida korxona, butun bir tarmoq yoki hatto davlat miqyosidagi boshqaruv jarayonlarini yagona tizim orqali amalga oshirish imkonini beradi.
Mazkur yangilik haqida sohaga oid nufuzli nashrlar xabar bermoqda. Ushbu majmua GiperGrafGrupp korxonasi hamda RT-Loyiha texnologiyalari xoldingi mutaxassislari tomonidan birgalikda ishlab chiqilgan.
Tizim davlat byudjeti, qonunchilik hujjatlari, iqtisodiy koʻrsatkichlar va ijtimoiy sohadagi jarayonlarga oid raqamlashtirilgan maʼlumotlar asosida yagona axborot modelini shakllantiradi. Mazkur texnologiya maʼlumotlar oʻrtasidagi mantiqiy bogʻliqlikni taʼminlash bilan birga, chuqur tahliliy hisobotlarni tayyorlaydi.
Shuningdek, u turli davlat loyihalari va jamiyat rivojlanishining ehtimoliy ssenariylarini modellashtirish vazifasini ham bajaradi. Taqdim etilgan texnologik yechim juda katta hajmdagi maʼlumotlar bilan ishlash quvvatiga ega.
U bir vaqtning oʻzida 300 mingdan ortiq obyekt turkumlarini va ular oʻrtasidagi ikki yarim milliardga yaqin oʻzaro bogʻliqliklarni qayta ishlay oladi. Hozirgi kunda tizimning maʼlumotlar omborida 500 millionga yaqin yozuvlar saqlanmoqda.
Barcha tahliliy jarayonlar esa 20 mingdan ziyod maxsus algoritmlar yordamida yuqori aniqlikda amalga oshirilmoqda. Bu koʻrsatkichlar tizimning naqadar murakkab va keng qamrovli ekanidan dalolat beradi.
Rostex rahbariyati vakillarining soʻzlariga koʻra, bunday yuqori darajadagi texnologik ishlanmalar dunyo miqyosida barmoq bilan sanarli darajada kam boʻlib, asosan Gʻarbdagi yirik kompaniyalar tomonidan yaratiladi. Mutaxassislar ushbu tizimning yana bir muhim jihatiga eʼtibor qaratishmoqda.
Mazkur dasturiy majmua har bir mamlakatning oʻziga xos milliy madaniyati va boshqaruv uslubiga moslashtirilishi mumkin. Bu esa barcha davlat va jamiyat jarayonlarini koʻrgazmali shaklda kuzatish hamda boshqarish uchun qulay imkoniyat yaratadi.

«Ростех» представил новую цифровую систему для государственного управления
На первом Международном форуме по безопасности государственная корпорация Ростех представила новый программно-технический комплекс под названием «Госуправление». Об этом сообщило Zamin.uz.
По словам авторов проекта, данная система служит для объединения разрозненных информационных баз и наборов данных в единую цифровую среду. Это, в свою очередь, позволяет осуществлять процессы управления отдельным предприятием, целой сетью или даже на государственном уровне через единую систему.
Об этой новинке сообщают авторитетные отраслевые издания. Данный комплекс был совместно разработан специалистами компании ГиперГрафГрупп и холдинга технологий РТ-Проект.
Система формирует единую информационную модель на основе оцифрованных данных о государственном бюджете, законодательных актах, экономических показателях и процессах в социальной сфере. Данная технология обеспечивает логическую связь между данными, а также подготавливает глубокие аналитические отчеты.
Кроме того, она выполняет задачу моделирования различных государственных проектов и потенциальных сценариев развития общества. Представленное технологическое решение обладает мощностью для работы с огромными объемами данных.
Она способна одновременно обрабатывать более 300 тысяч категорий объектов и почти два с половиной миллиарда взаимосвязей между ними. На сегодняшний день в хранилище данных системы содержится около 500 миллионов записей.
Все аналитические процессы осуществляются с высокой точностью с помощью более чем 20 тысяч специальных алгоритмов. Эти показатели свидетельствуют о том, насколько сложной и масштабной является система.
По словам представителей руководства Ростеха, подобные высокотехнологичные разработки крайне редки в мировом масштабе и создаются в основном крупными западными компаниями. Специалисты также обращают внимание на еще один важный аспект этой системы.
Данный программный комплекс может быть адаптирован к специфике национальной культуры и стилю управления каждой отдельной страны. Это создает удобные возможности для визуального мониторинга и управления всеми государственными и общественными процессами.