Ma’lumotlar bazasini boshqarish tizimlari sohasida yetakchi bo‘lgan ClickHouse kompaniyasi o‘zining yillik daromad ko‘rsatkichini 250 million dollarga yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muvaffaqiyat haqida kompaniya hammuassisi va texnologiyalar bo‘yicha prezidenti Yuriy Izrailevskiy nufuzli nashrlardan biriga bergan intervyusida ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, biznes o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlarga nisbatan uch baravar o‘sgan.
Mutaxassislarning taxminiga ko‘ra, joriy yil yakuniga qadar kompaniyaning umumiy daromadi to‘qqiz xonali sonlarning eng yuqori pog‘onalariga chiqishi kutilmoqda. Yil boshida o‘tkazilgan sarmoya kiritish bosqichida ClickHouse kompaniyasi 400 million dollar miqdorida mablag‘ jalb etishga muvaffaq bo‘ldi.
Shundan so‘ng mazkur korxonaning umumiy bozor qiymati 15 milliard dollarga baholandi. Bunday yuqori baho kompaniyaning yillik daromadidan 60 baravar ko‘p ekanini ko‘rsatadi.
Tezkor sur’atlardagi o‘sish va bozor qiymatining yuqoriligi hali besh yoshga ham to‘lmagan ushbu startapni yaqin yillar ichida o‘z aksiyalarini birja savdolariga chiqarishga tayyorlamoqda. Kompaniya o‘z boshqaruv tizimini takomillashtirish maqsadida tajribali mutaxassislarni jalb etishda davom etmoqda.
Xususan, o‘tgan yilning kuz faslida moliya masalalari bo‘yicha direktor lavozimiga ushbu sohada katta tajribaga ega bo‘lgan Jimmi Sekston tayinlandi. Odatda bunday yuqori darajadagi moliya mutaxassislarining ishga olinishi kompaniyaning ochiq bozorga chiqishga jiddiy tayyorgarlik ko‘rayotganidan dalolat beradi.
Shuningdek, ClickHouse hozirga qadar oltita kichik korxonani, jumladan, sun’iy intellekt tizimlari samaradorligini kuzatuvchi maxsus platformani ham sotib oldi. ClickHouse texnologiyasi dastlab bundan 17 yil muqaddam yirik qidiruv tizimi tarkibida ishlab chiqilgan edi.
Biroq 2021-yilga kelib u mustaqil korxona sifatida ajralib chiqdi. Bugungi kunda kompaniyaning 4000 dan ortiq yirik mijozlari mavjud bo‘lib, ular orasida dunyoga mashhur texnologik gigantlar va moliya muassasalari bor.
Startapning ochiq kodli ma’lumotlar bazasi sun’iy intellekt vositalari uchun zarur bo‘lgan ulkan ma’lumotlar to‘plamini tezkor qayta ishlashga ixtisoslashgan. Hozirgi vaqtda kompaniya asosan masofaviy bulutli xizmatlarni taqdim etish orqali asosiy foydasini ko‘rmoqda.
Rahbariyatning tushuntirishicha, ushbu tijoriy xizmatlar mijozlar uchun tizimni mustaqil boshqarishdan ko‘ra ancha arzon va qulay hisoblanadi. Aynan mana shu omil kompaniya uchun bozorda qo‘shimcha ustunlik yaratib, uning iqtisodiy jihatdan yanada rivojlanishiga xizmat qilmoqda.

Годовой доход компании ClickHouse достиг 250 миллионов долларов
Компания ClickHouse, являющаяся лидером в области систем управления базами данных, довела свой годовой доход до 250 миллионов долларов. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Об этом успехе сообщил сооснователь и президент по технологиям компании Юрий Израилевский в интервью одному из престижных изданий. По его словам, бизнес вырос в три раза по сравнению с показателями прошлого года.
По прогнозам экспертов, к концу текущего года общий доход компании может достичь верхних ступеней девятизначных чисел. В ходе инвестиционного раунда, проведенного в начале года, компания ClickHouse успешно привлекла средства в размере 400 миллионов долларов.
После этого общая рыночная стоимость предприятия была оценена в 15 миллиардов долларов. Такая высокая оценка в 60 раз превышает годовой доход компании.
Стремительные темпы роста и высокая рыночная стоимость готовят этот стартап, которому еще нет и пяти лет, к выходу своих акций на биржевые торги в ближайшие годы. Компания продолжает привлекать опытных специалистов с целью совершенствования своей системы управления.
В частности, осенью прошлого года на должность финансового директора был назначен Джимми Секстон, обладающий огромным опытом в данной области. Обычно найм финансовых специалистов такого высокого уровня свидетельствует о том, что компания серьезно готовится к выходу на открытый рынок.
Кроме того, ClickHouse к настоящему времени приобрела шесть небольших компаний, включая специальную платформу для мониторинга эффективности систем искусственного интеллекта. Технология ClickHouse была разработана 17 лет назад в составе крупной поисковой системы.
Однако к 2021 году она выделилась в качестве независимого предприятия. На сегодняшний день у компании более 4000 крупных клиентов, среди которых всемирно известные технологические гиганты и финансовые институты.
База данных стартапа с открытым исходным кодом специализируется на быстрой обработке огромных массивов данных, необходимых для инструментов искусственного интеллекта. В настоящее время компания получает основную прибыль главным образом за счет предоставления удаленных облачных сервисов.
По объяснению руководства, эти коммерческие услуги для клиентов оказываются гораздо дешевле и удобнее, чем самостоятельное управление системой. Именно этот фактор создает для компании дополнительное преимущество на рынке и способствует ее дальнейшему экономическому развитию.