Ilon Maskning xAI kompaniyasi yillik operatsion zarar ko‘rdi
Ilon Mask tomonidan 2023-yilning yakunida tashkil etilgan xAI kompaniyasi o‘tgan faoliyat yili davomida 6 milliard dollardan ziyod operatsion zarar ko‘rdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
SpaceX kompaniyasining aksiyalarini ochiq savdoga chiqarish jarayoniga tayyorgarlik ko‘rish doirasida e’lon qilingan moliyaviy hisobotlar shuni ko‘rsatadiki, kompaniyaning yillik daromadi uning xarajatlariga nisbatan ancha past ko‘rsatkichga ega. 2025-yil yakunlari bo‘yicha xAI kompaniyasining umumiy tushumi taxminan 3,2 milliard dollarni tashkil etgan.
Bu boradagi ma’lumotlar xalqaro texnologik nashrlarda keng yoritilmoqda. E’tiborli jihati shundaki, ushbu daromadning asosiy qismi bevosita sun’iy intellekt mahsulotlarini sotishdan emas, balki X ijtimoiy tarmog‘i bilan hamkorlikdagi loyihalardan kelib tushgan.
X platformasining reklama tushumlari 1,8 milliard dollarni tashkil etgan bo‘lsa, Grok deb nomlanuvchi suhbatdosh bot orqali kelgan foyda taxminan 270 million dollarga baholanmoqda. Taqqoslash uchun aytish joizki, sohadagi yetakchi kompaniyalardan biri bo‘lgan OpenAI yillik daromadi 24 milliard dollarga, Anthropic esa 30 milliard dollarga yetganini ma’lum qilgan.
Bu raqamlar xAI hozircha bozordagi raqobatchilaridan ancha ortda qolayotganini tasdiqlaydi. Kompaniya xarajatlarining salmoqli qismi ilmiy tadqiqotlar va yangi ishlanmalarga, xususan, NVIDIA grafik protsessorlarini sotib olishga yo‘naltirilgan.
2025-yilda mazkur texnik maqsadlar uchun 5 milliard dollardan ortiq mablag‘ sarflandi. Ilon Mask Colossus deb nomlangan ikkita ulkan superkompyuter majmuasi yaratilishini e’lon qilgan bo‘lsa-da, hozirgi vaqtda ushbu texnik infratuzilmaning bir qismi Anthropic kompaniyasiga ijaraga berilmoqda.
Bu esa kompaniya o‘z quvvatlaridan hali to‘liq foydalanmayotganidan dalolat beradi. Moliyaviy qiyinchiliklardan tashqari, xAI jamoasi kadrlar masalasida ham jiddiy muammolarga duch kelmoqda.
So‘nggi oylar davomida kompaniya asoschilaridan bir nechtasi va bir qator muhim mutaxassislar jamoani tark etishdi. Maskning ta’kidlashicha, kompaniya dastlab noto‘g‘ri tamoyillar asosida qurilgan va hozirda u noldan qayta tashkil etilmoqda.
Endilikda asosiy e’tibor sun’iy intellekt yordamida dasturiy ta’minot yaratish vositalarini ishlab chiqishga qaratilishi rejalashtirilgan. Kompaniyaning kelgusi rivoji ko‘p jihatdan boshqaruv tizimidagi islohotlar va texnologik yangiliklarning muvaffaqiyatiga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Компания xAI Илона Маска понесла годовой операционный убыток
Компания xAI, основанная Илоном Маском в конце 2023 года, за год деятельности понесла операционные убытки в размере более 6 миллиардов долларов. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе подготовки к выводу акций SpaceX на публичный рынок были опубликованы финансовые отчёты, которые показывают, что годовой доход компании значительно ниже её расходов. По состоянию на конец 2025 года общий доход xAI оценивается примерно в 3,2 миллиарда доллара.
Эти данные широко освещаются в международных технологических изданиях. Важно отметить, что основная часть этого дохода поступает не от прямой продажи продуктов искусственного интеллекта, а от проектов, реализуемых в сотрудничестве с социальной сетью X.
Если доход от рекламы на платформе X составляет 1,8 миллиарда доллара, то прибыль от чат-бота Grok оценивается примерно в 270 миллионов долларов. Для сравнения: один из лидеров отрасли, OpenAI, имеет годовой доход в 24 миллиарда долларов, а Anthropic — 30 миллиардов долларов.
Эти цифры подтверждают, что xAI пока значительно отстаёт от своих конкурентов на рынке. Значительная часть расходов компании направлена на научные исследования и новые разработки, в частности, на закупку графических процессоров NVIDIA.
В 2025 году на достижение этих технических целей было потрачено более 5 миллиардов долларов. Илон Маск объявил о создании двух огромных суперкомпьютерных комплексов под названием Colossus, однако на данный момент часть этой технической инфраструктуры сдаётся в аренду компании Anthropic.
Это указывает на то, что компания пока не использует свои ресурсы в полной мере. Помимо финансовых трудностей, команда xAI сталкивается с серьёзными проблемами в подборе кадров.
За последние месяцы несколько основателей компании и ряд ключевых специалистов покинули её. По словам Маска, компания была изначально построена на неправильных принципах и сейчас перестраивается с нуля.
В ближайшее время основное внимание планируется уделить разработке инструментов для создания программного обеспечения с использованием искусственного интеллекта. Будущее развитие компании во многом зависит от успеха реформ в системе управления и внедрения технологических инноваций.