Sun’iy intellekt texnologiyalari sohasida dunyoning yetakchi korxonalaridan biri hisoblangan Anthropic kompaniyasi o‘zining navbatdagi sarmoya jalb qilish bosqichini muvaffaqiyatli yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur moliyaviy amaliyot davomida kompaniya 65 milliard dollar miqdorida mablag‘ to‘plashga erishdi. Natijada Anthropic korxonasining umumiy bozor qiymati 965 milliard dollarga yetdi.
Sohaga oid tahlillarga ko‘ra, ushbu jarayon kompaniyaning ommaviy aksiyalar bozoriga chiqishidan oldingi so‘nggi xususiy sarmoya bosqichi bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda nufuzli nashrlar batafsil ma’lumot bergan.
Mazkur yirik sarmoyaviy bosqichga Altimeter Capital, Dragoneer va Sequoia Capital kabi dunyoga mashhur venchur jamg‘armalari boshchilik qildi. Shuningdek, texnologiya olamining yirik vakillari hisoblangan Samsung, SK Hynix va Micron kompaniyalari ham strategik hamkor sifatida ushbu jarayonda ishtirok etdi.
To‘plangan mablag‘larning 15 milliard dollari avvalroq kelishilgan investitsiyalar hisoblanib, shundan 5 milliard dollari Amazon korxonasi tomonidan taqdim etilgan. Ushbu moliyaviy ko‘mak kompaniyaning kelajakdagi rejalari uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Anthropic rahbariyati yangi jalb qilingan mablag‘larni o‘zining Claude deb nomlangan sun’iy intellekt modelini yanada takomillashtirishga sarflashni rejalashtirmoqda. Asosiy e’tibor tizim xavfsizligini oshirish, hisoblash quvvatlarini kengaytirish va yirik korporativ mijozlar uchun mo‘ljallangan mahsulotlar sifatini yaxshilashga qaratiladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniyaning oylik daromadi sezilarli darajada oshgan va yaqin kelajakda korxonaning ilk bor sof foyda ko‘rish darajasiga chiqishi kutilmoqda. Bu esa investorlarning kompaniyaga bo‘lgan ishonchini yanada mustahkamlaydi.
Sarmoyalar jalb qilingan vaqtning o‘zida kompaniya o‘zining yangi Claude Opus 4.8 modelini omma e’tiboriga havola etdi. Ushbu yangi ishlanma murakkab dasturlash vazifalarini bajarishda va mustaqil harakatlanuvchi raqamli yordamchilar faoliyatida yuqori natijalarni ko‘rsatmoqda.
Bundan tashqari, korxona kiberxavfsizlik sohasiga ixtisoslashgan Mythos modelini ham keng foydalanuvchilar qatlamiga taqdim etish ustida ish olib bormoqda. Bu kabi yangiliklar kompaniyaning texnologik ustunligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Hozirgi vaqtda Anthropic kompaniyasi sun’iy intellekt bozorida OpenAI kabi yirik raqiblar bilan murosasiz kurash olib bormoqda. Sohadagi raqobat tobora kuchayib borayotgan bir paytda, boshqa yirik texnologik loyihalar ham o‘z qiymatini oshirish va jahon bozorida yetakchilikni qo‘lga kiritish uchun harakat qilmoqda.
Anthropic tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu qadamlar nafaqat kompaniyaning, balki butun sun’iy intellekt sanoatining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi shubhasizdir.

Оценка компании Anthropic достигла 965 миллиардов долларов.
Компания Anthropic, считающаяся одной из ведущих мировых компаний в области технологий искусственного интеллекта, успешно завершила очередной этап привлечения инвестиций. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
В ходе данной финансовой операции компании удалось собрать средства в размере 65 миллиардов долларов. В результате общая рыночная стоимость компании Anthropic достигла 965 миллиардов долларов.
Согласно отраслевому анализу, ожидается, что этот процесс станет последним этапом частных инвестиций перед выходом компании на рынок публичных акций. Подробная информация об этом была представлена в авторитетных изданиях.
Этот крупный инвестиционный этап возглавили всемирно известные венчурные фонды, такие как Altimeter Capital, Dragoneer и Sequoia Capital. Также в этом процессе в качестве стратегических партнеров приняли участие компании Samsung, SK Hynix и Micron, являющиеся крупными представителями мира технологий.
15 миллиардов долларов из собранных средств приходятся на ранее согласованные инвестиции, из которых 5 миллиардов долларов были предоставлены компанией Amazon. Эта финансовая поддержка служит прочным фундаментом для будущих планов компании.
Руководство Anthropic планирует потратить вновь привлеченные средства на дальнейшее совершенствование своей модели искусственного интеллекта под названием Claude. Основное внимание будет уделено повышению безопасности системы, расширению вычислительных мощностей и улучшению качества продуктов, предназначенных для крупных корпоративных клиентов.
По имеющимся данным, ежемесячный доход компании значительно вырос, и в ближайшем будущем ожидается, что предприятие впервые выйдет на уровень чистой прибыли. Это еще больше укрепит доверие инвесторов к компании.
Одновременно с привлечением инвестиций компания представила общественности свою новую модель Claude Opus 4.8. Эта новая разработка демонстрирует высокие результаты при выполнении сложных задач по программированию и в деятельности автономных цифровых помощников.
Кроме того, предприятие работает над представлением широкому кругу пользователей модели Mythos, специализирующейся в области кибербезопасности. Подобные новшества служат обеспечению технологического превосходства компании.
В настоящее время компания Anthropic ведет бескомпромиссную борьбу с такими крупными конкурентами, как OpenAI, на рынке искусственного интеллекта. В то время как конкуренция в отрасли продолжает усиливаться, другие крупные технологические проекты также стремятся повысить свою стоимость и занять лидерство на мировом рынке.
Несомненно, эти шаги, предпринимаемые Anthropic, окажут положительное влияние не только на развитие компании, но и на всю индустрию искусственного интеллекта.