Koinotda sun'iy yo'ldoshlarni yoqilg'i bilan to'ldirish loyihasi boshlandi
Orbit Fab va Thales Alenia Space kompaniyalari elektr dvigatelli sun'iy yo'ldoshlarni bevosita koinot orbitasida yoqilg'i bilan to'ldirish imkoniyatlarini o'rganish bo'yicha yangi qo'shma loyihani boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Buyuk Britaniya koinot agentligi tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan ushbu tashabbus Yevropaning koinot apparatlariga xizmat ko'rsatish infratuzilmasini rivojlantirish hamda ko'p marta foydalaniladigan tizimlarni yaratish strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Mazkur loyiha koinot sanoatida yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.
Elektr dvigatellarini qayta to'ldirish loyihasi har ikki kompaniyaning Britaniyadagi mutaxassislari tomonidan amalga oshiriladi. Hamkorlik doirasida Orbit Fab tomonidan ishlab chiqilgan suyuqlik o'tkazish interfeysini Thales Alenia Space kompaniyasining elektr dvigatellari, xususan, ksenon gazi bilan ishlovchi Xoll dvigatellari bilan moslashtirishga asosiy e'tibor qaratiladi.
Bu texnologiya sun'iy yo'ldoshlarning uzoq vaqt davomida samarali ishlashini ta'minlashga xizmat qiladi. Suyuqlik o'tkazish interfeysi sun'iy yo'ldoshlarni orbital omborlar yoki xizmat ko'rsatuvchi apparatlarga ulash uchun mo'ljallangan maxsus port hisoblanadi.
Avvalroq ushbu texnologiya Amerika Qo'shma Shtatlari koinot kuchlari tomonidan harbiy sun'iy yo'ldoshlarda, jumladan, kimyoviy yoqilg'i turlarini o'tkazish bo'yicha sinov missiyalarida foydalanish uchun ma'qullangan edi. Endilikda ushbu tajribani fuqarolik va tijorat maqsadlaridagi apparatlarda qo'llash rejalashtirilmoqda.
Texnologiyani amalda sinovdan o'tkazish uchun loyiha ishtirokchilari maxsus yerusti sinov stendini yaratadilar. Ushbu stend parvoz uchun mo'ljallangan yakuniy namuna yig'ilgunga qadar sun'iy yo'ldosh qismlarining ishlashini tekshirish, ishchi suyuqlikni uzatish jarayonlarini mashq qilish hamda elektr dvigatelli apparatlarni yoqilg'i bilan to'ldirish usullarini o'rganish imkonini beradi.
Bu kabi sinovlar koinotdagi murakkab jarayonlarning xavfsizligini ta'minlashda muhim o'rin tutadi. Mazkur ishlanma sun'iy yo'ldoshlarning xizmat muddatini sezilarli darajada uzaytirish va koinot apparatlarining harakatlanish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Yoqilg'i tugashi sababli ishdan chiqadigan apparatlar muammosini hal etish hozirgi kunda Yevropa koinot sektori rivojlanishining eng ustuvor yo'nalishlaridan biriga aylanib bormoqda. Kelajakda ushbu texnologiya koinotdagi chiqindilar miqdorini kamaytirishga ham ijobiy ta'sir ko'rsatadi.

В обществе запущен проект по заполнению искусственных водоёмов водой.
Компании Orbit Fab и Thales Alenia Space запустили новый совместный проект по изучению возможностей дозаправки спутников с электрическими двигателями непосредственно на космической орбите. Об этом сообщило Zamin.uz.
Данная инициатива, поддерживаемая космическим агентством Великобритании, является важной частью стратегии по развитию инфраструктуры обслуживания космических аппаратов Европы и созданию многоразовых систем. Ожидается, что этот проект положит начало новой эре в космической промышленности.
Проект по дозаправке электрических двигателей будет реализован специалистами обеих компаний в Великобритании. В рамках сотрудничества основное внимание будет уделено адаптации интерфейса передачи жидкости, разработанного Orbit Fab, к электрическим двигателям Thales Alenia Space, в частности, к двигателям Холла, работающим на ксеноне.
Эта технология призвана обеспечить эффективную работу спутников в течение длительного времени. Интерфейс передачи жидкости представляет собой специальный порт, предназначенный для подключения спутников к орбитальным хранилищам или сервисным аппаратам.
Ранее эта технология была одобрена космическими силами США для использования на военных спутниках, в том числе в тестовых миссиях по передаче видов химического топлива. Теперь планируется применить этот опыт в аппаратах гражданского и коммерческого назначения.
Для практической проверки технологии участники проекта создадут специальный наземный испытательный стенд. Этот стенд позволит проверять работу компонентов спутника, отрабатывать процессы передачи рабочей жидкости и изучать методы заправки аппаратов с электрическими двигателями до сборки окончательного образца, предназначенного для полета.
Подобные испытания играют важную роль в обеспечении безопасности сложных процессов в космосе. Данная разработка направлена на значительное продление срока службы спутников и расширение возможностей маневрирования космических аппаратов.
Решение проблемы аппаратов, выходящих из строя из-за исчерпания топлива, становится одним из наиболее приоритетных направлений развития европейского космического сектора в настоящее время. В будущем эта технология также окажет положительное влияние на сокращение количества космического мусора.