O'n yillar davomida texnologiya sanoatining geografik joylashuvi o'zgarmasdek tuyulardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kremniy vodiysi dunyo miqyosidagi startap iqtisodiyotida mutlaq hukmronlik qilib keldi. London, Pekin va Tel-Aviv kabi shaharlar ikkinchi darajali ta'sir doirasi uchun o'zaro kurashayotgan bir paytda, sun'iy intellekt sohasidagi eng muhim jarayonlar kutilmaganda Parijda sodir bo'lmoqda.
Fransiya sun'iy intellekt tadqiqotlari va tegishli infratuzilmani rivojlantirishga katta sarmoyalar kiritmoqda. Mistral AI kabi yangi loyihalar esa Yevropaning ushbu global poygada haqiqiy kuchga aylanishiga yaqindan yordam bermoqda.
Yevropaning startap muhiti sezilarli darajada yetildi va rivojlandi. Endilikda tadbirkorlar o'z kompaniyalarini darhol Amerika Qo'shma Shtatlariga ko'chirish o'rniga, ularni o'z mamlakatida kengaytirishga va xalqaro darajaga olib chiqishga ko'proq intilmoqda.
Parij shahrining o'sib borayotgan nufuzi nafaqat startaplar bilan cheklanib qolmaydi. Mazkur shahar siyosatchilar, korporativ rahbarlar, sarmoyadorlar va tadqiqotchilar uchun sun'iy intellektning keyingi davri qanday bo'lishi kerak degan savolga javob izlaydigan asosiy uchrashuv nuqtasiga aylandi.
Bunga isbot sifatida har yili o'tkaziladigan VivaTech anjumanini ko'rsatish mumkin. Ushbu tadbir oddiy mintaqaviy ko'rgazmadan dunyodagi eng nufuzli innovatsiya anjumanlaridan biriga aylandi.
Mazkur tadbirning rivojlanish yo'li so'nggi bir necha yil ichida sun'iy intellekt sanoatidagi o'zgarishlarni to'liq aks ettiradi. Agar bir yil avval asosiy e'tibor matnli muloqot dasturlari va turli yordamchi vositalarga qaratilgan bo'lsa, endilikda diqqat markazida texnik asoslar, kiberxavfsizlik va sun'iy intellektni yirik tashkilotlar ish faoliyatiga joriy etish masalalari turibdi.
Nufuzli nashrlar va VivaTech o'rtasidagi hamkorlik ham ushbu tadbirning dunyo miqyosidagi nufuzi oshib borayotganidan dalolat beradi. Hamkorlik doirasida o'tkaziladigan tanlov g'oliblari Parijda o'z loyihalarini taqdim etish va keyinchalik San-Fransiskodagi yirik ko'rgazmalarda ishtirok etish imkoniyatini qo'lga kiritadilar.
Bu esa Parij endi shunchaki rivojlanayotgan texnologik markaz emas, balki global sun'iy intellekt muloqotining markaziy nuqtasi ekanini tasdiqlaydi. Yaqin yillarda o'tkaziladigan ko'rgazmalarda Parij sun'iy intellektning keyingi bosqichini shakllantirish huquqi endi faqat Kremniy vodiysiga tegishli emasligini butun dunyoga namoyish etishni maqsad qilgan.
Sarmoyadorlar va siyosatchilarning aynan shu yerda jamlanishi texnologik kelajakning yangi markazi shakllanganini anglatadi. Fransiya poytaxti o'zining intellektual salohiyati va strategik yondashuvi bilan jahon texnologiya xaritasida o'z o'rnini mustahkamlashda davom etmoqda.

Париж становится новым мировым центром в области искусственного интеллекта
Десятилетиями казалось, что географическое расположение технологической индустрии остается неизменным. Об этом сообщил Zamin.uz.
Кремниевая долина доминировала в мировой экономике стартапов. В то время как такие города, как Лондон, Пекин и Тель-Авив, боролись за влияние второго эшелона, самые важные процессы в области искусственного интеллекта неожиданно начали происходить в Париже.
Франция инвестирует значительные средства в исследования искусственного интеллекта и развитие соответствующей инфраструктуры. Новые проекты, такие как Mistral AI, активно помогают Европе стать реальной силой в этой глобальной гонке.
Стартап-среда Европы значительно окрепла и развилась. Теперь предприниматели стремятся расширять свои компании внутри страны и выводить их на международный уровень, вместо того чтобы немедленно переносить бизнес в Соединенные Штаты Америки.
Растущий престиж Парижа не ограничивается только стартапами. Город стал главной точкой встречи для политиков, корпоративных руководителей, инвесторов и исследователей, ищущих ответ на вопрос о том, каким должен быть следующий этап развития искусственного интеллекта.
Доказательством этого может служить ежегодный форум VivaTech. Это мероприятие превратилось из обычной региональной выставки в один из самых престижных инновационных форумов в мире.
Путь развития этого форума за последние несколько лет полностью отражает изменения в индустрии искусственного интеллекта. Если год назад основное внимание уделялось текстовым чат-ботам и различным вспомогательным инструментам, то теперь в центре внимания находятся вопросы технической базы, кибербезопасности и внедрения ИИ в деятельность крупных организаций.
Сотрудничество между авторитетными изданиями и VivaTech также свидетельствует о растущем мировом престиже этого мероприятия. Победители конкурсов, проводимых в рамках партнерства, получают возможность представить свои проекты в Париже, а затем принять участие в крупных выставках в Сан-Франциско.
Это подтверждает, что Париж теперь не просто развивающийся технологический центр, а центральная точка глобального диалога об искусственном интеллекте. На выставках ближайших лет Париж намерен продемонстрировать всему миру, что право формировать следующий этап развития ИИ больше не принадлежит исключительно Кремниевой долине.
Сбор именно здесь инвесторов и политиков означает, что сформировался новый центр технологического будущего. Столица Франции продолжает укреплять свои позиции на мировой технологической карте благодаря своему интеллектуальному потенциалу и стратегическому подходу.