Biroq toqqiz yillik tarixga ega bo‘lgan H1 tibbiy ma’lumotlar platformasi asoschisi va bosh direktori Ariel Kats barcha dasturiy ta’minot xizmatlarini ko‘rsatuvchi kompaniyalarga bir xil yondashmaslik kerakligini ta’kidlamoqda. Uning fikricha, ish jarayonlarini avtomatlashtirish bilan shug‘ullanuvchi oddiy xizmatlarni suniy intellekt osongina almashtirishi mumkin.
Ammo fundamental ma’lumotlar yetkazib beruvchi va noyob bazaga ega bo‘lgan kompaniyalar uchun bunday xavf ancha kam. H1 kompaniyasining biznes modeli farmatsevtika korxonalari, shifoxonalar va sug‘urta tashkilotlariga shifokorlar haqidagi batafsil ma’lumotlarni taqdim etishga asoslangan.
Katsning aytishicha, yirik til modellari ularning o‘rnini bosa olmaydi. Aksincha, kompaniya to‘playdigan global ma’lumotlar suniy intellekt modellarini yaratuvchilar uchun shunchalik qimmatli bo‘lishi mumkinki, ular raqobatchi emas, balki asosiy mijozga aylanishi ehtimoli yuqori.
Bu esa ma’lumotlar manbayiga ega bo‘lgan biznesning barqarorligini ta’minlaydi. CVS Health Ventures venchur jamg‘armasi ushbu qarashni qo‘llab-quvvatladi va H1 loyihasi uchun qirq million dollarlik sarmoya kiritish jarayoniga boshchilik qildi.
Ariel Katsning so‘zlariga ko‘ra, aslida startap qo‘shimcha mablag‘ jalb qilishga muhtoj emas edi. Kompaniya o‘tgan yili asosiy faoliyatidan foyda ko‘rishni boshlagan va joriy yilda qirq foizdan ortiq o‘sishni rejalashtirmoqda.
Biroq dunyodagi eng yirik sog‘liqni saqlash kompaniyalaridan biri bilan hamkorlik qilish imkoniyati ular uchun juda muhim strategik qadam bo‘ldi. Hozirgi vaqtda an’anaviy sarmoyadorlar ko‘proq yangi suniy intellekt startaplariga yuqori baho berishmoqda.
Shu sababli H1 kabi barqaror moliyaviy ko‘rsatkichlarga ega kompaniyalar ularni unchalik qiziqtirmasligi mumkin. H1 oxirgi marta uch yil avval, texnologiya sohasi rivojlanishning eng yuqori nuqtasiga chiqqan paytda yetti yuz ellik million dollarga baholangan edi.
O‘shandan beri kompaniya o‘z e’tiborini sof foyda ko‘rishga va kichikroq raqobatchilarni sotib olish orqali bozordagi o‘rnini mustahkamlashga qaratmoqda. Bu esa uzoq muddatli istiqbolda kompaniyaning mustahkam poydevorga ega bo‘lishini ta’minlaydi.

Искусственный интеллект не может заменить компании с уникальной базой данных.
Ни для кого не секрет, что стартапы, созданные до широкого распространения технологий искусственного интеллекта, сегодня оказываются несколько в стороне от внимания инвесторов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Однако Ариэль Кац, основатель и генеральный директор платформы медицинских данных H1 с девятилетней историей, подчеркивает, что не стоит одинаково подходить ко всем компаниям, предоставляющим программные услуги. По его мнению, простые сервисы, занимающиеся автоматизацией рабочих процессов, могут быть легко заменены искусственным интеллектом.
Но для компаний, предоставляющих фундаментальные данные и обладающих уникальной базой, такой риск значительно ниже. Бизнес-модель компании H1 основана на предоставлении подробной информации о врачах фармацевтическим предприятиям, больницам и страховым организациям.
По словам Каца, большие языковые модели не смогут их заменить. Напротив, глобальные данные, которые собирает компания, могут быть настолько ценными для создателей моделей ИИ, что те, скорее всего, станут не конкурентами, а основными клиентами.
Это обеспечивает устойчивость бизнеса, обладающего источником данных. Венчурный фонд CVS Health Ventures поддержал этот взгляд и возглавил процесс инвестирования сорока миллионов долларов в проект H1.
По словам Ариэля Каца, на самом деле стартап не нуждался в дополнительном привлечении средств. Компания в прошлом году начала получать прибыль от своей основной деятельности и в текущем году планирует рост более чем на сорок процентов.
Однако возможность сотрудничества с одной из крупнейших компаний в сфере здравоохранения мира стала для них очень важным стратегическим шагом. В настоящее время традиционные инвесторы чаще высоко оценивают новые ИИ-стартапы.
Поэтому компании со стабильными финансовыми показателями, такие как H1, могут их не слишком интересовать. В последний раз H1 была оценена в семьсот пятьдесят миллионов долларов три года назад, когда развитие технологического сектора достигло своего пика.
С тех пор компания сосредоточила свое внимание на получении чистой прибыли и укреплении своих позиций на рынке путем приобретения более мелких конкурентов. Это обеспечивает компании прочный фундамент в долгосрочной перспективе.